تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

عادات غلط درباره حفظ دندان ها، به عاداتی گفته می‌شود که بر اساس عقاید اشتباه شکل گرفته و ممکن است با تکرار آنها، صدمه جدی به دندان‌ها وارد شود. با توجه به هزینه‌های هنگفتی که اعمال دندانپزشکی دارند و همچنین درد زیادی که بیمار در حین این اعمال تحمل می‌کند، بسیار مهم است که از بیماری‌های دهان و دندان پیشگیری کنیم. همه ما می‌دانیم که حداقل باید در شبانه‌روز، سه بار دندان‌های خود را مسواک کنیم و قبل از آن با یک نخ دندان مناسب، فواصل بین دندان‌ها را تمیز نگه داریم. به علاوه استفاده از یک دهانشویه دارای فلوراید توصیه می‌شود. اما ممکن است در این بین عادات غلط درباره حفظ دندان‌ها وجود داشته باشند که ما از آن‌ها بی‌خبر باشیم و با تکرار هر روزه آن‌ها، به دندان‌های خود صدمه بزنیم.

در ادامه این مطلب می‌خواهیم تعدادی از عادات و باور‌های غلط درباره حفظ دندان را نام ببریم. در صورتی که این عادت‌ها را ترک کنید، عمر مفید دندان‌های شما طولانی‌تر خواهد بود.

 

عادات و باور‌های غلط درباره دندان

عادات و باور‌های غلط درباره دندان در همه فرهنگ‌ها و ملت‌ها وجود دارند که البته شما می‌توانید با انجام چکاپ‌های ۶ ماهه از دندانپزشک خود بخواهید درباره سبک صحیح‌تر زندگی، مشاوره‌های ارائه دهد. عادت‌های ریز و درشتی وجود دارند که ممکن است بسیار مخرب بوده و در عین حال از نظر ما ضرری برای دندان‌ها نداشته باشند. تعدادی از این عادات و باور‌های غلط را در ادامه بخوانید.

مصرف قند و پوسیدگی دندان

مصرف قند و پوسیدگی دندان، ارتباط مستقیمی دارند یعنی همه می‌دانند که مصرف قند و شیرینی‌های مصنوعی، پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد با این حال یک نکته ظریف در این باره وجود دارد که کسی به آن نپرداخته است. توجه کنید که میزان مصرف قند، به خودی خود باعث افزایش پوسیدگی دندان‌ها نمی‌شود بلکه مدت زمانی که قند یا شیرینی‌های دیگر را در دهان خود نگه می‌دارید، مساله تعیین کننده در پوسیدگی دندان‌ها می‌باشد. برای همین ممکن است شما قند کمی مصرف کنید اما همان یک حبه قند را برای دقایق طولانی در دهان نگه دارید، به این ترتیب، شانس پوسیدگی دندان ها، افزایش پیدا می‌کند. البته فراموش نکنید که قند‌ها و شیرینی‌های مصنوعی بهرحال برای سلامتی شما ضرر دارند، اما برای حفظ دندان‌ها بهتر است هر چه سریعتر شیرینی را جویده و قورت دهید و در اسرع وقت مسواک بزنید.

 

جویدن آدامس جایگزین مسواک

بسیاری از افراد جویدن آدامس های بدون قند و دارای زایلیتول را جایگزین مناسبی برای مسواک می‌دانند. باید بگوییم این هم یک باور غلط درباره حفظ دندان‌ها است. شما باید تحت هر شرایطی ۲ تا ۳ بار در شبانه روز، دندان‌های خود را مسواک بزنید و هیچ آدامسی نمی‌تواند در این باره، معجزه کند. آدامس‌های دارای زایلیتول تنها برای افرادی که عادت به جویدن آدامس دارند مناسب است از این جهت که به دلیل عدم وجود مواد قندی، صدمه‌ای به دندان نمی‌زنند و گرنه به هیچ وجه نمی‌توانند جایگزین مسواک و نخ دندان باشند.

