تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

سالم نگه داشتن دندان و لثه علاوه بر اینکه تاثیر زیادی روی زیبایی شما دارد، بر روی روند خوردن غذا و سلامت دستگاه تنفسی و گوارش شما در طولانی مدت تاثیر زیادی میگذارد. دانستن این که چگونه دندان و لثه سالم تری داشته باشیم به ما کمک میکند که همیشه لبخندی زیبا داشته باشیم و از طرفی در طولانی مدت با مشکلاتی مانند بیماری‌های لثه، پوسیدگی دندان ومواجه نشویم. در ادامه این مطلب ما روشهایی را برای اینکه چگونه دندان و لثه سالم تری داشته باشیم را اختیار شما قرار میدهیم تا با استفاده از این نکات بتوانید سلامت دندان‌ها و لثه خود را حفظ کنید و مجبور نباشید هزینه‌های گزاف برای درمان بیماری‌های لثه و دندان پرداخت کنید.

 

چگونه دندان سالم تری داشته باشیم؟

در ادامه این بخش ما روشها، نکات و سایر موارد در رابطه با سالم نگه داشتن دندان را با شما به اشتراک میگذاریم. برای شروع بهتر است که سراغ مراقبت‌های دندان در دوران کودکی برویم. با اهمیت دادن به نظافت دهان و دندان کودک‌تان شما میتوانید از بروز بسیاری از مشکلات دندانی در بزرگسالی پیشگیری کنید.

تحقیقات انجام شده نشان دهنده این است که بسیاری از افراد که در بزرگسالی با مشکلی مانند پوسیدگی دندان دست و پنجه نرم میکنند، در دوران کودکی و به خصوص بعد از رویش دندان‌های دائمی نسبت به رعایت نظافت دهان خود و انجام سایر مراقب‌ها بی‌توجه بودهاند. علاوه بر رعایت بهداشت شما باید کودک خود را برای انجام برخی از بررسی‌های اولیه به دندان پزشکی ببرید تا اگر مشکلاتی مانند انحراف فک، نامرتب بودن دندان ووجود داشت زودتر از وجود آنها باخبر شوید و اقدامات لازم را برای برطرف سازی این مشکلات انجام دهید. در ادامه سایر روش‌ها برای پیشگیری از بروز مشکلات مختلف دندان‌ها را با شما در میان میگذاریم.

 

مسواک زدن به روش صحیح

مسواک زدن یکی از روشهای نظافت دندان است که از دوران قدیم رایج بوده و تقریبا همه با آن آشنایی دارند، ولی متاسفانه بسیاری روش درست مسواک زدن را نمیدانند و همین مشکلاتی را برای آنها بوجود می‌آورد. مسواک زدن روشی است که در آن شما فقط جرم‌ها و پلاکت‌های روی سطح دندان را از بین می‌برید، این در صورتی است که باقی ماندن این کثیفی‌ها روی سطح دندان کم کم  باعث بروز مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان در شما خواهد شد. مسواک زدن به روش صحیح باعث میشود که بخش زیادی از این پلاکت‌ها را از دندان‌های خود جدا کنید. نکات مهم که در زمان مسواک زدن باید رعایت کنید را در ادامه با هم مورد بررسی قرار میدهیم.

        بهترین روش مسواک زدن این است که بعد از هر وعده غذایی یک بار مسواک بزنید.

        حداقل زمانی که باید صرف این کار کنید 2 دقیقه است.

        حتما مسواکی که انتخاب کنید باید نرم باشد که به مینای دندان و لثه آسیب نزند، همچنین در میان برس مسواک بهتر است برجستگی هایی وجود داشته باشد که به شما اجازه دهد بین دندان‌های خود را تا عمق بیشتری تمیز کنید.

        به آرامی مسواک بزنید، سعی کنید زاویه مسواک روی دندان حدود 45 درجه باشد و قسمتی از مسواک را روی لثه خود بکشید. در نظر داشته باشید که همیشه با آرامش مسواک بزنید تا علاوه بر تمیز شدن بهتر دندان ها، به درستی از لثه‌های خود نگهداری کرده باشید.

