تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

بیشتر افراد این تصور را دارند که لمینت دندان مانند یک عایق یا حفاظ قوی عمل می کند که دندان ها را از پوسیدگی و خرابی محافظت می کند. اما این یک ذهنیت کاملا اشتباه است. برخی افراد بر مبنای همین باور غلط پس از انجام لمینت نسبت به بهداشت دهان و دندان خود بی تفاوت می شوند. در چنین موقعیتی مطمئنا دندان های لیمنت شده دچار جرم می شوند و برای جلوگیری از پوسیدگی وآسیب به دندان ها فرایند جرمگیری انجام می شود.

مطمئنا جرمگیری دندان های لمینت شده احتیاج به شرایط خاصی دارد که لازم است توسط متخصصان حرفه ای انجام بگیرد. با توجه به این موارد افراد پیش از اینکه دندان شان به این مرحله برسد که نیاز به جرمگیری پیدا کنند لازم است برای مراقبت های مربوط به دهان و دندان ارزش بیشتری قائل شوند، تا به این ترتیب بتوانند از این موضوع جلوگیری کنند. اما در برخی موارد انجام جرمگیری دندان های لمینت شده یک امر اجتناب ناپذیر است. برای آشنایی با این وضعیت با ما همراه باشید.

 tooth laminate

 

روش های جرمگیری دندان های لمینت شده

 

جرمیگری و سفید کردن دندان هایی که لمیمت شده اند به عنوان یک روش زیبایی شناخته می شود که برای بهبود و سلامت دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. لمینت ها به صورت روکش های نازکی هستند، که بر روی سطح دندان ها قرار می گیرند. با گذشت زمان بر اثر عدم توجه به بهداشت دهان و دندان و مصرف نوشیدنی و غذاهای مختلف احتمال دارد که دندان ها نیاز به فرایند سفید کردن و جرمگیری داشته باشند.

در ادامه قصد داریم به روش های مختلف جرمگیری و سفید کردن دندان ها اشاره کنیم.

با گذشت زمان ممکن است در دو طرف روکش های لمینت لکه هایی ایجاد می شود. برای سفید کردن دندان های لمیمنت شده نمی توانید از روش های سفید کردن دندان های طبیعی استفاده کنید. یکی از روش هایی که وجود این است که می توانید با مراجعه به دندانپزشک دندان هایی را که در زیر روکش های سرامیکی قرار گرفته اند را سفید کنید. در حالت کلی سه روش برای سفید کردن دندان های لمینت شده وجود دارد. این سه روش عبارتند از سیستم سفید کردن دندان ها، استفاده از خمیر دندان های پولیشی ملایم، مراجعه به دندانپزشک زیبایی

سیستم سفید کردن دندان ها

در ابتدای امر باید مشخص کنید لمینتی که بر روی دندان های شما قرار گرفته است از چه نوعی می باشد. در صورتی که روکش به کار رفته بر روی دندان های شما بافت سبک و شفافی دارد این امکان را خواهید داشت که سفید کردن پشت دندان ها را امتحان کنید. زمانی که دندانپزشک تصمیم می گیرد بخش پشتی لمینت هایی را که بر روی دندان های شما قرار دارند جرمگیری و سفید کند دندان طبیعی بیمار به شکل طبیعی سفید می شود و این امر باعث انعکاس نور در روکش ها می شود دندان ها سفیدتر به نظر می رسند.

لازم است پیش از اقدام به جرمگیری دندان های لمینت شده با دندانپزشک خود مشورت منید سپس بر اساس نظر او اقدام به انجام این فرایند نمایید.

استفاده از خمیر دندان پولیش ملایم

یکی دیگر از روش هایی که برای از بین بردن لکه ها و جرم های دندان های لمینت شده پیشنهاد می شود، استفاده از خمیر دندان های پولیش است. این خمیردندان ها به شکل خاص با ترکیباتی درست شده اند که می توانند لکه های جزئی که در لبه های روکش ها به وجود آمده اند را برطرف کنند.

این نوع از خمیر دندان ها به دلیل ترکیبات ویژه می توانند جرم و مواد جمع شده بر روی دندان های لمینت شده را از بین ببرند و زیبایی را مجددا مهمان لبخند شما کنند. در صورتی که اطمینان ندارید از چه نوع خمیر دندانی استفاده کنید بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کرده و یک مدل مناسب را انتخاب کنید.