 

مصرف سبزیجات و پوسیدگی دندان

عده‌ای تصور می‌کنند که تنها مصرف قند‌ها و خوراکی‌های شیرین می‌تواند به دندان صدمه بزند در حالی که تحقیقات ثابت کرده‌اند سبزیجاتی که دارای فیبر فراوان هستند نیز می‌توانند میزان پوسیدگی دندان را افزایش دهند. به این صورت که فیبر سبزیجات اگر برای مدت طولانی در دهان یا بین دندان‌ها باقی بماند، باعث تجزیه مواد معدنی دندان می گردند. بنابراین بهترین کار این است که بعد از هر وعده غذایی حتی اگر فقط سبزیجات مصرف کرده بودید، دندان‌ها را مسواک بزنید.

 

ضرورت استفاده از نخ دندان

متاسفانه یکی دیگر از عادت‌ها و باور‌های اشتباه درباره حفظ دندان این است که عده‌ای تصور می‌کنند استفاده از نخ دندان ضرورتی ندارد. در حالی که بر اساس نظر دندانپزشکان، حدود ۳۰ در صد از بهداشت دندان به نخ دندان بستگی دارد. مسواک نمی‌تواند تمام زوایای بین دندان‌ها را تمیز کند. همچنین عده‌ای هم فکر می‌کنند در مواقعی که حوصله مسواک زدن ندارند، نخ دندان می‌تواند کافی باشد در صورتی که نخ دندان و مسواک باید با هم استفاده شوند و هیچ کدام جایگزین دیگری نیست.

 

مسواک زدن خشن

یکی از مهم‌ترین عادات غلط درباره حفظ دندان‌ها، این است که برخی افراد یک مسواک خشک و خشن تهیه کرده و در هر نوبت دندان‌ها را خیلی محکم و خشن مسواک می‌زنند. توجه داشته باشید که معمولاً چنین عادت‌هایی در کوتاه مدت، صدمه‌های جدی به لثه وارد می‌کند و ممکن است خونریزی مزمن لثه را به همراه داشته باشد. از طرفی اگر مسواک خیلی خشک باشد و با حرکت‌های خشن با دندان تماس پیدا کند به مرور زمان مینای دندان را از بین برده و باعث حساسیت دندان یا زرد شدن آن می گردد. پس توصیه می‌کنیم مسواک‌‌های نرم و استاندارد تهیه کنید و برای مسواک زدن بیش از حد به دست فشار نیاورید. همین که جرم‌ها و پلاک‌ها از روی دندان‌ها پاک شوند، کافی است.

 

تغذیه نامناسب

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شود دندان‌های زیبا و محکم داشته باشید، تغذیه می‌باشد. دقت داشته باشید که نوع تغذیه انسان در کودکی یعنی تا قبل از رشد دندان‌های دائمی، اهمیت فراوانی دارد. متاسفانه بسیاری از افراد این موضوع را نادیده می‌گیرند و زیبایی و استحکام دندان را کاملاً به عوامل ژنتیکی مربوط می‌دانند. در حالی که تغذیه کودک نقش موثری در رشد و استحکام دندان‌ها دارد. از طرفی در نظر داشته باشید که تغذیه مادران باردار و شیرده نیز بر دندان‌های فرزند تاثیر می‌گذارد. اگر مادری منابع مناسب از کلسیم در بدن خود نداشته باشد، فرزند او در آینده دندان‌های خوبی نخواهد داشت.

 

چکاپ‌های دندانپزشکی

آخرین مورد از عادات غلط درباره حفظ دندان‌ها مربوط به زمان چکاپ‌های دندانپزشکی است. بسیاری از افراد اعتقاد دارند تا وقتی که ظاهر دندان‌ها خوب است و دردی حس نمی‌کنید لازم نیست به دندانپزشکی مراجعه نمایید در حالی که در بعضی از مواقع ممکن است دندان‌ها دچار پوسیدگی شده باشند ولی ما متوجه آن نشویم. بنابراین توصیه می‌کنیم تحت هر شرایطی حتی اگر تمام دندان‌های سالم به نظر می‌رسند و درد ندارند، هر ۶ ماه یکبار برای چکاپ نزد دندانپزشک بروید و معاینه‌ای انجام دهید. همچنین می‌توانید برای خرید مسواک، خمیر دندان، نخ دندان و دهانشویه مناسب از دندانپزشک خود راهنمایی بخواهید.