تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

آیا برایتان پیش آمده است که بعد از یک دوره طولانی سرماخوردگی، دچار دندان‌ درد شوید؟ بسیاری از افراد در هنگام سرماخوردگی یا بلافاصله بعد از آن، از درد شدید دندان‌ ها شکایت می‌ کنند و احساس می‌ کنند عفونت‌ های ناشی از سرماخوردگی باعث درد دندان‌ شده است. اما آیا سرماخوردگی باعث پوسیدگی دندان می‌ شود؟ غیر از علائمی مانند درد شدید دندان‌ ها، برخی افراد دردی شبیه به آبسه هم احساس می‌ کنند و آن را به سرماخوردگی مرتبط می‌ دانند.

از آنجایی که بیماری سرماخوردگی و پوسیدگی دندان‌ ها هر دو جز بیماری‌ های بسیار شایع هستند، تصمیم گرفتیم در این مطلب به بررسی ارتباط آن‌ها بپردازیم.

 

ارتباط سرماخوردگی و پوسیدگی دندان‌

می‌ دانید که بیماری سرماخوردگی یا آنفولانزا اگر شدید باشد، تمام بدن را درگیر می‌کند. به شکلی که در طول دوره بیماری گاهی سردرد، بدن درد، مشکلات گوارشی هم به سراغ شما آمده‌ اند. در مواردی ممکن است سرماخوردگی باعث دندان درد هم باشد. اگر سرماخوردگی و آنفولانزا شدت بگیرند، در سینوس التهاباتی بوجود می‌آورند. لازم است بدانید که دندان‌ های آسیاب فک بالایی، دقیقاً زیر سینوس‌ ها قرار گرفته‌ اند. حالا اگر سینوس در اثر سرما خوردگی از عفونت پر شده یا دچار التهاب باشد به عصب‌های دندان‌ های آسیاب بالایی فشار می‌ آید. به طور کلی در ریشه و اطراف دندان‌ ها تراکم رشته‌ های عصبی زیاد است، برای همین کوچکترین فشار به این نواحی درد زیادی ایجاد می‌ کند.

 

نانچه سینوس از عفونت پر شده باشد و باعث درد دندان‌ ها شود، به دلیل فشار مضاعف عفونت‌ های سینوس به اعصاب دندانی در هنگام عطسه، سرفه و حرکت‌ های سر، درد بیشتری در دندان‌ ها حس خواهید کرد. بنابراین سرماخوردگی یا آنفولانزای شدید می‌توانند دلیل دندان‌ درد باشند، اما این بیماری‌ ها نمی‌توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. ممکن است فرد با تجربه دندان‌ درد در هنگام سرماخوردگی (بنا بر دلایلی که اشاره کردیم) آن را مرتبط با پوسیدگی دندان بداند که کاملاً بی‌اساس است.

در ادامه توضیح می‌ دهیم که تفاوت دندان‌ درد ناشی از سرماخوردگی با دندان‌ درد ناشی از پوسیدگی چیست.

 

دندان‌ درد ناشی از سرماخوردگی

دندان دردی که به دلیل سرماخوردگی و عفونت سینوس بوجود آمده است، چند ساعت یا شاید چند روز طول می‌ کشد. همچنین تمام دندان‌ های آسیاب فک بالایی درد دارند و این درد کم یا زیاد نمی‌شود یا با نوشیدن مایعات سرد و گرم تغییر نمی‌ کند. علاوه بر این نشانه‌ ها، بیمار بر اساس تشخیص پزشک مطمئن شده که دچار عفونت سینوسی شده است. با وجود همه این موارد می‌ توانید مطمئن باشید که دندان‌ درد شما به عفونت سینوس و سرماخوردگی مربوط است.

دندان‌ درد ناشی از پوسیدگی دندان

معمولاً اگر دندانی پوسیده باشد و درد بگیرد، این درد در یک نقطه زیر دندان پوسیده متمرکز می‌ باشد. به علاوه دندان‌ درد ناشی از یک دندان پوسیده نبض دار است و با نوشیدن مایعات سرد و گرم، شدید‌تر می‌ شود. اگر بیمار در آینه نگاهی به دندان پوسیده و دردناک بیندازد متوجه می‌شود که لثه در اطراف آن ملتهب و قرمز شده است. بنابراین اگر سرما نخورده‌ اید و عفونت سینوسی ندارید، باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید تا پوسیدگی برداشته شده و درمان انجام گیرد. پوسیدگی دندان به دلیل رعایت نکردن دقیق بهداشت دندان و دهان اتفاق می‌ افتد.

 

درمان دندان‌ درد در سرماخوردگی

اولین و بهترین کار این است که برای درمان عفونت سینوسی به پزشک متخصص مراجعه کرده و او را در جریان دندان‌ درد قرار دهید. پزشک با معاینات بیشتر و اطمینان از عفونت سینوس‌ ها با تجویز دارو بیماری را درمان می‌ کند. بلافاصله بعد از کاهش التهاب و عفونت در سینوس، دندان درد از بین می‌ رود. در کنار این مورد می‌ توانید درمان‌های خانگی و کمکی زیر را هم انجام دهید:

 

       در دوران سرماخوردگی، سوپ بخورید و مایعات بیشتری مصرف کنید.

       تا مدتی از حرکات شدید سر، ورزش‌ های پر جنب و جوش، شنا و خودداری کنید.

       محیط اتاق را به کمک دستگاه‌‌ های بخور مرطوب نگاه دارید و به طور منظم بخور‌های گیاهی استفاده کنید.

       آب نمک قرقره کنید.

       از غذای سرخ کرده و پر ادویه تا پایان دوره بیماری اجتناب کنید.

 

این موارد کمک می‌ کنند که دندان‌ درد ناشی از عفونت سینوسی کاهش پیدا کند و همچنین عفونت زودتر از بدن خارج شود.

 

بیماری‌های مرتبط با دهان ناشی از سرماخوردگی

در بخش‌ های قبلی گفتیم که پوسیدگی دندان ربطی به سرماخوردگی ندارد، ولی سرماخوردگی و آنفولانزا می‌ توانند باعث بیماری‌ هایی در دهان شوند و بر زبان یا لثه‌ها تأثیر بگذارند. اگر در هنگام سرماخوردگی و بعد از آن متوجه شدید که پوشش سطح زبان تغییر عمده‌ ای کرده یا انتهای آن ملتهب شده است، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. همچنین احساس درد یا التهاب در لثه‌ ها یک موضوع جدی است و باید برای درمان آن نزد دندانپزشک بروید.

 

جمع‌بندی

در این مطلب به این نکته اشاره کردیم که سرماخوردگی و آنفولانزا نمی‌ توانند باعث پوسیدگی دندان شوند ولی در صورت ابتلا به این بیماری‌ ها و به دنبال آن بروز عفونت سینوسی، ممکن است دندان‌ ها درد بگیرند. پس در صورت ابتلا به پوسیدگی دندان، آن را به سرماخوردگی ربط ندهید. برای پیشگیری از پوسیدگی دندان فقط یک راه حل ساده وجود دارد و آن هم اینکه روزی سه بار مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.