تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

 

از دست دادن دندان طبیعی و دائمی امری ناخوشایند است. به همین دلیل دندانپزشکان تمام سعی خود را می کنند دندان خراب بیمار در دهان باقی بماند. یکی از مواردی که می تواند به دندان آسیب جدی بزند و باعث از دست رفتن آن شود، پوسیدگی می باشد.

پوسیدگی از مینا و تاج دندان شروع شده و به قسمت های دیگر دندان سرایت می کند. وقتی بعد از خوردن مواد غذایی در میان دندان ها باقی بماند، در مرور زمان با افزایش آنها در میان دندان ها به پلاک تبدیل می شوند. در واقع پلاک ها باکتری هایی هستند که از باقی مانده غذا در میان دندان ها به وجود می آیند.

مواد غذایی با گذشت زمان جای ثابتی برای خود در میان دندان ها ایجاد می کنند. رفته رفته این باکتری ها سخت شده و تبدیل به پلاک می شوند. پلاک ها با انتشار باکتری ها در میان دندان ها باعث پوسیدگی دندان و همچنین عفونت لثه می شوند. اغلب پلاک های دندان به طور واضح دیده نمی شوند. چون آنها در امتداد دندان ها و زیر لثه ها گسترش می یابند. به همین دلیل است که دندانپزشکان توصیه می کنند باید از نخ دندان به صورت مداوم استفاده شود.

باکتری های انتشار یافته از تاج و مینای دندان پوسیدگی را آغاز می کنند، اگر پوسیدگی در این مرحله متوقف نشود به ریشه و پالپ دندان می رسد، که در این زمان اندو ( درمان ریشه یا عصب کشی) باید انجام شود. در این مرحله نیز بسیاری از افراد درد دندان خود را جدی نمی گیرند. به طوری که بعد از مدتی دندان پوسیده لق شده یا می شکند.

وقتی پوسیدگی به عصب دندان برسد، می توان آن را با درمان اندو متوقف نمود و دندان دائمی را در دهان حفظ کرد. اما متاسفانه در این مرحله قسمت عمده ای از تاج دندان از بین می رود با با پر کردن قابل ترمیم نخواهد بود. آمالگام یا کامپوزیتی که برای ترمیم دندان به کار می رود بعد از مدتی می افتد به همین دلیل باید از یک روش دیگر برای ترمیم دندان عصب کشی شده استفاده نمود.

 

پست و کور

وقتی بخش زیادی از دندان از بین برود، اما ریشه سالم بماند باید برای حفظ دندان از Post  و Core استفاده نمود. در این روش دندانپزشک یک حجم از ساختار قسمت از دست رفته دندان ایجاد می کند که با استفاده از آن می تواند دندان را به راحتی ترمیم نماید. در واقع پست و کور نوعی روکش دندان است.

در این روش می توان دندانی که به شدت اسیب دیده و از بین رفته است را احیا نمود. فقط در صورتی که ریشه دندان سالم باشد.پست و کور دندان یک تاج فلزی با پایه میله شکل می باشد. این تاج فلزی با قالب گیری از قسمتی از دندان که باقی مانده است و همچنین ریشه دندان ساخته می شود.

تاجی که بر اساس قالب ساخته می شود، به عنوان تاج از دست رفته دندان Core و میله انتهای آن در داخل ریشه Post قرار می گیرد. در انتها نیز برای پوشاندن و تبدیل به شکل دندان، روی آن یک تاج گذاشته می شود.

گاهی مواقع نیز می توان دندان را با استفاده از یک پین پر نمود. این در صورتی است که قسمت زیادی از دندان از بین نرفته باشد. به این ترتیب یک پایه فلزی درون ریشه قرار می گیرد تا به حفظ و نگهداری آمالگام یا کامپوزیت در دندان کمک کند.

برای ترمیم دندان با پست و کورف در ابتدا باید کمی از دندان را تراشید تا جایی که نسج دندان باقی بماند. سپس از ریشه دندان برای ساخت Post یک قالب تهیه می شود. پست بر اساس این قالب در لابراتوار ساخته می شود.

بعد از ساخت پست، آن را داخل با چسبی مخصوص قرار می دهند. سپس یک تاج مصنوعی که به آن کور گفته می شود روی آن قرار می گیرد. در انتها از این دندان یک قالب برای ساخت روکش تهیه می شود. البته در گاهی از مواقع برای قرار گیری قالب روی دندان به یک جراحی ساده نیز نیاز است. در این جراحی کمی از لثه در اطراف دندان برداشته می شود تا قالب دندان به خوبی روی دندان قرار بگیرد. با گذشت زمان لثه بالا آمده و اطراف روکش را احاطه می کند، مانند دیگر دندان های طبیعی.

شما عزیزان می توانید برای مشاوره یا انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی یا عمومی به مطب دندانپزشکی زیبایی دکتر یوسف بالوی پور مراجعه نمایید.