دندانپزشک زیبایی

یکی دیگر از گزینه ها برای سفید کردن و جرمگیری دندان های لمینت شده مراجعه به دندانپزشک می باشد. در صورتی که روکش های دندان شما بیش از اندازه لکه و جرم داشته باشند دندانپزشک می تواند با استفاده از روش های حرفه ای سفید کردن دندان لمینت دندان شمار تمیز کند. در صورتی که وضعیت روکش ها بسیار بحرانی باشد دندانپزشک اقدام به تعویض روکش های لمینتی می کند.

علل ایجاد جرم بر روی دندان های لمینت شده چیست؟

این سوال برای بیشتر افراد مطرح شده است که چرا دندان های لمینت شده دچار جرم گرفتگی می شوند یا علت مراقبت از روکش های دندانی چیست؟

مطمئنا مهمترین و اصلی ترین دلیلی که باعث ایجاد جرم و لکه بر روی دندان های امینت شده می شود عدم توجه به بهداشت دهان و دندان می باشد. باید دقت داشته باشید افراد پس از نصب روکش های لمینت بر روی دندان های خود لازم است به شکل مداوم از مسواک و نخ دندان استفاده کنند تا از بروز مشکلاتی نظیر تجمع جرم و ایجاد لکه بر روی دندان ها جلوگیری کنند.

یکی دیگر از دلایل بروز لکه و جرم بر روی دندان های لمینت شده عدم مراجعه به دندان پزشک ماهر و با تجربه است. این موضوع بسیار حائز اهمیت است که روکش های لمینتی توسط دندانپزشکانی نصب شود که از مهارت بالایی برخوردار باشند و بتوانند تناسب بین روکش ها و دندان ها را در هنگام نصب حفظ کنند.

زمانی که افراد به دندانپزشکان غیر متخصص مراجعه می کنند مطمئنا مواد و کیفیت کاشت و نصب روکش ها به میزان زیادی کاهش پیدا می کند. ممکن است این دندانپزشک ها از مواد بی کیفیت برای روکش کردن دندان های شما استفاده کنند. این امر یک عامل تاثیرگذار برای بروز جرم و لکه بر روی دندان های لمینت شده می باشد. سعی کنید دندانپزشکی را انتخاب کنید که علاوه بر تجربه و تخصص بالا از مواد با کیفیت برای روکش کردن دندان های شما بهره بگیرد.

هنگامی که افراد پس از نصب روکش های لمینتی بر روی دندان های خود نسبت به نکات پس از نصب بی توجه هستند نباید این انتظار را داشته باشند که لمینت دندان آن ها از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار باشند. یکی از مواردی که بعد از نصب لمینت بسیار مهم است کاهش مصرف غذا و نوشیدنی هایی است که دارای رنگ می باشند. به عنوان مثال مصرف چای، قهوه، انواع نوشابه ها را محدود کنید. می توانید برای کاهش تاثیر این مواد خوراکی بلافاصله پس از مصرف مسواک بزنید.

بعد از اینکه دندان های خود را روکش لمینت کردید لازم است در بازه های زمانی که توسط دندانپزشک معین شده است برای معاینه وضعیت روکش ها به مطب دندانپزشک مراجعه نمایید. افراد باید به این مسئله توجه زیادی داشته باشند، در غیر این صورت ممکن است در صورب بروز مشکل برای روکش ها فرایند درمانی را برای مدت زمان طولانی به تعویق بیاندازید.

علی الخصوص مشکلاتی که مربوط به جرمگیری دندان های لمینت شده است باید خیلی سریع انجام بگیرد. در غیر اینصورت دندان دچار پوسیدگی و آسیب دیدگی می شود. اگر دندان لمینت شده به موقع درمان نشود ممکن است تبدیل به عفونت دندانی شود.

عوارض جرمگیری نکردن دندان های لمینتی چیست؟

در صورتی که دندان های لمینت شده ی شما دچار چرم شوند و به آن ها توجه ای نکنید و پوسیدگی را در زمان مناسب رفع نکنید مطمئنا دندان شما دچار عفونت خواهد شد. این موضوع ممکن است علاوه به از بین رفتن دندان پوسیده به دندان های مجاور نیز صدمه برساند.

یکی دیگر از عوارض عدم توجه به جرمگیری دندان های لمینت شده در زمان مناسب باعث زردی و تغییر رنگ دندان ها می شود.

