ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

 

در طول زندگی برای ما حداقل یک بار پیش آمده است که دچار دندان درد شدیدی شده باشیم . دندان درد هیچ گاه از قبل خبر نمی کند. لذا امکان دارد در هر ساعت از شبانه روز دچار دندان درد شویم . در این مواقع اغلب مردم به سراغ مسکن های قوی می روند. 

دندان درد به علل مختلف روی می دهد و اغلب زمانی اتفاق می افتد که بخش حساس یعنی پالپ دندان ملتهب شود. التهاب این بخش به علل گوناگون است. 

دندان درد معمولا بدون هیچ پیش زمینه و به تدریج آغاز می شود. البته گاهی ناگهانی اتفاق می افتد. شروع دندان درد معمولا در اثر خوردن مواد غذایی خیلی داغ یا خیلی سرد شروع می گردد. موارد زیر می تواند علت دندان درد باشند : 

• عدم رعایت نظافت دندان 

• عفونت و التهاب در لثه 

• پوسیدگی دندان 

• خالی شدن دندان ترمیم شده

• وارد شدن ضربه به دندان 

• ترک خوردن بافت بیرونی دندان 

• دندان قروچه 

دندان درد معمولا شبها به سراغ انسان می آید و علت اصلی آن گیر کردن مواد غذایی در میان دندان ها و عدم مسواک زدن می باشد. بسیاری از ما عادت به دندان قروچه در خواب داریم. حتی گاهی پیش می آید که دندان درد در خواب شدید تر می شود علت این امر این است که در حالت خوابید و افقی جریان خون در سر بیشتر از قبل می شود و باعث فشار بر دندان ها می گردد اگر در این زمان دندان درد داشته باشیم، دندان درد شدیدتر از قبل می شود. 

بهترین درمان ها برای درمان دندان درد شدید 

همانطور که خود می دانید، بهترین درمان برای درد های شدید دندان مراجعه به دندانپزشک است . زیرا درد شدید دندان نشانه های مختلفی دارند که باید درمان شوند. اما اگر در آن ساعات به دندانپزشک دسترسی ندارید می توانید یکی از راه های زیر را انجام دهید : 

استفاده از محلول آب اکسیژنه : شستشوی دهان با محلول آب اکسیژنه یا هیدروژن پرواکسید می تواند درد دندان را تسکین ببخشد . این محلول باعث ضدعفونی شدن ناحیه ملتهب می شود. دقت داشته باشید محلول آب اکسیژنه خوراکی نیست و از قورت دادن آن باید بپرهیزد . 

استفاده از کمپرس آب سرد یا آب داغ : از آنجایی که نمی توان بدون مراجعه به پزشک علت درد دندان را فهمید باید یکی از کمپرس ها را امتحان کنید به معنای دیگر استفاده از کمپرس یخ برای زمانی می باشد که ریشه دندان ملتهب شده است و استفاده از کمپرس آب گرم برای درد های دیگر توصیه می گردد. لذا در صورت درد دندان یکی از کمپرس ها را امتحان نمایید در صورت تشدید درد از کمپرس دیگری استفاده کنید. کمپرس آب گرم یا یخ به سرعت درد دندان را کاهش می دهند. 

استفاده از اسپری های بی حس کننده : اسپری بی حس کننده باعث بی حسی موضعی می گردد. اگر دچار دندان درد شدید این قبیل اسپری ها می توانند درد شما را برای ساعاتی تسکین بدهند . 

استفاده از مسکن ها : استفاده خودسرانه از هر دارو و قرصی توصیه نمی گردد اما در صورتی که راه حل های دیگر باعث تسکین درد نشود می توانید از مسکن ها استفاده نمایید. 

رعایت نظافت دهان و دندان : در حقیقت اولین کاری که در برخورد با دندان درد باید انجام دهید ؛ مسواک زدن ، استفاده از نخ دندان و دهانشویه است. رعایت نظافت می تواند تا حد زیادی دندان درد را بهبود ببخشد. در صورت نداشتن دهانشویه می توانید از محلول آب و نمک استفاده نمایید.