تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

همانطور که می دانید، در ماه های اخیر، یک ویروس کوچک تمام کشور های جهان را درگیر خود کرده است. در این مدت زندگی تمام مردم از روال عادی خود فاصله گرفته است. بسیاری از مشاغل و کسب و کار ها تعطیل شده اند و مردم در قرنطینه به سر می برند. رستوران ها، مراکز خرید، بسیاری از شرکت ها و ... تعطیل هستند. به عبارتی تمامی مراکز با ریسک بالا تعطیل می باشند. در این بین دندانپزشکی ها نیز تعطیل هستند. اما نمی توان به این شکل زندگی را گذراند. بسیاری از افراد در این روز ها به خدمات دندانپزشکی نیاز دارند.

دندانپزشکی ها یکی از مراکزی هستند که به راحتی می توانند محلی برای شیوع ویروس کرونا باشند. پرسنل بهداشتی و نیرو های ارائه دهنده خدمات پزشکی در معرض ابتلا ه ویروس کرونا هستند به همین دلیل باید دستورالعمل و پروتکل هایی را برای جلوگیری از ابتلا آنها وضع نمود. در همین راستا سازمان بهداشت جهانی دستورالعملی را برای مراجعه کنندگان و کادر درمانی دندانپزشکی وضع نموده اند که بر اساس آن می توان از بروز بیماری بین مراجعه کنندگان و کادر درمانی پیشگیری نمود.

دستورالعملی که در ادامه به آن پرداخته می شود، توسط اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت تهیه شده است که مردم و کادر درمانی دندانهپزشکی ها موظف به اجرای آن هستند.

مراجعه به دندانپزشکی فقط برای موارد اورژانسی: در این روز ها از مراجعه غیر ضروری به مراکز بهداشتی و درمانی باید پرهیز نمود. دندانپزشکی ها نیز جز مراکز بهداشتی و درمانی هستند همانطور که در بالا گفته شد در این مراکز امکان ابتلا به ویروس کرونا بالا است چرا که دندانپزشک و وسایل دندانپزشکی با بزاق، خون و ترشحات تنفسی افراد سر و کار دارند. گرچه لوازم دندانپزشکی ضدعفونی و استریل می شوند اما با این حال ویروس کرونا در هوا باقی می ماند. با این حال با رعایت نکات بهداشتی می توان از بروز بیماری جلوگیری کرد. دندانپزشکی ها موظف هستند در این ایام فقط به بیماران اورژانسی خدمات دندانپزشکی ارائه دهند. در صورت بروز احساس درد، شکستن و افتادن دندان، عفونت و التهاب لثه و از این قبیل موارد به دندانپزشکی ها مراجعه نمایید.

دندانپزشکی ها موظف هستند بیشتر از قبل به استریل و ضدعفونی وسایل و لوازمی که برای درمان مراجعه کنندگان استفاده می کنند، بپردازند. مراکز دندانپزشکی و مطب ها باید به صورت مداوم و مکرر ضد عفونی شوند.

بهتر است قبل از شروع درمان، تب و میزان اکسیژن فرد مورد بررسی قرار بگیرد. همچنین قبل از ورود ضد عفونی دست های مراجعه کنندگان الزامی است.

قرار دادن مایع ضدعفونی کننده و دستکش یکبار مصرف در دندانزشکی به بهداشت بیشتر کمک شایانی می کند.

کلیه سطوح باید به صورت مکرر ضدعفونی شوند.

در صورتی که مراجعه کننده، دارای علائم تب، سرفه، تنگی نفس و علائم آنفولانزا یا سرماخوردگی باشد باید قبل از شروع درمان وی را به پزشک ارجاع داد.

قبل از شروع درمان دندانپزشک، دستیار وی و مراجعه کننده باید دست های خود را با صابون و آب یا مایع ضد عفونی کننده، ضد عفونی کنند.

تا حدالمکان از وسایل و تجهیزات یکبار مصرف استفاده شود.

استفاده از ماسک N95، دستکش، روپوش، گان یکبار مصرف و شیلد یا عینک محافظ، کلاه برای کادر درمانی ضروری است.

بعد از پایان درمان هر بیمار تعویض گان و دستکش یکبار مصرف الزامی است.

بعد از استفاده از آنگل، توربین و ... برای هر بیمار در انتهای درمان باید استریل شوند و بهتر است برای بیمار بعدی از یک ست جدید استفاده شود.

ارائه خدمات دندانپزشکی به افراد دارای ریسک بالا شامل بیماران کلیوی، دیابتی، بیماران قلبی و ... بهتر است با تاخیر انجام شود.

از تجویز دارو های تضعیف کننده سیستم دفاعی بدن شامل کورتون ها خودداری شود.

پسماند ها باید در کیسه های زباله به دقت و به طور کامل جهت امحاء بسته بندی شوند.

بعد از درمان هر فرد قبل از ویزیت فرد بعدی، یونیت و میز و کلیه سطوح موجود در اتاق درمان باید به طور کامل ضدعفونی شوند.

حدالمکان سعی شود، نوبت دهی در طول روز کم باشد. همچنین نوبت دهی با فاصله باشد.

نحوه برخورد کادر درمانی و رعایت ملاحظات ( رعایت اصول استریلیزیسون و ضد عفونی) با مراجعه کنندگان باید مشابه با برخورد با افراد دارای هپاتیت باشد.

رعایت موارد گفته شده در بالا هم برای مراجعه کنندگان و هم برای کادر درمانی دندانپزشکی بهتر است و از ابتلای آنها به ویروس کرونا جلوگیری می کند. مراجعه کنندگان باید توجه کنند کادر درمانی دندانپزشکی تمامی اصول گفته شده را رعایت کنند.

در همین راستا دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور آماده ارائه خدمات اورژانسی به شما عزیزان می باشد. در صورت نیاز ضروری به خدمات دندانپزشکی قبل از مراجعه برای تعیین وقت، تماس حاصل نمایید.

همچنین در صورت وجود علائمی مانند، تب، سرفه، تنگی نفس، سرماخوردگی و آنفولانزا تا بهبودی کامل از مراجعه به دندانپزشکی پرهیز نمایید.

تمامی اصول بهداشتی و ضدعفونی در دندانپزشکی زیبایی دکتر یوسف بالوی پور به طول کامل و با دقت انجام می گیرد و از این بابت مراجعه کنندگان می توانند با خیالی آسوده از خدمات دندانپزشکی استفاده نمایند.