        در زمان مسواک زدن بهتر است تصور کنید که میخواهید با مسواک و خمیر دندان، تمام قسمتهای دندان خود را رنگ آمیزی کنید. پس باید به صورتی مسواک بزنید که قسمت‌های جلویی دندان، روی دندان بخش پشت دندان به صورت کامل با مسواک شسته شوند

استفاده اصولی از نخ دندان

استفاده صحیح از نخ دندان کمک زیادی به این میکند که دندان و لثه سالم تری داشته باشیم، به این صورت که با استفاده از آن می‌توانیم بین دندان‌ها که قابلیت پاکسازی آن‌ها با مسواک نیست را تمیز کنید. به طور کلی بین دندان‌ها محل مناسبی برای ایجاد پلاکت و رشد باکتری هایی است که باعث خراب شدن پوشش دندان میشوند، از طرفی بسیاری استفاده از نخ دندان در کنار مسواک زدن را نادیده میگیرند و همین باعث میشود در طولانی مدت شاهد شروع پوسیدگی دندان از بین دندان‌ها باشند. نخ دندان علاوه بر اینکه باعث تمیز شدن بین دندان‌ها میشود، دارای ماده فلوراید است که به برای بافت دندان شما مفید می‌باشد.

 

تغذیه مناسب برای داشتن دندان سالم

یکی از دلایل اصلی بروز مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان، خشک شدن دهان می‌باشد و به همین دلیل پزشکان توصیه میکنند که برای حفظ سلامت دندان و لثه آب زیادی بنوشید. نوشیدن آب باعث میشود که بزاق کافی در دهان شما ترشح شود و از آنجا که بزاق خاصیت ضد باکتریایی دارد باعث از بین رفتن بخش زیادی از باکتری‌های ساکن در دهان شما می‌شود. همچنین باید در نظر داشته باشید که خوردن انواع میوه و سبزیجات باعث افزایش استحکام دندان‌های شما میشود، از سوی دیگر بهتر است به جای خوردن تنقلاتی که به دندان میچسبند (مانند پفک، چیپس و...)، سایر تنقلات سالم مانند بادام، گردو ورا مصرف کنید.

 

چگونه لثه سالم تری داشته باشیم؟

اولین قدم برای داشتن لثه‌های سالم تر این است که با بیماری‌های لثه آشنا شوید. بیماری‌های لثه وقتی بوجود می‌آیند پلاک هایی بین خط لثه و دندان ایجاد شوند، این پلاک‌ها تبدیل به محل تجمع باکتریها می‌شود و به تدریج در همین قسمت‌ها عفونت بوجود می‌آید. این عفونت‌ها منجر به بیماری لثه و پوسیدگی دندان خواهد شد. یکی از این بیماری‌های لثه ژنژیویت است که عوارض زیر را برای شما به همراه دارد.

        قرمز شدن لثه ها

        ورم کردن 

        التهاب 

        احتمال خونریزی به خصوص در شرایطی که مسواک می‌زنید.

اما باید بدانید که بیماری‌های لثه با رعایت نکات بهداشتی که مربوط به دهان و دندان هستند، قابل پیشگیری می‌باشند. در ادامه این موارد را به صورت مختصر با هم بررسی می‌کنید.

        استفاده از نخ دندان

 همانطور که در بخش قبلی گفتیم، نخ دندان میتواند بخش زیادی از باقیمانده غذا که در لابلای دندان‌های شما و به خصوص در بخش پایینی دندان که در ارتباط با لثه است را پاکسازی کند.

 

        پاکسازی مرتب دندان و دهان

 در صورتی که شما هر علامت مشکوکی به بیماری لثه را احساس کردید کافیست که به یک دندانپزشک مراجعه کنید. در روند پاکسازی دهان به صورت حرفه ای هر ماده اضافه که با مسواک و نخ دندان از بین نرفته را از بین میبرند.

        استعمال دخانیات را قطع کنید

 کشیدن سیگار به بروز بیماری‌های مختلف در لثه و دهان شما بسیار کمک میکند و از طرفی با ضعیف تر شدن سیستم ایمنی بدن، روند مبارزه با عفونت در لثه شما کندتر شده و به این صورت بیماری‌های بوجود آمده در لثه به کندی درمان میشوند.

        مسواک زدن

 استفاده 2 مرتبه مسواک در روز (به همان روشی که در قسمت بالا توضیح دادیم) تا حد زیادی از بروز بیماری‌های مربوط به لثه جلوگیری میکند. در ضمن بهتر است بدانید استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید در ضدعفونی کردن و ترمیم بخش‌های مختلف لثه و دندان‌های شما می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

        استفاده از دهانشوی‌های درمانی

 این دهانشویه‌ها به راحتی در فروشگاه‌ها پیدا می‌شوند و با استفاده از آنها بیماریهایی مانند ژنژیویت را میتوان درمان کرد. البته باید در نظر داشته باشید استفاده از این دهانشوی‌ها زمانی برای شما موثر واقع میشود که سایر نکات بالا را مد نظر داشته باشید.