تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

در حالیکه می دانیم ژنتیک و انتقال بیماری ها از طریق ارثی اثبات شده است ، اما آن چیزی که هنوز هم برای همه آشکار است ، رعایت بهداشت ، مخصوصا بهداشت دهان و دندان ها در افراد بسیار مهم می باشد که می تواند رشد باکتری ها را کند کرده و به حفظ سلامتی دهان و دندان های افراد بسیار کمک کند.

طبق تحقیقات اخیر در ایالات متحده آمریکا بالای 50 درصد بزرگسالان دچار بیماری لثه هستند ، زیرا کسانی که درحوزه اطلاع رسانی دهان و دندان و بهداشت دهان فعالیت دارند ، در انتقال پیام خود به عموم مردم در مورد اهمیت مراقبت های بهداشت دهان و دندان موفق نبوده اند و مردم هم اهمیت چندانی به این موضوع نمی دهند.

 در حالی که در بعضی جوامع فقیر، کمبود آموزش و اطلاع رسانی به عموم مردم ، سبب بروز این مشکلات و بیماری ها می باشد اما برعکس ، اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی ها در معرض تبلیغات بسیاری هستند که در آنها به تبلیغ انواع و اقسام محصولات مراقبت های دهان و دندان  می پردازد.

اکثر بیماران تمایل ندارند وقت خود را صرف یادگیری نحوه درست بهداشت دندان هایشان کنند اما آنها همواره در مورد بیماری لثه هایشان شکایت می کنند و اینکه چرا لثه هایشان دچارخونریزی می شوند.  پزشکان همواره توضیح می دهند که بیماری های لثه ، باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود.

وقتی بیماران از نخ دندان و مسواک استفاده می کنند ، نباید لثه هایشان خونریزی داشته باشند.هرمنطقه از دهان که خونریزی داشته باشد ، بیمار می بایست هرچه سریع تربه پزشک متخصص مراجعه کند. بیماران باید بدانند که سلامت دهان به طورمستقیم به سلامت کل بدن آنها بستگی دارد. البته ، پزشک باید هر گونه بیماری در ازتباط با ژنتیک و وراثت که ممکن است در بیمار ایجاد شود را نیز بررسی کند و به بیمار اطلاع دهد. 

 در پروسه درمان بیماری های دهان و درمان ، رسیدن به سلامت دندان ها ، تنها زمانی ممکن است که یک تلاش تیمی صورت گیرد. یعنی هر چقدرهم تیم دندانپزشکی حرفه ای و با تجربه باشد ،  اما اگر بیمار در خانه نسبت به مراقبت دهان و دندان های خود تلاش نکند بازهم خطر ابتلا به بیماری های دهان و دندان و ... در او وجود خواهد داشت.

در گذشته ، دندانپزشکان از ( آمالگام ) برای ترمیم دندان های بیماران مبتلا به پوسیدگی دندان استفاده می کردند . درحالی که پر کردن دندان با آمالگام با دوام و طولانی مدت است ، اما تنها انتخاب برای درمان پر کردن حفره دندان ها نیست. زیرا علاوه بر تشکیل یک سیاهی روی دندان ها ، برخی از بیماران هم در مورد جیوه ای که در دهان با آمالگام استفاده می شود وجود دارد. 

زیرا جیوه یک فلز سنگین است که به پر کننده های آمالگام اضافه می شود و نسبت به نقره ، قلع ، مس و دیگر فلزات ، قوی تر و قابل انعطاف تر باشد.اگرچه تنها مقداربسیار ناچیزی و آن هم به ندرت از جیوه ممکن است در بدن نفوذ کند به همین دلیل تقریبا هیچ کس مخالف این نیست که جایگزین بهتری به جای آمالگام استفاده شود.

پرکننده های رنگی دندان ، به عنوان پرکننده های کامپوزیت شناخته می شوند ، آنها از رزین کامپوزیت ساخته شده اند که می توان آنها را با رنگ طبیعی مینای دندان فرد مطابقت داد . رنگ طبیعی پرکننده های کامپوزیت در مقایسه با پر کرننده های آمالگام که به رنگ " خاکستری تیره " است بسیار طبیعی می باشد و نتیجه کار برای بیماران رضایت بخش خواهد بود. برای بسیاری از بیماران ، رنگ تیره پرکننده آمالگام ، مانع ازانجام لبخندی همراه با اعتماد به نفس است.

• مزایای دیگر رنگ های پرکننده دندان

علاوه برزیبایی ای که پرکننده های کامپوزیت برای دندان های فرد دارند ، پر کننده آمالگام ساختار کلی دندان فرد را تضعیف می کند. زیرا آمالگام ها به تغییرات دما واکنش نشان می دهند و باعث جذب باکتری می شود وپس درهمه موارد نمی توان ازآمالگام ها برای ترمیم دندان کمک گرفت مثلا نقاطی از دندان ها که درهنگام لبخند زدن مشخص است اگر برای پر کردن آنها از آمالگام ها استفاده شود ، باعث عدم زیبایی و کاهش اعتماد به نفس در بیمار می شود و همچنین این کامپوزیت ها نسبت به دمای گرم و سرد کمتر حساس هستند.

• پیشگیری از حفره دهان

علاوه بر داشتن رنگ مناسب کامپوزیت ها که برای پر کردن حفره های دندان های آسیب دیده و معمولا در دید رس از آنها بهره می برند ، از آنها می توان برای پیشگری از بروز آسیب و جلوگیری از ایجاد حفره در دندان بیمار نیز کمک گرفت . قبل از هر مراجعه به دندانپزشک حتما دندان های خود را کاملا تمیز کنید . 

شماره های تماس :

۲۲۱۴۰۵۸۶-۷