تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

روش‌ های نوین درمان پوسیدگی دندان با استفاده از لیزر است که تمام مراحل برداشتن پوسیدگی و ترمیم با لیزر انجام می‌شود. همان‌ طور که می‌دانید در روش‌های قدیمی و نوین به هر حال باید پوسیدگی برداشته شده و بعد سوراخ‌ها با مواد مخصوص پر شوند. اما روش‌ های نوین درمان پوسیدگی دندان، با استفاده از لیزر به شکلی هستند که نیاز به مسکن و آمپول بی حسی قوی نیست و پروسه با ظرافت بیشتری انجام می‌شود. در روش‌های سنتی و قدیمی برای اینکه پوسیدگی دندان درمان شود با استفاده از یک مته چرخشی، بافت تخریب شده و پوسیده را بر می‌دارند اما در روش‌ های نوین درمان پوسیدگی دندان با کمک اشعه لیزر، بافت تخریب شده برداشته می شود. قطعاً درد روش‌ های جدید که از اشعه لیزر استفاده می‌کنند بسیار کمتر از روش‌ های قدیمی و مته چرخان است.

 

مزایای زیادی برای روش‌ های نوین درمان پوسیدگی وجود دارند که قصد داریم در این مطلب به بررسی آن‌ها بپردازیم. اجازه بدهید مقایسه‌ای بین روش‌ های سنتی و روش‌ های نوین درمان پوسیدگی انجام دهیم و در آخر مزایای روش‌ های درمان پوسیدگی با لیزر را نام ببریم

 

 

مقایسه روش‌ های قدیمی درمان پوسیدگی با روش‌های نوین

 

در روش قدیمی دندانپزشکی برای درمان پوسیدگی و پر کردن دندان، ابتدا ضدعفونی و استرلیزه می‌شود و با یک مته چرخان، قسمت‌ های پوسیده، تراشیده شده و ممکن است در این میان قسمتی از بافت سالم دندان هم حذف گردد. در نهایت یک سوراخ روی دندان ایجاد می‌شود که با مواد دندانپزشکی یا کامپوزیت پر می‌شود. یکی از مشکلات مهم مربوط به روش سنتی دندانپزشکی، مساله دردی است که بیمار باید تحمل کند. همچنین صدا و لرزش مته برای بسیاری از بیماران وحشتناک است و بسیاری افراد، فوبیای دندانپزشکی دارند. برای همین دندانپزشک مجبور است پیش از شروع کار، داروی بی حسی تزریق کند و خود این تزریق همراه با درد زیادی می‌باشد.

 

در حالی که در روش‌ های نوین به جای تراشیدن پوسیدگی‌ها، لیزر تمام پروسه را بدون ایجاد صدا و لرزش انجام می‌دهد. یکی از مزایای مهم روش لیزر این است که عمل برداشت پوسیدگی‌ ها با ظرافت زیادی انجام می‌شود و به همین دلیل، بافت سالم دندان از بین نمی‌رود. همچنین تقریباً هیچ تماس فیزیکی اتفاق نمی‌افتد و بسیار بهداشتی‌ تر از روش قدیمی دندانپزشکی می‌ باشد. از آنجایی که تماس فیزیکی وجود ندارد و مته‌ ای نیست که ایجاد صدای گوش خراش کند، نیازی به داروی بی حسی نمی‌ باشد. شکل کلی دندان حفظ می‌ شود و بعد از حذف پوسیدگی‌ها مانند روش سنتی، هیچ سوراخی روی دندان ایجاد نمی‌ گردد.

 

لیزر چگونه پوسیدگی‌ ها را بر می‌دارد؟

 

برای اینکه دندانپزشک بتواند با استفاده از لیزر، بافت پوسیده دندان را بردارد به کمک اشعه لیزری این کار را انجام می‌ دهد که آب موجود در بافت دندان را، به خود جذب می‌نماید. اشعه لیزر یک اشعه تابشی متمرکز است که انرژی الکترومغناطیسی مولکول‌ ها را جذب کرده و به انرژی گرمایی تبدیل می‌نماید. شدت گرما به اندازه‌ ای است که آب میان بافتی دندان بخار می‌ شود و به همین دلیل در این سطح، افزایش فشار اتفاق می‌ افتد. افزایش فشار باعث انفجار مولکولی روی دندان شده و بافت پوسیده دندان جدا می‌ گردد.

