تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

اکثر ما افرادی را می شناسیم که مصرف داروها معتاد هستند ، اکثر ما داروهای تجویزی را فقط به دلیلی که پزشک برای ما در نظر می گیرد ، مصرف می کنیم.

اما طی ارزیابی های موسسه ملی سوء مصرف مواد ، حدود 48 میلیون نفر (12 سال و بالاتر) از داروهای تجویزی پزشک برای موارد غیر پزشکی استفاده می کنند.این رقم حدود 20٪ از جمعیت ایالات متحده را نشان می دهد.همچنین در سال های اخیر، افزایش چشمگیر سوء استفاده از داروهای تجویزی صورت گرفته است.

• اعتیاد به مواد مخدر چیست؟

اعتیاد یک بیماری مزمن مغزی است که اغلب به دفعات برای یک فرد اتفاق می افتد.این باعث می شود که مبارزه با مواد مخدر تلاش شود و به وجود اثرات مضری که روی فرد معتاد و اطرافیان او می گذارد تاکید شود.

سوء استفاده از مواد مخدر و یا حتی استفاده نادرست از داروهای تجویزی توسط پزشک می تواند منجر به تغییر در نحوه عملکرد درست مغز شود. اکثر افراد به طور داوطلبانه و به صصورت کاملا اختیاری به مصرف این داروها روی می آورند و می گویند که به راحتی نیز می توانند مصرف آن را ترک کنند ،

اما با گذشت زمان  و تغییراتی که در مغز از سوء مصرف مواد ناشی می شود ، باعث می شود کنترل فردی و توانایی تصمیم گیری صحیح  در فرد نابود شود. در حالی که فرد ، تمایل به ترک مصرف این مواد دارد اما تغییرات در مغز او ، فرد را همچنان به شدت تحریک می کند تا مواد مخدر بیشتری مصرف کند.

• کدام داروهای تجویز شده توسط پزشک اگر درست و به اندازه مصرف نشود می تواند مشکلاتی را پدید آورد؟ 

موسسه ملی سوء مصرف مواد می گوید که سه دسته از داروهای تجویزشده توسط پزشکان می تواند فرد را معتاد کند.

1. داروهایی که برای تسکین درد ها استفاده می شوند.

2. داروهای ضد افسردگی

• مواد مخدر در مغز و بدن افراد چه تاثیری برجای می گذارد؟

از اوایل دهه 1990، نسخه های پزشکان برای داروهای مخدر مانند کدئین و مورفین و ... تا حد زیادی افزایش یافته است. این افزایش می تواند به  دلیل افزایش جمعیت سالمندان و دردهای  مزمنی که این روزها گسترده ترشده است مربوط شود. 

• هرگز داروها را بدون مشاوره با دکتر مصرف نکنید.

هرگزدارو را بدون مشاوره با پزشک خود مصرف نکنید، زیرا ممکن است برای سلامتی شما برساند. در شرایط  مورد نیاز شاید بتوان داروها را ضرورت اساسی هر فرد پس از غذا ، لباس و پناهگاه دانست. داروها بخشی از زندگی ما شده اند، زیرا هر کس از ما حداقل یک بار در زندگی به آنها نیازمند شده ایم.

داروها به طور کلی دارای عوارض جانبی هستند که ممکن است شما آنها را نادیده بگیرید، اما پزشک آنها را می داند. بنابراین ، دکتر می تواند به شما در مورد اقدامات پیشگیرانه که باید برای جلوگیری ازعوارض پیشنهاد کند.

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دکتر یوسف بالوی پور با داشتن کادری مجرب و حرفه ای ، در همه روزهای سال از ساعت 9 صبح تا 1 بامداد آماده ارائه خدمت به همشهریان گرامی می باشد.

شماره های تماس:

۲۲۱۴۰۵۸۶-۷