تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

استفاده از ارتودنسی برای افرادی که دندان‌های نامرتبی دارند و میخواهند خط لبخند زیبایی داشته باشند، یکی از روشهای بسیار پرکاربرد است. روند درمانی ارتودنسی برای دندان‌های شما به این صورت است که براکت‌های مخصوص ارتودنسی روی دندان شما قرار میگیرند و با اعمال فشار مناسب، دندان‌ها را در طولانی مدت مرتب میکنند. البته در این میان برخی از افراد بزرگسال دارای دندان‌های نامرتبی هستند که باعث شده است در جویدن غذا مشکل داشته باشند. همچنین نامتعادل بودن فشار بر روی دندان‌های آنها باعث میشود که برخی از دندان در معرض فرسایش بیشتر قرار بگیرند. مطلب آشنایی با انواع ارتودنسی دندان میتواند به شما کمک کند که تصمیم هوشمندانه‌ای در زمینه ارتودنسی دندان داشته باشید.

معرفی انواع ارتودنسی دندان

انواع ارتودنسی دندان با توجه به مشکل دندان‌های فرد، سن بیمار،موقعیت شغلی و اجتماعی، تمایل بیمار برای استفاده از نوع خاصی از ارتودنسی وکاربرد دارند. به همین دلیل است که اگر شما به یک دندانپزشکی مدرن مراجعه کنید بعد از تشخیص مشکل شما، گزینه‌هایی که پیش روی خود دارید را در اختیارتان قرار میدهند تا از بین آنها یکی را انتخاب کنید. از طرفی ممکن است همه شما با شنیدن کلمه ارتودنسی به یاد سیم‌های روی دندان افتاده باشید که زیبایی شما را تحت تاثیر قرار میدهند. اما آشنایی با انواع ارتودنسی دندان به شما کمک میکند که راه حل مناسبی برای مرتب کردن دندان‌های خود داشته باشید.

 

ارتودنسی سنتی

در روند آشنایی با انواع ارتودنسی بی شک نمونه‌های سنتی این روش درمانی یکی از قدیمی روشهای مرتب سازی دندان می‌باشد. این روش که از زمان‌های دور تا امروز پیشرفت کرده و به شکل امروزی درآمده، با استفاده از فولاد ضد زنگ تولید شده در حرارت بسیار بالا و براکت‌های فلزی آماده میشود که از نوعی سیمان مخصوص برای چسباندن آنها به دندان استفاده میکنند تا شکل مناسب را به آنها بدهند.

 

براکت‌های استفاده شده در این نوع ارتودنسی با استفاده از ورقه‌های نازک به هم متصل میشوند تا فشاری که روی این محصولات وارد میشود را تنظیم کرده و کمک کنند که دندانها ‌کاملا منظم در کنار هم قرار بگیرند. وقتی از این روش استفاده میکنید باید در بازه‌های زمانی مشخص به متخصص مورد نظر خود مراجعه کنید و لیگاتو یا حلقه ارتودنسی خود را تعویض کنید.

 

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون یکی از انواع ارتودنسی می‌باشد که این روزها محبوبیت بسیار بالایی پیدا کرده است. یکی از اصلی ترین مزایای این نوع ارتودنسی این است که نیاز به مراجعه مداوم به پزشک نخواهید داشت. این ارتودنسی‌ها ‌بسیار سبک هستند، در آنها به جای اتصال بوسیله سیم ‌از مکانیک اسلاید استفاده میکنند و به این شکل براکت‌های استفاده شده در این روش ( که به آنها Damon میگویند) را به یکدیگر وصل میکنند. یکی دیگر از موارد مثبت در مورد این نوع ارتودنسی، سریع تر بودن روند اثربخشی آنهاست. همچنین در زمان طی کردن دوره درمان فشار کمتری روی دندان‌های شما خواهد بود، به این صورت این نوع ارتودنسی درد کمتری دارند تمیز کردن آنها نسبت به نمونه‌های سنتی آسانتر است.

