تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

معرفی درمان

در صورت عدم رعایت بهداشت، جرمی روی دندان ها تشکیل می شود که سبب پوسیدگی دندان ها و لثه می گردد. 

وقتی بعد از هر وعده غذایی، از نخ دندان و مسواک استفاده نشود، به مرور زمان مواد غذایی باقی مانده میان دندان ها به جرم تبدیل می شوند. این جرم پلاک دندان نام دارد. پلاک دندان معمولا روی دندان ها و در امتداد خط لثه ایجاد می شود. همچنین پلاک با انتشار باکتری ها باعث پوسیدگی دندان ها و التهاب لثه می شود. باکتری های تشکیل شده ابتدا به مینای دندان نفوذ می کنند و با از بین بردن آن به تاج دندان و همچنین قسمت های زنده دندان می رسند. که این کار سبب پوسیدگی و همچنین خرابی ریشه دندان ممی شود.

پلاک دندان همچنین باعث عفونت لثه می شود. معمولا پلاک ها در ابتدای تشکیل شدن آنها دیده نمی شوند زیرا در زیر لثه شروع به رشد می کنند. اگر رشد آنها متوقف نشود یا گسترش یابد باعث عفونت و التهاب لثه می شود. در این مواقع لثه تحریک پذیر و حساس است و در صورتی که از نخ دندان یا مسواک استفاده شود خونریزی می کند.

پلاک های دندانی در صورتی که روی دندان ها و در زیر لثه رشد کنند و از رشد آنها جلوگیری نشود به باکتری های خطرناکی به نام تاتار تبدیل می شوند. این باکتری ها می توانند سلامت دهان و دندان را به خطر بی اندازند. 

متاسفانه در بسیاری از مواقع غذای باقی مانده در میان دندان ها و زیر لثه به راحتی دیده نمی شود. و ما فکر می کنیم با مسواک زدن دندان ها تمیز می شوند. در صورتیکه واقعیت غیر این می باشد. اگر به صورت مداوم فقط از مسواک برای حفظ پاکیزگی دندان استفاده می کنید، باید در انتظار پلاک ها و پوسیدگی دندان ها باشید. بسیاری از مواد غذایی در میان دندان ها باقی می مانند در فضایی که به راحتی با مسواک زدن زدوده نمی شوند، به همین دلیل استفاده از نخ دندان در هر روز مهم و الزامی است. اگر نخ دندان به درستی استفاده شود جرم و پلاکی روی دندان ها و پشت آنها به وجود نخواهد آمد. 

برای بررسی وجود جرم و پلاک روی دندان ها به بررسی توسط دندانپزشک لازم است. به همین دلیل مراجعه به دندانپزشکی هر شش ماه یکبار مهم است. در این مراجعات دندانپزشک از وجود احتمالی پلاک روی دندان ها مطمئن می شود و می تواند با جرمگیری آنها را از روی دندان ها پاک کند.

یکی از درمان های مهم و ضروری دندانپزشکی ها، جرمگیری دندان ها می باشد. برای جرمگیری دندان توسط دندانپزشک ابزار های مختلفی وجود دارد. دندانپزشک با قلم مخصوص و فشار آب پلاک ها را از میان دندان ها و روی آنها می زداید.

بر خلاف باور عموم، جرم گیری برای دندان ها نه تنها ضرری ندارد بلکه به حفظ دندان در مقابل پوسیدگی کمک می کند. قلم و ابزار مخصوص جرم گیری میکروسکوپی می باشد و آسیبی به مینای دندان وارد نمی کند. 

پلاک های دندانی باعث بدرنگ شدن دندان ها و همچنین تغییر رنگ لثه ها می شوند. با عمل جرم گیری یک درجه رنگ دندان به رنگ طبیعی خود بازمی گردد و همچنین بافت از رنگ کبودی به صورتی تغییر رنگ پیدا می کند.

مراقبت های بعد از جرمگیری:

  • بعد از جرمگیری دندان ها و لثه حداکثر تا دو روز حساس هستند به همین دلیل از مسواک زدن محکم باید پرهیز نمود. استفاده از نخ دندان نیز باید به صورت ملایم باشد. 
  • تا دو روز بعد از جرمگیری حداقل روزی سه بار باید از محلول آب ولرم و نمک استفاده نمود. این کار برای جلوگیری از عفونت احتمالی می باشد.
  • دندان ها بعد از جرمگیری بیشتر مستعد جذب جرم هستند به همین دلیل استفاده از نخ دندان و مسواک نباید فراموش شود. 
  • کمی خونریزی از لثه بعد از جرمگیری در هنگام مسواک زدن طبیعی است.

مراقبت های بعد از درمان