تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

 

اگر از دندان های خود خوب مراقبت کنید ، دارای عمر طولانی و ماندگاری بسیار بالایی هستند ، اما برای دندان های پر شده و ترمیم شده ، بالاترین بازه زمانی که توسط متخصصین ، تخمین زده شده است حدود 15 سال است .

اما این دوره می تواند با توجه به نگهداری هایی که فرد از دندان هایش می کند و یا آسیب های وارد شده به دندان ها ، بیشتر و یا کمتر شود.
امروزه دندان های آسیب دیده را به کمک آمالگام و یا گاهی کامپوزیت ها ترمیم می کنند.
•آمالگام چیست ؟ 
یکی از سخت ترین موادی که در جهان وجود دارد ، مینای دندان های ماست !  وظیفه دندان ها ، جویدن غذا ها و ریز کردن آنها است تا کار هضم را برای دستگاه گوارش آسان تر کنند .آمالگام ها موادی هستند که دارای جنس و خواصی  شبیه به دندان های ما هستند و طی سالیان ، استفاده از آنها هیچ مشکلی را برای بدن انسان ها نداشته است . آمالگام ها معمولا از دو فلز جیوه و نقره ساخته می شوند .
 اگر از دندان ها خوب مراقبت کنیم می توانیم دندان های سفید و سالم و عاری از هر گونه پوسیدگی داشته باشیم اما اگر به هر دلیلی ، دندان ها شروع به خرابی و پوسیدگی کنند ، می بایست هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کرد زیرا اگر پوسیدگی ها سطحی و به عصب نرسیده باشد ، پزشک می تواند با موادی مانند آمالگام نسبت به ترمیم آنها اقدام کند .
 روند ترمیم دندان ها توسط دندان پزشک به این صورت است که ابتدا دندانپزشک قسمت های پوسیده دندان را تراش می دهد و بعد شروع به قرار دادن آمالگام ها با تکنیک ها و روش های تخصصی خود در روی دندان آسیب دیده می کند .
البته سرعت عمل در این کار بسیار مهم است زیرا آمالگام ها در زمان 3 دقیقه به بعد بسیار سفت و محکم می شود . آمالگام ها در برابر بزاق دهان و همچنین فشارهای ناشی از جویدن غذا بسیار مقاوم هستند اما توصیه همه پزشکان به کسانی که دندان های خود را پر می کنند این است که حداقل تا 2 ساعت بعد از پر شدگی هیچ ماده غذایی مصرف نکنند و  تا 24 ساعت بعد از آن نیز نباید ازغذاهای سفت استفاده کنند .
پس اگر دندان پر شده ای دارید بهتر است به نکات زیر توجه کنید :
•شاید دندانی که توسط پزشک متخصص پر شده است بعد از مدت زمانی دچار ترک خوردگی و یا شکستگی شود ، در این حالت بهتر است هر چه سریعتر با پزشک خود تماس گرفته و از او بخواهید نسبت به پر کردن دوباره دندانتان اقدام کند زیرا گاهی همین  ترک ها و سوراخ های کوچک باعث جمع شدن مواد غذایی در بین دندان ها می شود و پوسیدگی های بعدی را به وجود خواهد آورد .
•بعد از آنکه که پزشک دندان شما را ترمیم کرد و زمانیکه بی حسی تزریق شده  به وسیله آمپول که به دهان شما تزریق شده بود ، اثرش را از دست داد ،
 باید امتحان کنید که آیا پرشدگی روی دندان شما دارای ارتفاع مناسبی است ؟
 آیا احساس یک چیز اضافی را در دهان خود ندارید ؟
آیا می توانید دندان هایتان را به راحتی و آسانی روی هم قرار دهید ؟ 
 باید پاسخ همه این سوالات به نحوی باشد که شما بدون احساس هیچ چیز اضافی در دهانتان بتوانید مانند گذشته و به راحتی غذا ها را به طور عادی بجوید. اگر در هر کدام از موارد بالا احساس عدم راحتی و یا بلند بودن ارتفاع دندان پر شده را داشتید ، می بایست هر چه سریعتر با پزشک خود مشورت کنید تا بتواند مشکل شما را رفع کند.
•اگر در روزهای اول بعد پر از شدگی دندان های خود ،  با خوردن آب گرم و یا آب سرد ، احساس درد کردید ، نگران نباشید زیرا برای اکثر افراد این حالت ، با گذشت چند روز به طور کامل از بین خواهد رفت اما اگر این درد ها ادامه داشت بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید.
امروزه افراد زیادی درطول عمر خود حداقل یکبار مجبور به پر کردن دندان های آسیب دیده خود شده اند . پس بهتر است قبل از مراجعه  به دکتر و انتخاب پزشک متخصص ، تحقیقات لازم و ضروری را انجام دهید تا بتوانید بهترین تیم دندان پزشکی را برای خود انتخاب کنید. گروه دندانپزشکی شبانه روزی دکتر یوسف بالوی پور به همراه تیم حرفه ای و متخصص و با داشتن تجهیزات بهداشتی ، همه روزه و حتی ایام تعطیل آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد . همه روزه می توانید از ساعت 9 صبح تا 1 بامداد به کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دکتر یوسف بالوی پور مراجعه فرمایید.
شماره تماس با ما :
22140586 - 021