 

یک نکته مهم درباره استفاده از اشعه لیزر برای درمان پوسیدگی‌ ها، این است که بافت‌ های تخریب شده دندان دارای میزان آب بیشتری نسبت به بافت‌ های سالم می‌ باشند. برای همین است که استفاده از لیزر، تنها بافت پوسیده را جدا می‌کند و صدمه‌ ای به بافت سالم نمی‌زند. دقیقاً برعکس روش سنتی که در آن یک مته چرخشی به صورت سه بعدی دندان را می‌تراشد و در حین برداشتن قسمت‌های پوسیده، قسمتی از بافت سالم را هم از بین می‌برد.

 

نکته دیگر درباره مزایای درمان پوسیدگی با لیزر، میزان تسلط بیشتر دندانپزشک به از بین بردن پوسیدگی‌ها می‌باشد زیرا دستگاه لیزر بسیار ظریف‌ تر از مته دندانپزشکی بوده و میدان دید او برای درمان دندان، بیشتر است.

 

 

مزایای درمان پوسیدگی با لیزر

 

- بر خلاف روش سنتی که مته‌ها و فرز‌ها به صورت غیر عمدی، بافت سالم دندان را هم از بین می‌برند در روش استفاده از لیزر، فقط قسمت‌ های پوسیده با ظرافت جدا می‌شوند و بافت‌ های سالم صدمه‌ ای نمی‌ بینند.

 

- امکان بوجود آمدن عفونت در دندان هنگام کار با مته‌ها و فرزها زیاد است. در حالی که لیزر به خاطر ماهیت خود، در هنگام برداشتن قسمت‌ های پوسیده، محیط سطح دندان را ضدعفونی می‌کند و شانس رشد باکتری‌ ها را کاهش می‌دهد.

 

- ممکن است در روش سنتی وقتی دندانپزشک مشغول برداشتن بافت پوسیده است، دندان به عصب برسد و دندانپزشک مجبور شود عصب‌ کشی انجام دهد در حالی که در روش لیزر، این اتفاق خیلی به ندرت می‌افتد زیرا بافت سالم دندان از بین نمی‌ رود.

 

- استفاده از فرز و مته، به مینای دندان صدمات جدی وارد می‌کنند اما لیزر به این صورت عمل نمی‌کند و دندانی که ترمیم شد، مانند یک دندان سالم به عمر مفید خود ادامه می‌دهد.

 

- بر خلاف روش سنتی، بیمار دردی حس نمی‌کند و برای همین نیازی به تزریق داروی بی حسی وجود ندارد. همچنین در روش درمان پوسیدگی با لیزر، هیچگونه خونریزی وجود ندارد.

 

- برای بیمارانی که دچار بیماری‌ های خاصی مانند سرطان، دیابت و مشکلات قلبی هستند، روش درمانی با کمک لیزر، جایگزین مناسبی می‌باشد زیرا این روش بر خلاف روش سنتی، نیاز به داروی بی حسی ندارد و همان‌ طور که می‌ دانید این دارو‌ها برای مبتلایان به بیماری‌ های قلبی بسیار مضر است. به علاوه عدم خونریزی به بیماران دیابتی کمک می‌کند تا درمان موثرتری برای پوسیدگی دندان‌ های خود داشته باشند.

 

جمع‌بندی

سالیان طولانی بود که دندانپزشکان از روش‌ های سنتی و معمول برای درمان پوسیدگی دندان استفاده می‌کردند و همیشه این اعمال برای مراجعه کنندگان یادآور درد و خونریزی بود اما حالا با پیشرفت‌ های چشمگیری که در زمینه دندانپزشکی با کمک اشعه لیزر، رخ داده است می‌توانیم امیدوار باشیم که مراجعه به مطب دندانپزشکی دیگر همراه با درد و ترس نیست. همچنین کار با لیزر، پروسه‌ ای بسیار سریع‌ تر از روش‌های سنتی است و از هر نظر به نفع بیماران و دندانپزشکان می‌باشد. تقریباً تمام کسانی که از این روش برای درمان پوسیدگی دندان خود استفاده کرده‌ اند، بازخورد مثبتی نشان داده‌ اند و بعد از درمان نیازی به مسکن پیدا نکرده‌ اند. تکنولوژی لیزر کمی گران است ولی می‌ توانیم امیدوار باشیم که به زودی تمام دندانپزشکان از این تجهیزات برای درمان بهتر بیماران استفاده کنند.