فراموش نکنید وقتی که به جرمگیری دندان های لمینت شده بی اعتنایی شود ممکن است دندان ها بوی نامطبوعی بگیرند که حتی با استفاده از مسواک هم این بوی بد از بین نرود.

دقت داشته باشید لازم است پس از نصب لمینت به سلامت و بهداشت دهان و دندان بیش از گذشته توجه داشته باشید.

الزامات پس از جرمگیری دندان لمینت شده (راهکار درمانی)

پس از انجام فرایند جرمگیری دندان های لمینت شده لازم است مواردی را رعایت کرد. این موارد به شرح زیر می باشد:

  • مسواک زدن و کشیدن نخ دندان در روز حداقل دو بار را فراموش نکنید.
  • میزان استفاده از غذاهای رنگی را کاهش دهید.
  • لازم است افراد به صورت کلی از استعمال انواع دخانیات مانند سیگار و قلیان خودداری کنند.
  • از شکستن و خورد کردن و گاز گرفتن چیزهای سفت و سخت خودداری کنید.
  • برای اطمینان از سلامت لمینت ها هر چند وقت یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.

آیا محصولاتی وجود دارند که بتوانند روکش لمینت را دوباره سفید کنند؟

برخی از افراد به دنبال این هستند که جرم و لکه های موجود بر روی لمینت های دندانی را به شکل طبیعی و خانگی از بین ببرند. در واقع باید بدانید که انجام روش های خانگی برای سفید کردن این روکش ها جوابگو نیست. بهتر است به محض مشاهده و ایجاد لکه و جرم بر روی دندان های لمینت شده به دندانپزشک مراجعه کنید.

با استفاده از پاکسازی حرفه ای می توانید برخی از لکه های ایجاد شده بر روی روکش ها را از بین برده یا کاهش دهید. در برخی موارد امکان دارد روکش لمینتی دندان شما دچار تغییر رنگ زیادی شده باشد و آسیب آن شدی بوده که در این صورت دندانپزشک تصمیم می گیرد روکش را به شکل کلی تعویض نماید.

در جقیقت هیچ محصولی وجود ندارد که بتواند لمینت های سرامیکی را سفید کند، معمولا پیشنهاد می شود لمینت های آسیب دیده را با لمینت های جدید جایگزین نمایید. در برخی موارد مشاهده شده که لکه های ایجاد شده بر روی روکش های دندانی بسیار سبک می باشند از این رو می توانید با مراجعه به دندانپزشک متخصص و رعایت بهداشت دهان و دندان این موضوع را برطرف کنید.

چگونه از لمینت دندان در برابر جرم و لکه محافظت کنیم؟

نگهداری از لمینت دندان بسیار ساده است و باید با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن معمولی، آنها را مانند دندان های اصلی خود در نظر بگیرید. معمولاً دندانپزشک استفاده از خمیر دندان فلوراید غیر ساینده را به شما پیشنهاد می کند. برای بررسی عملکرد لمینت و واکنش دهان شما به لمینت باید یک هفته پس از نصب آن به دندانپزشک مراجعه کنید. ممکن است با لمینت ها مشکلی نداشته باشید، اما باید پس از یک هفته برای بررسی سلامت دهان و دندان خود به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر عادت به قروچه یا فشردن دندان های خود دارید، دندانپزشک به شما توصیه می کند که از محافظ دندان استفاده کنید تا از دندان هایتان در برابر گاز گرفتن در هنگام خواب محافظت کنید.

همچنین باید به طور مستمر به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا لمینت باید توسط خمیر مخصوص غیر ساینده صیقل داده شود. دندانپزشک شما باید در فواصل زمانی کوتاه دندان های شما را چک کند تا بتواند هر نشانه کوچکی از خرابی را فورا تشخیص دهد.

معاینات و تمیز کردن منظم دندان ها صرف نظر از سلامت دهان و دندان شما ضروری است. این کار باعث می شود بتوانید هر گونه مشکلی را در مراحل اولیه تشخیص دهید. زمانی که شما از انواع روکش ها مانند لمیمنت، کامپوزیت و... استفاده می کنید، انجام این معاینات اهمیت بیشتری پیدا می کنند. به این ترتیب، می توان قبل از ایجاد آسیب جدی تر با ظهور علائم اولیه، مشکلات را برطرف کرد.

