تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

این روز ها یکی از مشاغلی که با ریسک بالای انتقال ویروس کرونا همراه است، دندانپزشکی می باشد.

ویروس کرونا در بزاق دهان افراد مبتلا وجود دارد. به همین دلیل انجام خدمات دندانپزشکی از طریق خون، بزاق، تماس و آلودگی فضا بعد از ویزیت بیماران مختلف می‌تواند احتمال انتقال بیماری را افزایش دهد. با توجه به این مسئله مهم در طول مدت شیوع ویروس کرونا دندانپزشکان باید تنها خدمات اورژانسی مربوط به دهان و دندان را ارائه دهند و توصیه می شود که در این مدت افراد برای مراقبت از سلامت دهان و دندان‌های خود تلاش بیشتری نمایند تا احتمال مراجعه آنها به دندانپزشکی به حداقل ممکن برسد.

 

خدمات اورژانسی دندانپزشکی ها:

سه اقدام اورژانسی در دندانپزشکی وجود دارد که به شرح زیر می باشند:

1.     درد های دندانی: این درد ها به دلایل مختلف از جمله پوسیدگی و بیماری های لثه بروز می کنند. درد های دندانی علائمی همچون؛ درد ناخودآگاه، افزایش درد با مصرف مواد غذایی گرم، سلب آرامش فرد و ... به همراه دارند. در هنگام بروز درد های دندانی فرد باید به دندانپزشکی مراجعه نماید تا اقدامات اورژانسی شامل: ترمیم دندان، پانسمان، عصب کشی و ... انجام شود. توجه کنید درد های خفیف دندانی با اقدامات خانگی قابل تسکین هستند در این مورد می توان با تماس با مرکز دندانپزشکی مشاوره درخواست کرد.

2.     عفونت های دهان و دندان: این عفونت ها بسیار خطرناک هستند به ویژه در افراد دیابتی و کودکان. در این هنگام مراجعه به دندانپزشکی لازم و ضروری است. عفونت های دهان و دندان علائمی همچون؛ تورم و التهاب لثه ها اطراف دهان و دندان ها و همچنین زیر فک را به همراه دارند. انتشار بوی بد از دهان و خونریزی از دیگر علائم شایع عفونت های دهان و دندان می باشند. برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های دهان و دندان در این مدت استفاده از دهانشویه ها بسیار مفید است. فقط کافیست بعد از پایان روز به مدت یک دقیقه دهانشویه را در دهان خود قرقره کنید. استفاده بی رویه از دهانشویه ها می تواند سبب حساسیت و دیگر مشکلات شود به همین دلیل می توان به جای آنها از محلول آب ولرم و نمک استفاده کرد.

3.     خونریزی: در برخی از مواقع امکان خونریزی خود به خودی از دهان افراد وجود دارد. این مسئله به ویژه در افرادی که دارو های رقیق کننده خون مانند آسپرین و وارفارین مصرف می کنند، رخ می دهد. همچنین علت خونریزی دهان می تواند دلایل دیگر مانند برخی از بیماری ها و عفونت دهان باشد. در این مواقع نیز برای کنترل و قطع خونریزی باید هر چه سریع به دندانپزشکی مراجعه نمود.

همچنین در این مدت امکان افتادن روکش دندان و یا شکستن دندان وجود دارد. این مشکلات اورژانسی نیستند و برای جلوگیری از مشکلات ناشی از آنها خوردن غذای نرم تا زمان مراجعه به دندانپزشکی توصیه می گردد.

خود مراقبتی برای جلوگیری از مراجعه به دندانپزشکی ها: در این مدت بر مسواک زدن صحیح تاکید فراوان شده است. به علاوه مردم باید زمان بیشتری را به رعایت بهداشت دهان و دندان خود اختصاص دهند. همچنین استفاده از دهانشویه های مناسب در طول این مدت توصیه می شود. مردم می توانند با خود مراقبتی از دندان های خود در برابر ابتلا به بیماری های دهان و دندان محافظت نمایند.

مصرف خوراکی ‌های شیرین برای مراقبت از دندان ها باید به حداقل برسد. افراد در این مدت باید از دهانشویه های آنتی باکتریال استفاده کنند. حتی شستشو با محلول آب و نمک نیز کفایت می کند. همچینین می توان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها از دهانشویه های حاوی فلوراید استفاده نمود.

مهمترین اقدام خود مراقبتی که افراد باید به آن بپردازند عبارتند از:

·        استفاده از نخ دندان به روش صحیح

·        سپس با مسواک دندان‌ها را تمیز نمایید.

·        و در آخر با یک دهان‌شویه نسبت به شست و شوی دهان خود اقدام کنید.

انجام خدمات غیر اورژانسی دندانپزشکی را به تعویق بیندازید: با آنکه بسیاری از دندانپزشکی ها در طول این مدت خدمات غیر اورژانسی را انجام نمی دهند، باز هم برخی از افراد بر انجام برخی از کارهای دندانپزشکی پافشاری می کنند. درمان ‌های انتخابی و غیر اورژانسی دندانپزشکی مانند خدمات زیبایی دندانپزشکی، جراحی های زیبایی، درمان های ایمپلنت و ... در زمان شیوه ویروس کرونا نباید انجام شوند. زیرا خطر ابتلا به بیماری کرونا بسیار جدی است.

افراد در صورت بروز درد های دندانی، خونریزی،‌ التهاب و عفونت دهان و دندان بایدهر چه سریع به دندانپزشکی برای اقدامات اورژانسی مراجعه کنند. اما قبل از مراجعه بهتر است شرح حال خود را طی تماس تلفنی مرکز دندانپزشکی ارائه دهند تا متناسب با مشکل آنها مشاوره غیر حضوری انجام شده و یا به کلینیک های دندانپزشکی دیگر ارجاع داده شوند.

در این باره دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور آماده ارائه خدمات اورژانسی به شما عزیزان می باشد. فقط کافیست قبل از مراجعه با این مرکز تماس حاصل نمایید تا متناسب با شرح حالتان در خصوص مراجعه مشاوره دریافت کنید.

دو مرکز دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور در ایام تعطیل به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات دندانپزشکی اورژانسی به شما عزیزان هستند.

خدمات غیر اورژانسی در طول دوران شیوع ویروس کرونا لغو شده است. مراجعات غیر ضروری خطر دو جانبه هم برای بیمار و هم برای کادر درمانی دندانپزشکی ها را به همراه خواهد داشت. ریسک ابتلا به ویروس کرونا در دندانپزشکی ها و دیگر مراکز درمانی بالا است.

ویروس کرونا ضریب انتقال بالایی دارد و لوازم دندانپزشکی می‌توانند باعث انتقال ویروس از طریق هوا شوند و با توجه به کوچک بودن این ویروس و عدم استفاده از ماسک مقابل دهان بیمار احتمال انتقال ویروس افزایش می‌یابد.