تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

یکی از اساسی ترین کارهایی که انسان ها می بایست برای نگهداری درست دندان های خود و از سنین کودکی انجام دهند ، انجام درست مسواک زدن است . برای یادگیری این کار ، والدین یکی از اولین الگوها و معلمانی هستند که کودک از آن ها تقلید خواهد کرد و والدین نقش اساسی و پررنگی در درست انجام دادن این کار دارند .

نگهداری درست از دندان های کودک از زمان رویش اولین دندان او توسط والدینش آغاز می شود ، اما متاسفانه برخی از کودکان در برابر این کار از خود مقاومت نشان می دهند که باعث کلافگی مادر و پدر خود می شوند .

البته در دنیای امروز با پیشرفت تکنولوژی و انتقال سریع اطلاعات ، حتی در دوردست ترین مناطق جهان ، سطح دانش و اطلاعات بهداشتی جوامع بسیار پیشرفت کرده است به طوریکه کمتر کسی را می توان دید که حداقل روزی یکبار دندان های خود را مسواک نزند ، اما نکته اساسی طریقه درست انجام این کار است که تنها با آموزش های لازم و اطلاع رسانی های دقیق قابل انتقال به عموم است .

• آموزش روش درست مسواک زدن به کودکان 

1. در مرحله اول باید یک مسواک مناسب و ترجیحا نرم را برای کودک خود تهیه کنید .

2. کمی خمیر دندان که برای کودکان تهیه شده و حاوی فلوراید است را روی مسواک کودک بمالید .

3. اگر سن کودک شما کم است بهتر است کودک را روی زانوی خود بنشانید ، به طوریکه صورتش ، پشت به شما باشد . در این حالت می توانید سر کودک را کمی به سمت بالا و عقب هدایت کنید و شروع به مسواک زدن دندان های او کنید .

4. بهتر است زاویه ای که مسواک با دندان کودک قرار می گیرد ، تقریبا 45 درجه باشد .

5. برای مسواک زدن سطح بیرونی و درونی دندان های کودک ، مسواک را به آرامی و به صورت دورانی روی دندان های کودک بکشید .

6. سعی کنید سطح جویدن دندان های کودک را هم مسواک بزنید . این کار را می توانید با جلو و عقب بردن مسواک روی دندان او انجام دهید.

7. برای بیشتر تمیز شدن دندان های کودک ، می توانید حداقل روزی یکبار ، دندان های او را نخ دندان بکشید . البته استفاده از نخ دندان های دارای دسته ، می تواند انجام این کار را برای شما آسان تر کند .

8. بهتر است دندان های کودک را روزی دوبار، یکبار صبح و یکبار شب ها مسواک کنید .

9. تعویض مسواک ها می بایست هر 3 ماه یکبار صورت گیرد .

برای آنکه فرزندتان بتواند لذت انجام مسواک زدن را درک کند بهتر است گاهی اجازه دهید خودش به تنهایی این کار را انجام دهد . درست است که او نمی تواند این را به بهترین نحو ممکن انجام دهد ولی با انجام این کار ، حس اعتماد به نفس در او تقویت خواهد شد . البته شما می توانید این کار را به صورت نوبتی نیز انجام دهید و از تمیز شدن دندان کودک نیز اطمینان حاصل کنید.

• عواقب مسواک نزدن را برای کودک توضیح دهید .

با توجه به سن و درک کودک می توانید ضررها و مشکلاتی که مسواک نزدن می تواند برای سلامتی او به وجود می آورد را برایش شرح دهید . مثلا توضیح دهید با عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ، دچار زردی دندان ها خواهد شد و یا می توانید عکس هایی از دندان های پوسیده را به کودک خود نشان دهید . اما هیچ وقت کودک را از دندانپزشک و یا آمپول نترسانید .

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی دکتر یوسف بالوی پور با داشتن کادر پزشکی مجرب ، متشکل از پزشکان ، جراهان و دندانپزشکان حرفه ای و با تجربه و با دارا بودن دستگاه های پیشرفته ، برای ارائه خدمت به شما شهروندان گرامی در حال فعالیت است . شما می توانید همه روزه از ساعت 9 صبح تا 1 بامداد و حتی در ایام تعطیل به این کلینیک مراجعه کنید.

شماره های تماس

۲۲۱۴۰۵۸۶-۷