تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

استفاده از ارتودنسی برای افرادی که دندان‌های نامرتب دارند یک روش درمانی مهم است و استفاده از این روش درمانی باعث میشود که زیبایی دندان‌های فرد بازگردد. از طرفی دندان‌های نامنظم باعث می‌شوند که شما نتوانید غذای خود را به صورت صحیح بجوید و همین باعث بوجود آمدن مشکل در معده و سایر بخشهای دستگاه گوارش شما میشود. اما در این میان بعضی از افراد قبل از روکش دندان مانند لمینت یا کامپوزیت استفاده کرده‌اند و این سوال برایشان پیش آمده است که "امکان استفاده از ارتودنسی روی دندان روکش شده وجود دارد؟" در ادامه در این مورد صحبت میکنیم و موارد مهمی که در این زمینه باید بدانید را با شما در میان میگذاریم.

 

آیا استفاده از ارتودنسی روی دندان روکش شده امکان پذیر است؟

گاهی افرادی که قصد ارتودنسی دارند، قبلا از روکش دندان استفاده کرده‌اند و یا در روند انجام ارتودنسی متوجه این موضوع شده‌اند که یکی از دندانهای آنها نیاز به روکش دارد، چرا که در غیر این صورت مقاومت لازم برای انجام ارتودنسی را نخواهد داشت. در چنین شرایطی متخصص ارتودنسی به شما پیشنهاد خواهد داد که ابتدا روند روکش دهی دندان را آغاز کنید و به این صورت عمل روکش دهی دندان و ارتودنسی همزمان انجام میشوند. اما باید حتما مد نظر داشته باشید که انجام این دو عمل با هم باید زیر نظر متخصصان مجربی باشد که به نتیجه کار آنها اعتماد دارید.

 دسته دیگر افرادی هستند که به عنوان مثال یکی از دندانهای خود را روکش داده‌اند و الان قصد انجام ارتودنسی دارند؛ روند کار برای این افراد به صورتی است که ابتدا متخصص ارتودنسی باید بررسی‌های لازم را بر روی همه دندان‌ها و به خصوص دندان روکش شده انجام دهد تا متوجه شود که وضعیت آن برای انجام ارتودنسی مناسب است یا خیر. اولین مرحله انجام ارتودنسی عکس برداری از دهان شماست، با انجام این مرحله به صورت اصولی به شما امکان استفاده از ارتودنسی روی دندان روکش شده را میدهد. روشهایی که ارتودنتیست‌ها روی دندان‌های روکش شده انجام میدهند عبارتند از:

         استفاده از بندهای ارتودنسی به پزشک شما کمک میکند که بدون آسیب به روکش، روند مرتب سازی دندان‌های شما را در پیش بگیرد.

        در مواردی که شرایط روکش دندان شما مناسب نیست، متخصص ارتودنسی تشخیص خواهد داد که روکش دندان‌های شما را جدا کند تا بتواند براکت‌ها لازم را روی دندان شما نصب کند. در صورتی که این روش برای شما استفاده شد، بعد از اتمام دوره استفاده از ارتودنسی میتوانید دوباره روکش دهی دندان‌های خود را انجام دهید.

 

نکات مهم استفاده از ارتودنسی روی دندان روکش شده

        اولین نکته این است که برای پاک کردن سطح دندانها از اسید فسفریک استفاده میکنند اما برای پاکسازی روکش دندان (لمینت و کامپوزیت) از اسید HF 1 استفاده میشود.

        در صورتی که هنوز عمل روکش دهی دندان خود را انجام نداده اید، بهتر است صبر کنید تا بعد از اتمام دوره درمانی ارتودنسی دندان‌های خود را روکش کنید.

        در برخی موارد برای انجام ارتودنسی شما نیاز دارید که یکی از دندان‌های خود را بکشید تا فضای لازم برای بقیه دندان‌های خود را فراهم کنید. در چنین شرایطی بهترین راهکار برای شما این است دندانی که نیاز به روکش دهی دارد را بکشید تا به این صورت مجبور نباشید هزینه اضافه برای روکش دهی دندان بپردازید.