آیا ترمیم لمینت دندان امکان پذیر است؟

در صورتی که مراقبت از لمینت دندان به نحو مناسبی انجام بگیرد، می توانید برای مدت زمان طولانی‌تری از آن استفاده نمایید. اما در برخی مواقع ممکن است بر اثر یک اتفاق غیر منتظره، لمینت دندان ها دچار آسیب دیدگی شود. سوال مهمی که در این شرایط برای افراد پیش می آید این است که آیا بازسازی و ترمیم لمینت امکان پذیر می باشد یا پاسخ خیراست. پاسخ به این پرسش، بله است. اما باید به این موضوع عمیق ‌تر پرداخته شود.

ترمیم لمینت برای آن دسته از افرادی پیشنهاد می شود که که دندان شان دچار آسیب دیدگی شده است امکان پذیر می باشد در صورت که این آسیب دیدگی ها برای دندان‌های جلویی، لازم است که فرایند ترمیم دندان توسط دندانپزشک انجام شود. فرایند ترمیم دندان‌های لمینت شده به صورت‌های گوناگونی انجام می گیرد. در برخی موارد لازم است که لمینت به شکل کامل برداشته و اصلاح دندان، به صورت کامل انجام شود. در صورتی که دندان مورد نظر، لب پر شود یا شکسته باشد الزامی است که جهت ترمیم زودهنگام آن اقدام نموده و به دندانپزشک مراجعه نمایید. به این دلیل که امکان تجمع میکروب و باکتری در بافت این دندان‌ها وجود دارد که در انتها منجر به بروز عفونت خواهد شد.

از جمله مهمترین روش‌های ترمیم دندان توسط پزشک می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • نصب یک لایه نازک لمینت بر روی سطح دندان در آسیب دیدگی‌های بسیار جزئی
  • نصب روکش یا بریج در صورت آسیب دیدگی‌های شدید تاج دندان
  • عصب کشی دندان، پر کردن و سپس ترمیم آن در صورت پوسیده شدن دندان قرار گرفته در زیر لمینت می باشد.

برای جلوگیری از ایجاد جرم و لکه بر روی دندان لمینت شده علاوه بر موارد بالا نوع مواد و تجربه دندانپزشک متخصص زیبایی نیز حائز اهمیت می باشد. در صورتی که بتوانید از لمینت دندان ها به شکل صحیح محافظت کنید برای مدت طولانی می توانید از آن ها استفاده کنید.

 

سوالات متداول

 

چه مدت بعد از لمینت کردن باید جرم گیری کنم؟

انجام این کار مدت زمان مشخصی ندارد. در صورتی که پس از لمینت کردن دندان‌های خود متوجه تغییر رنگ آنها شدید، ممکن است یکی از علل این اتفاق، تشکیل جرم بر روی آنها باشد. در چنین شرایطی بهتر است به مطب مراجعه کنید تا اگر علت این تغییر رنگ وجود جرم باید، جرم گیری در صورت امکان انجام شود. همچنین با انجام چکاپ‌های 6 ماهه نیز دندانپزشک به شما زمان‌های لازم برای انجام این درمان را اعلام خواهد کرد.

آیا لمینت دندان را می‌توان پولیش کرد؟

بله. امکان پالیش کردن لمینت وجود دارد، اما این کار باید با احتیاط و دقت انجام شود تا سطح آن خراش داده نشود و آسیبی نبیند. پالیش کردن به تمیز، صاف و براق شدن آن کمک می‌کند، اما در صورتی که این کار با بی‌دقتی انجام شود و سطح آن خراش داده شود، شرایط مناسبی برای تجمع جرم بر روی آن فراهم خواهد شد.

آیا می‌توانم از خمیر دندان پولیش برای جرم گیری لمینت استفاده کنم؟

خیر. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم توصیه می‌شود که از هیچ‌گونه مواد حاوی ذرات ساینده برای انجام این کار استفاده نکنید. انجام درمان‌های لازم و اصولی را به دندانپزشک خود بسپارید.

آیا جرم گیری دندان لمینت شده سبب سفید شدن دندان‌ها می‌شود؟

بله. به این دلیل که خود جرم رنگ دارد، با از بین بردن آن، رنگ اصلی لمینت‌ها نمایان می‌شود و باعث سفیدتر دیده شدن آنها می‌شود. البته نباید همیشه انتظار داشت رنگ آن همانند رنگ روز اول شود.

آیا جرمگیری دندان های لمینتی الزامی است؟

بله زیرا عدم جرمگیری دندان ها می تواند سبب بروز مشکلات متعددی از جمله پوسیدگی، تغییر رنگ و بوی بد دهان و..گردد.