 

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی از لحاظ ساختار شباهت بسیار زیادی به نمونه سنتی دارد، با این تفاوت که براکت‌های استفاده شده در این روش از جنس یک ماده سرامیکی شفاف و روشن می‌باشند که باعث می‌شود ارتودنسی شما برای دیگران قابل مشاهده نباشد؛ همین موضوع باعث شده است که بزرگسالان روش بیشتر استفاده کنند.

در بسیاری از موارد افرادی که از ارتودنسی سرامیکی استفاده می‌کنند آنها متوجه می‌شوند که براکت بر روی دندان‌های آنها یک اثر ظاهری گذاشته است. به منظور جلوگیری از این تغییر رنگ آنها باید از دهانشویه و خمیر دندان مخصوص استفاده کنند تا علاوه بر اینکه زیبایی دندان آنها حفظ ‌شود، بخش هایی که زیر ارتودنسی هستند کمتر در معرض پوسیدگی دندان باشند. به این نوع درمانی ارتودنسی نامرئی براکت شفاف یا رنگ دندان نیز می‌گویند

 

گسترش دهنده‌های پالاتال

اگر دندان‌های شما بیش از حد شلوغ و نامرتب است، گسترش دهنده‌های پالاتال می‌توانند در این زمینه‌ گزینه‌های بسیار خوبی برای شما باشد.در زمان‌های قدیم نامرتب بودن بیش از حد دندانها را با کشیدن درمان می‌کردند اما این روزها روش بهتر مطمئن استفاده از گسترش دهنده پالاتال می‌باشد. دستگاهی است که به پشت مفاصل فک بالایی و متناسب با سقف دهان افراد نصب می‌شود و به دندانهای شما فشار وارد می‌کند تا آنها را از هم جدا کرده و وضعیت مناسب برای آنها فراهم سازد. موردی که در این قسمت باید به یاد داشته باشید این است که این نوع ارتودنسی معمولاً در موارد بسیار خاص استفاده دارد.

 

ترازبند روشن و متحرک

نمونه دیگر از ارتودنسی که گاهی آن را نیز ارتودنسی نامرئی می‌نامند، ترازبند روشن و متحرک است که به راحتی در زمان خوردن غذا می‌توانید آن می‌را جابجا کرده و هر 2 هفته مجدداً برای تنظیم به پزشکی مورد نظر خود مراجعه کنید. با هر بار تنظیم کردن این قطعات شما یک مرحله به داشتن دندان‌های منظم و بهتر پیش می‌روید. برخی از پزشکان پیشنهاد میدهند که بعد استفاده از این نمونه ارتودنسی بهتر است که بیمار از خطوط کششی روشن یا قالب‌های شفاف استفاده کند تا نتایج به دست آمده در این روش درمانی به خوبی برای شما حفظ شود.

 

استفاده از فورسپس برای ارتودنسی

یکی از روشهایی که برای کودکان زیر 7 سال پیشنهاد میشود استفاده از فروس است، این وسیله فنر مانند به شکلی است که درون گونه می‌قرار می‌گیرد و وظیفه قرار دادن درست فک پایین و بالا را بر عهده دارد. انجمن ارتودنتیست‌های آمریکا پیشنهاد داده است که کودکان را در سنین زیر 7 سال به یک متخصص نشان دهند تا با استفاده از این روش بسیاری از مشکلاتی که در بزرگسالی نیازمند زمان و هزینه زیادی هستند را با سرعت بیشتر و هزینه کمتر حل کنند. چرا که دوران کودکی بهترین زمان برای رسیدگی به مشکلاتی مانند انحراف فک واست.

 

ارتودنسی نامرئی بدون سیم

در این روش با استفاده از تکنولوژی CAD/CAM دندان‌های نامرتب شما را مرتب میکنند و مزیت اصلی آن برای شما این خواهد بود که شما نیازی به سیم ندارید و به راحتی با استفاده مداوم از الاینر‌های نامرئی مشکل خود را به مرور زمان حل خواهید کرد. در ضمن پلاک‌های مورد استفاده در این روش به صورت کاملا اختصاصی و با توجه به رنگ دندان شما تولید میشود. در این روش هر دو هفته یک بار قالب جدید برای دندان‌های شما آماده میشود و با استفاده روزانه 22 ساعت از این قالب برای افرادی که به دنبال نتیجه مناسب هستند بسیار ضروری خواهد بود.