 

مشکلات استفاده از ارتودنسی روی دندان روکش شده

استفاده از ارتودنسی روی دندان روکش شده گاها می‌تواند مشکلات مختلفی را برای شما به وجود بیاورد که در ادامه این بخش ما مشکلات را بررسی می‌کنیم

        لق بودن و یا شل بودن روکش دندان در زمان سیم کشی مربوط به ارتودنسی:

در صورتی که روکش دندان شما شل شده باشد در زمان قرار دادن بریس‌های ارتودنسی به مشکل بر خواهید خورد و به همین دلیل در صورتی که دندان پزشکی مورد نظر شما تشخیص دهد بهتر است روکش‌ها را تعویض کنید، باید قبول کنید. همچنین بهتر است به یاد داشته باشید که گاهاً قبل از انجام ارتودنسی از روکش‌های موقت استفاده می‌شود و این روکش‌ها بعد از اتمام دوره ارتودنسی با نوع دائمی تعویض خواهند شد.

         جابجایی یا آسیب دیدن روکشها:

گاهی اوقات در زمان ارتودنسی روکش دندان‌های شما ممکن است جابجا شده و یا آسیب ببیند، در صورت بروز این مشکل نیازی نیست که نگران چیزی باشید. اگر جابجایی محدود بود، ارتودنسی را حفظ کرده و بعد از اتمام دوره درمان روکش را ترمیم و یا تعویض می‌کنند. همچنین اگر روکش دندان شما آسیب دید آن را از دندان شما جدا کرده و بعد از ارتودنسی مجدداً روند روکش دهی دندان را برای شما تکرار می‌کنند

 

 

        محدودیت در حرکت دندانها:
 
زمانی که بریس‌های مربوط به ارتودنسی روی دندان‌هایی که روکش دهی یا ایمپلنت شده اند قرار میگیرند، باعث محدود شد حرکت دندان خواهند شد، چرا که ارتودنسی نمیتواند محل قرار گیری ایمپلنت را تغییر دهد. برای برطرف سازی این مشکل شما باید به صورت مرتب به دندانپزشک مورد نظر خود مراجعه کنید و مشکلاتی که احساس میکنید ارتودنسی در دهان شما به وجود آورده است را با او در میان بگذارید تا اقدامات لازم را انجام دهد

 

استفاده از ارتودنسی نامرئی روی دندان روکش شده

یکی از روش‌های استفاده از ارتودنسی روی دندان روکش شده این است که شما از نمونه ارتودنسی نامرئی استفاده کنید. در این روش هیچ آسیبی به روکش یا بریج‌ها وارد نمیشود. ارتودنسی نامرئی در اصلی بریس‌های شفاف پلاستیکی دارد که به آرامی روی دندان‌های شما نصب میشوند و به مرور زمان وضعیت دندان‌های شما را مرتب میکند. این بریس‌ها هر دو هفته تعویض می‌شوند و از آنجایی که هیچ تاثیری روی ظاهر فرد نمیگذارند و هیچ مشکلی برای خوردن و آشامیدن شما بوجود نمی آورند، گزینه خوبی برای افراد بزرگسال به حساب می‌آیند. همچنین استفاده از این نوع ارتودنسی در زمانی که دندان‌های روکش شده دارید هیچ مشکلی پیش نمی‌آورد و به راحتی میتوانید از آن استفاده کنید. یکی دیگر از مزایای ارتودنسی نامرئی برای شما این است که با استفاده از آنها می‌توانید با دقت بیشتری بخش‌های انتهایی دندان خود را مسواک بزنید و از نظر بهداشتی بهتر از نمونه‌های معمولی ارتودنسی می‌باشد. استفاده از انواع بریس‌های فلزی در بعضی از افراد باعث بوجود آمدن حساسیت میشوند، اما بریس‌های پلاستیکی به هیچ عنوان حساسیت‌زا نیست.