ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

لامینیت دندان یا لمینیت یکی از درمان های زیبایی در دندانپزشکی می باشد که در سال های اخیر طرفداران بسیاری داشته است. لامینیت لایه نازکی از جنس پرسلین یا سرامیک می باشد که برای از بین بردن عیوب ظاهری دندان ها و زیبایی بخشیدن به آنها، روی دندان ها قرار می گیرد. البته جنس لامینیت بسته به نوع آن دارد.

یکی از روش های اصلاح طرح لبخند، لامینیت دندان می باشد. لامینیت انواع مختلفی دارد و به طور کلی به دو نوع تقسیم می شود، ونیر سرامیکی و کامپوزیت. در دندانپزشکی زیبایی دکتر یوسف بالوی پور واقع در سعادت آباد انواع لامینیت دندان بر اساس آخرین تکنولوژی انجام می شود.

شکستی، بدرنگی، و فاصله میان دندان ها با لامینیت دندان قابل رفع هستند. متاسفانه در ارتباط با این روش زیبایی تصورات اشتباهی وجود دارد. اگر قصد انجام این روش زیبایی را دارید بهتر است نکاتی در ارتباط با آن بدانید. 

برطرف کردن بدرنگی دندان های سالم 

برخی از افراد دارای دندان های منظمی هستند و تنها عیب ظاهری دندان ها، بدرنگی آنها می باشد. اغلب این افراد استفاده از روش لامینیت را بهترین گزینه برای رفع بدرنگی دندان ها می دانند. اغلب دندانپزشکان انجام این روش را برای این قبیل افراد مناسب نمی دانند. اما چرا؟ در لامینیت سرامیکی، لایه ای نازک بسته به نوع آن با ضخامت های مختلف روی دندان گذاشته می شود. برای اصلاح عیوب و همچنین قرار دادن این لایه لنز مانند، دندانپزشک باید قسمت قابل توجهی از دندان را تراش دهد. دندانی که تراشیده می شود به هیچ عنوان قابل برگشت به قبل نیست. به همین دلیل به افرادی که دندان های سالمی دارند به هیچ عنوان استفاده از لامینیت سرامیکی دندان توصیه نمی شود. اگر تنها عیب دندان بدرنگی باشد روش های مختلفی برای درمان آن وجود دارد از جمله سفید کردن دندان یا بلیچینگ، که البته باید دلیل بدرنگی دندان ها بررسی شود. با این حال این افراد می توانند بجای انتخاب لامینیت سرامیکی از کامپوزیت استفاده کنند. برای انجام کامپوزیت نیازی به تراشیدن دندان نیست، بلکه تنها لایه ای نازک از مواد روی دندان گذاشته می شود. 

 

رنگ لامینیت دندان 

در اوایلی که این روش زیبایی در کشور باب شده بود، اغلب افراد تمایل داشتند از رنگ سفید استفاده کنند، اگر دقت کرده باشید، دندان های این افراد در هنگام خندیدن با رنگ پوست و چهره فرد همخوانی ندارد و به اصطلاح به ذوق می زند. انتخاب رنگ لامینیت باید با توجه به رنگ چهره و سایر دندان ها باشد، سفیدی بیش از حد نه تنها جلوه ای زیبا ندارد بلکه از زیبایی دندان ها نیز می کاهد. بهتر است در این مورد انتخاب رنگ را بر عهده دندانپزشک خود بگذارید. وی با توجه به رنگ صورت و همچنین سایر دندان ها می تواند مناسب ترین رنگ را برای لامینیت دندان ها انتخاب نماید. 

جنس لامینیت ها 

بسیاری از افراد بر این باور هستند، که لایه های لامینیت بسیار شکننده و ضعیف هستند و بعد از چسباندن آنها روی دندان ها باید نهایت دقت را در خوردن و جویدن داشت. اینکه از دندان های لامینیت شده بیشتر از قبل باید مراقبت نمود واضح است. اما شکننده و ضعیف بودن آنها باوری اشتباه است. لمینیت های دندان در انواع و جنس های مختلف ساخته می شوند. حتی ضعیف ترین آنها نیز بسیار مستحکم هستند. به همین دلیل در این مورد جای نگرانی نیست. حتی هنگام جویدن و خوردن نیز ممکن است به دندان ها آسیب وارد شود. پس در حالت کلی چه برای دندان های لمینیت شده و چه برای دندان های بدون روکش مراقبت و احتیاط در خوردن و جویدن مهم است.

 

تراشیدن دندان ها 

همانطور که در بالا گفته شد، برای انجام لامینیت باید قسمتی از دندان تراشیده شود. میزان تراش بسته به نوع و جنس لامینیت و همچنین طرز قرار گرفتن دندان ها است. در جدید ترین نوع لامینیت ها، میزان تراشیدن آنها به حداقل رسیده است.

و در آخر باید گفت، برای انجام این روش زیبایی مراجعه به یک دندانپزشک متخصص ضروری است. متاسفانه در سال های اخیر بسیاری از افراد غیر پزشک و تنها با چند آموزش ساده اقدام به انجام روش های زیبایی دندانپزشکی زده اند. لامینیت دندان با آنکه یک روش زیبایی است اما برای انجام آن تخصص و مهارت دندانپزشک بسیار مهم می باشد. از این رو پیشنهاد می شود قبل از اقدام به لامینیت دندان، در این خصوص از مشاوره رایگان ما بهرمند شوید. دندانپزشکی زیبایی سعادت آباد دکتر یوسف بالوی پور آماده ارائه خدمات دندانپزشکی به شما عزیزان می باشد.