ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

یکی از روش های اصلاح طرح لبخند، ارتودنسی می باشد. از این روش هم برای زیبایی و هم برای درمان های عمومی استفاده می شود. نا منظمی دندان ها، فک های نا متقارن و ... با استفاده از ارتودنسی قابل درمان هستند.

ارتودنسی از یک سری براکت و سیم تشکیل شده است. براکت ها با چسبی مخصوص و محکم بر روی دندان ها چسبانده می شوند. سیم مفتولی شکل نیز بر اساس تشخیص پزشک شکل داده شده و با استفاده از کش های مخصوص روی براکت ها قرار می گیرد. البته ارتودنسی انواع مختلفی دارد که عمده ترین نوع آن از سیم و براکت تشکیل شده است.

قبل از شروع دوره درمان و قرار گرفتن ارتودنسی روی دندان ها، معمولا دندانپزشک سلامت دندان ها را بررسی می کند. در این بررسی مهم ترین کار جرمگیری و ترمیم دندان های پوسیده می باشد. زیرا دندان ها در طول درمان ارتودنسی مستعد پوسیدگی هستند.

 

برخی از افراد بر این باور هستند که بعد از ارتودنسی نیمی از دندان ها دچار پوسیدگی می شوند به همین دلیل این روش را برای درمان خود انتخاب نمی کنند. باید گفت این باور کاملا اشتباه است. رسیدگی به نظافت و بهداشت دهان و دندان یکی از کارهای مهمی است که هر فرد باید روزانه به آن بپردازد. در این بین افرادی که دندان های ارتودنسی دارند بیشتر باید به این امر بپردازند.

بعد از برداشتن بریس های ارتودنسی از روی دندان ها، نظم و ردیفی دندان ها باعث شادمانی فرد می شود. تفاوت قبل و بعد از ارتودنسی بسیار مشهود و نمایان است. اما اگر نظافت و بهداشت در طول درمان رعایت نشود مشکلات جدیدی برای دندان ها پیش می آید به طوری که فرد از ارتودنسی دندان های خود پشیمان می شود. در ادامه به نکاتی پرداخته می شود که برای کسانی که در طول درمان ارتودنسی هستند می تواند بسیار مهم باشد.

اهمیت رعایت بهداشت دندان های ارتودنسی

 

همانطور که در بالا گفته شد، دندان ها در طول درمان ارتودنسی درگیر بریس ها و براکت ها هستند. بدون شک غذا خوردن و جویدن در این مدت برای جلوگیری از آسیب رسیدن به بریس ها کمی سخت می شود. به همین دلیل ممکن است غذا خوب جویده نشود و در میان دندان ها باقی بماند. به علاوه آنکه یقینا مواد غذایی در میان براکت ها و همچنین در میان دندان ها باقی می مانند اگر بهداشت در این مدت رعایت نشود، مواد غذایی باقی مانده در کمترین زمان ممکن به پلاک های دندانی که عامل اصلی پوسیدگی دندان ها می باشند، تبدیل می شود.

 

 

اگر فرد احساس درد کند، دندانپزشک مجبور است درمان ارتودنسی را متوقف نموده و به ترمیم دندان پوسیده بپردازد. در غیر این صورت یعنی زمانی که فرد دچار درد نشود، پوسیدگی گسترش یافته و به ریشه دندان می رسد. در برخی از مواقع نیز پوسیدگی شدید می تواند سبب شکست و خرد شدن دندان شود. جدا از پوسیدگی عدم رعایت بهداشت می تواند سبب التهاب و عفونت لثه و همچنین ایجاد لکه های سفید روی دندان ها شود.

به همین دلیل است که در اغلب افراد بعد از پایان درمان ارتودنسی، چند دندان پوسیده می شود. در صورتی که می توان با رعایت بهداشت دهان و دندان از پوسیدگی دندان ها در این مدت جلوگیری نمود.

اهمیت مسواک زدن

زدن مسواک چه در طول درمان ارتودنسی و چه در زمان های عادی امری مهم و حیاتی است. متاسفانه هنوز هم برخی از مردم از اهمیت مسواک زدن غافل هستند. مسواک باید به طور صحیح زده شود. زمان یک مسواک زدن مفید حدود دو دقیقه می باشد. پیشنهاد می شود از دندانپزشک خود طرز صحیح مسواک زدن را آموزش ببنید.

در بازار مسواک مخصوص دندان های ارتودنسی که از فرچه های ضخیم تر ساخته شده اند وجود دارد. توصیه می شود برای رعایت بهداشت در این دوران از مسواک های مخصوص ارتودنسی استفاده نمایید. گرچه می توان از مسواک های معمولی نیز استفاده نمود. نکته مهم طرز صحیح مسواک زدن است که باید آن را از دندانپزشک خود آموزش ببینید. زمان مفید برای این کار باید بیشتر از دو دقیقه باشد. مسواک را با زاویه صاف به صورت دورانی و ارتعاشی روی دندان ها و بریس های ارتودنسی حرکت دهید تا باقی مانده غذا به طور کامل از روی دندان ها پاک شود.

اخیرا فرچه های مخصوص و کوچکی برای تمیز نمودن میان دندان ها به بازار آمده است که می توان از آنها برای اطمینان بیشتر از پاکیزگی دندان ها استفاده نمود.

علاوه بر روی دندان ها باید سطوح پشت دندان نیز مسواک زده شود. همچنین پیشنهاد می کنیم هفته ای دو نوبت مسواک خود را آغشته به نمک کرده و تمامی دندان ها را شستشو دهید.

اهمیت استفاده از نخ دندان

همانطور که دندان های معمولی به تنهایی با مسواک زدن پاکیزه نمی شوند، دندان های ارتودنسی نیز با مسواک تنها تمیز و عاری از هر گونه مواد غذایی نمی شوند.

تمامی دندانپزشکان به استفاده مداوم و مکرر از نخ دندان توصیه کرده اند. هر فرد باید روزی یک بار از نخ دندان استفاده نماید. استفاده از نخ دندان در طول درمان ارتودنسی از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد.

سیم مفتولی شکل که روی دندان های ارتودنسی قرار دارد مانعی برای رسیدن فرچه های مسواک در میان دندان ها می باشد. از این رو استفاده از نخ دندان بعد از هر وعده غذایی اهمیت بالایی دارد. استفاده از نخ دندان در این دوران از پوسیدگی و ایجاد پلاک ها و تاتار ها روی دندان ها تا حد قابل توجهی جلوگیری می کند.

استفاده از نخ دندان ها معمولی برای پاک کردن فضای میان دندان ها کمی دشوار است. خوشبختانه نخ دندان های ارتودنسی در انواع مختلف در داروخانه ها یافت می شود. با این نخ دندان ها به راحتی می توان میان دندان ها را از مواد غذایی پاک نمود.

 

استفاده از دهانشویه ها برای دندان های ارتودنسی

 

اگر از نخ دندان مخصوص و مسواک به صورت مکرر و مداوم استفاده می کنید، نیازی به استفاده از دهانشویه ها نیست. اما در این مورد قبل از استفاده از دهانشویه حتما با دندانپزشک خود مشورت نمایید زیرا برخی از دهانشویه ها برای دندان های ارتودنسی توصیه نمی شود.