تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

در اصطلاح علم پزشکی ، ساییدن و مالیدن دندان ها به روی یکدیگر که بیشتر هنگام خواب رخ میدهد را دندان قروچه می گویند.اگر شدت این مالیدن ها زیاد باشد می تواند منجر به شکستن و یا لق شدن دندان ها شود. در زیر به معرفی برخی از روش ها برای کاهش ، دندان قروچه می پردازیم.

•آگاه و شدن شخص از انجام این عمل در خواب
عمل ساییدن دندان ها معمولا شب ، هنگامی که فرد خواب است به طور غیر ارادی انجام می شود و برخی دلیل انجام این کار را ، اضطراب هایی که در طول روز به فرد وارد می شود می دانند. یکی از اولین گام هایی که برای مقابله با این عمل می توان انجام داد آگاهی فرد ، از انجام این کار است. می توانید از اعضای خانواده درخواست کنید که وضعیت شما را  در هنگام خواب زیر نظر داشته باشند و درهنگام ساییدن دندان ها ، شما را از انجام این کار آگاه کنند و یا می توانید صدای خود را در طول شب ضبط کنید.البته دندانپزشک با معاینه دندان های شما می تواند متوجه ساییده شدن آنها شود.
•اضطراب و نا آرامی های خود را کاهش دهید.
سعی کنید با ورزش کردن ، انجام  روش های تمرکز که باعث به دست آوردن آرامش می شود و حتی رفتن به جلسات مشاوره از روش های پیشنهادی مشاور، برای آرام تر شدن خود کمک بگیرید و زمان خود را با افراد شاد بگذرانید و مصرف  کافئین را به حداقل کاهش دهید.
•استراحت دادن به فک ها
اگر فشار دادن فک ها ی خود را در طول روز هم انجام می دهید بهتر است گاهی زبان خود را بین دندان هایتان قرار دهید تا شاید کمی فک هایتان در آرامش قرار بگیرند .
•کلسیم و منیزیم را به غذاهای خود وارد کنید
اگر کلسیم و منیزیم به اندازه کافی در بدن موجود نباشد مشکلات زیادی را پدید می آورند.
برخی از مشکلاتی که کمبود منیزیم در بدن انسان ایجاد می کند، در زیر به آن اشاره شده است.
1.گرفتگی عضله ها
 انقباض ناگهانی یک یا چند عضله که همراه با درد است و حتی می تواند کارکرد نرمال آنها را دچار اختلال کند. منیزیم ، سیستم های درد را در مغز و سیستم عصبی می بندد.
2.سردرد های مکرر
 تحقیقاتی در سال2012 انجام شد، نشان داد که دلیل ایجاد بسیاری از سردرد ها ، کمبود منیزیم در بدن است و تمام سردرد های میگرنی می توانند با دریافت منیزیم درمان شوند.
3.افسردگی ، بی شوقی ، اندوهگینی
خوردن منیزیم به آرامش و خونسردی کمک می کند و اگر شما بسیار، احساس غمگینی و افسردگی دارید بهتر است از مکمل های منیزیم استفاده کنید.
4.بی حالی و بی رمقی بدون دلیل
اگر مقدار منیزیم در بدن شما حتی به مقدار بسیار ناچیز، کاهش یافته باشد می تواند برایتان بی رمقی و بی حالی را پدید آورد.
5.بالا رفتن فشار خون
چیزی که جالب است این است که مقدار منیزیم موجود در بدن روی فشار خون  نیز موثر است. منیزیم باعث باز شدن رگ ها می شود و همچنین باعث می شود که شما ، خواب  آرام و با کیفیتی را تجربه کنید و همچنین مغز شما را آرام می کند و در راحت خوابیدن افراد پیر تاثیر مثبتی را دارد.
6.مشکلات فراموشی 
کم بودن کلسیم در بدن می تواند در صد ابتلا به بیماری فراموشی ، پارکینسون و ام اس را نیز بالا ببرد.
•تکنیک های آرامش قبل از خواب
قبل از اینکه به خواب روید سعی کنید صورت ، گردن و شانه های خود را ماساژ دهید . می توانید از کمپرس آب گرم و یا از یک حوله گرم شده برای آرام کردن عضلات خود کمک بگیرید و به یک موسیقی آرام گوش دهید و وسیله های استرس زا از جمله کامپیوتر ، موبایل و تلویزیون را ساعتی قبل از خوابیدن خاموش کنید.
اگر همه روش های بالا را انجام دادید ولی باز هم دندان قروچه در شما ادامه پیدا کرد پزشک می تواند به شما داروهای شل کننده عضلات فک و صورت و یا استفاده از گاردهای دهانی برای شب (هنگام خواب ) را پیشنهاد دهد.
در هر صورت بهتر است برای حل مشکل دندان قروچه و سایر مشکلات دهانی و دندانی خود با پزشکان و متخصصان کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دکتر یوسف بالوی پور تماس حاصل فرمایید.
ساعت کار ما (9 صبح تا 1 بامداد حتی روزهای تعطیل)
شماره های تماس
22140586    ,    22140587