تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

با شروع عملیات مربوط به ارتودنسی و قرار گرفتن تجهیزات مخصوص این کار در داخل دهان ، محیط و شرایط مناسبی برای پرورش و رشد انواع  میکروب ها نیز، به وجود می آید  در این زمان است که مراقبت های دهانی و دندانی ، خود را بیش از پیش آشکار می کند.

وقتی که بیمار، این روش درمانی را انتخاب می کند باید مراقبت های اولیه از آن را هم بیاموزد به این صورت که باید در انتخاب غذایی که برای خوردن انتخاب می کند ، دقت کامل را انجام دهد. در زیر یک لیست از غذا هایی را که پزشک منع و یا برای مصرف بلامانع می داند گفته می شود.
کدام خوراکی ها در هنگام انجام ارتودنسی مجاز و کدامیک غیر مجاز برای مصرف هستند؟
•می توانید از همه میوه هایی که دارای بافت های نرم هستند استفاده کنید . مثل پرتقال ، انگور ، موز و ...
•در خوردن سبزی ها ، سعی کنید اول آنها را با بخار بپزید و بعد مصرف کنید.
•تمام لبنیات از جمله شیر و ماست و ... در دسته بندی موارد مجاز برای مصرف دسته بندی می شوند.
• تمام نان هایی که خوردنشان آسان و نرم است را می توان برای خوردن استفاده کرد .
•گوشت به صورت چرخ شده و همچنین از مرغ هم ، می توان به راحتی استفاده کرد.
•سعی کنید خوردن مواد نشاسته ای و همینطور مواد شیرین را تا آنجا که می توانید کم و کمتر کنید زیرا اگر از نظر بهداشتی رسیدگی نشوند ، دچار پوسیدگی خواهند شد.
•مواد و غذاهای چسبناک (از جمله گز ، سوهان ، آدامس و... ) می توانند باعث شکسته شدن سیم ها و... شوند  پس بهتر است با احتیاط مصرف شوند .
•از مصرف غذاهایی که درصد قند در آنها بسیار بالاست باید پرهیز شود ، زیرا اگر بلافاصله به شستشوی دهان  و دندان ها پس از مصرف این مواد اقدام نشود می تواند در دراز مدت باعث آسیب به دندان ها و لثه ها شود.
عدم رعایت بهداشت در دوران انجام ارتودنسی می تواند مشکلات زیادی را برای فرد به همراه آورد. پس اگر بیمار ، در حین درمان به مقوله بهداشتی دهان و دندان های خود بی توجه باشد  ، می توان شاهد بروز جرم و بد بویی در دهان بود و می تواند تا آنجا پیشروی کند که  دهان و دندان ها دچار پوسیدگی و بیماری های لثه شوند .
اگر وضعیت دهان و دندان های شما به این مرحله برسد ،  دندانپزشک معالجتان ناچار است تمام سیم ها و مواد مربوط به ارتودنسی را از دهانتان جدا کند و شروع به ترمیم و بازسازی دندان های آسیب دیده و خراب شده شما کند. این کار ، وقفه طولانی مدتی را روی درمان ارتودنسی شما ، خواهد  داشت .
تکنیک هایی که در هنگام مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده باید رعایت کرد، شامل موارد زیر می شود :
1.بهتر است یک مسواک نرم را برای خود انتخاب کنید.
2.برای شروع کار ، ابتدا مسواک خود را با آب خیس کنید و از خمیر دندان نیز استفاده نکنید.
3.در این هنگام ممکن است غذاها لای سیم ها و ... باقی بمانند . برای خارج کردن آنها باید مسواک را به حالت عمودی روی سطح آن ها بکشید.
4.کمترین زمانی که برای مسواک کردن دندان های ارتودنسی شده در نظر می گیرند حداقل 2 دقیقه است.
5.همان طور که می دانیم مسواک های برقی ، بسیار بهتر می توانند دندان ها را شستشو دهند اما اگر با اصول صحیح مسواک زدن آشنا باشید ، مسواک های معمولی نیز همان کار آیی را برای شما خواهند داشت . 
کلینیک دندان پزشکی شبانه روزی دکتر یوسف بالوی پور همراه با کادر حرفه ای ومجرب و داشتن تجهیزات بهداشتی می تواند در رفع کلیه مشکلات و نیازهای دندانی و دهانی ، شما را یاری کند . شما عزیزان می توانید همه روزه ، حتی ایام تعطیل از ساعت 9 صبح تا 1بامداد با همکاران ما در این مجموعه تماس گرفته و از راهنمایی های آنان بهره مند شوید.
شماره های تماس ما
۲۲۱۴۰۵۸۶-۷