تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

یکی از متداول ترین سوالات مراجعه کنندگان، تفاوت بریج و ایمپلنت دندان می باشد. بسیاری از افرادی که یکی (یا بیشتر) دندان های خود را از دست داده اند، برای جایگزینی آن بین انتخاب روش بریج و ایمپلنت دندان مردد هستند.

هر دو روش برای جایگزینی دندان از دست رفته است. اما انتخاب هر کدام از این روش ها بسته به دندان افتاده و همچنین نظر بیمار دارد. البته ما به شما پیشنهاد می کنیم برای انتخاب هر کدام از روش های دندانپزشکی، مطابق با نظر دندانپزشک خود عمل کنید. برای اطمینان بیشتر نیز می توانید به چند دندانپزشکی مراجعه کرده و نظر چند دندانپزشک را جویا شوید.

بریج دندان

Bridge بریج به معنای پل می باشد. انتخاب این نام برای این روش درمانی به واسطه شکل آن است. بریج یکی از روش های درمانی و زیبایی برای جایگزینی دندان از دست رفته می باشد. بریج یک پروتز است که به آن پونتیک نیز می گویند. در واقع یک دندان مصنوعی است. این روش برای افرادی مناسب می باشد که دندان افتاده در میان دو دندان سالم باشد. به این ترتیب دو دندان مجاور مانند پل برای قرار گرفتن دندان مصنوعی عمل می کنند. 

برای انجام بریج ابتدا، دندانپزشک دندان های مجاور را بر اساس اندازه ای که می خواهد ترش می دهد. زیرا دندان های مجار برا قرار گرفتن در زیر روکش باید کوچک شوند. اگر دندان ها مجاور کوتاه باشند، دندانپزشک برای بلند کردن آنها باید جراحی لیفت لثه یا پریودنتال انجام دهد. در این صورت بعد از جراحی دندان ها تراش می خورند. سپس از فک مربوطه، قالب برای ساخت بریج تهیه می شود. از این قالب در لابراتوار بریج از جنس پرسلین ساخته می شود. البته بریج در جنس های مختلف است و بر اساس جنس قیمت گذاری می شود. در مدت ساخت قالب معمولا یک پروتز و بریج موقت برای دندان ها گذاشته می شود. 

بریج ها پروتز های متحرک هستند و توسط چسب مخصوص روی دندان ها چسبانده می شوند. در این روش هیچ عملی روی جای دندان از دست رفته انجام نمی گیرید و همه چیز به دندان های مجاور بستگی دارد. در برخی از مواقع، دندانپزشک فقط از یکی از دندان های مجاور برای پل زدن استفاده می کند. انجام بریج به وجود حداقل یک دندان سالم در مجاور جای دندان از دست رفته بستگی دارد. البته فضای کافی میان دو دندان برای قرار گرفتن یک دندان بسیار مهم است. اگر از افتادن دندان زمان زیادی بگذرد، دندان های دیگر به سمت فضای خالی حرکت کرده و فضای کافی برای قرار گرفتن یک دندان از بین می رود در این صورت از هیچ روشی برای جایگزینی دندان از دست رفته نمی توان استفاده نمود.

ایمپلنت دندان 

ایمپلنت دندان مناسب ترین و مطمئن ترین روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد. این روش با آنکه سختی های خود را به همراه دارد اما توصیه شده توسط بسیاری از دندانپزشکان می باشد. برای ایمپلنت دندان، ابتدا باید وضعیت کلی فک و لثه مورد بررسی قرار بگیرید در همین راستا از فک یک عکس رادیوگرافی تهیه می شود. اگر فاصله بین استخوان فک و سینوس از بین رفته باشد، برای انجام ایمپلنت نیاز به یک جراحی سینوس می باشد. این جراحی که به آن لیفت سینوس می گویند به منظور ایجاد فاصله میان استخوان فک و سینوس انجام می گیرد. البته این جراحی فقط برای فک بالا است. در برخی از افراد به دلیل تحلیل رفتن لثه و استخوان فک، غشای بین استخوان و سینوس از بین می رود که این افراد برای انجام ایمپلنت باید جراحی لیفت سینوس انجام دهند. 

پایه ایمپلنت آلیاژی از تیتانیوم است. استفاده از این نوع فلز به دلیل، عدم حساسیت بدن انسان به آن می باشد. این پایه در استخوان فک قرار می گیرد. برای این کار لثه از روی فک کنار زده شده و سپس استخوان فک را برای قرار دادن پایه ایمپلنت سوراخ می کنند. استخوان و ایمپلنت باید به هم متصل شوند. برای این اتصال 2 تا 4 ماه زمان کافیست. البته در این مدت برای بررسی وضعیت زخم و همچنین نحوه اتصال استخوان باید چند  جلسه به دندانپزشکی مراجعه نمایید. بعد از اتصال، روکش و دیگر اجزای ایمپلنت روی پایه سوار می شوند. این دندان جایگزین در ظاهر و همچنین عملکرد هیچ تفاوتی با دندان طبیعی انسان ندارد. 

ایمپلنت یا بریج

به وضوح نمی توان گفت کدام یک از این روش ها برای جایگزینی دندان از دست رفته بهتر است. اما اغلب دندانپزشکان ایمپلنت را به بریج ترجیح می دهند. در بریج برای آنکه دو دندان یا یک دندان مانند پل عمل کنند، نیاز به تراش آنها است. تراشیدن دندان سالم به هیچ عنوان توصیه نمی شود. دندان وقتی تراشیده شود بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می گیرد. همچنین وقتی که روی آن روکش گذاشته شود، مستعد پوسیدگی می شود. اما برای انجام ایمپلنت فقط جای خالی دندان درگیر است و نیازی به تراشیدن دندان های مجاور نیست. ایمپلنت اگر به استخوان فک متصل نشود، دندانپزشک مجبور است از روش های دیگر جایگزینی استفاده کند. 

قیمت ایمپلنت نیز در مقابل بریج بسیار بیشتر است. اما به هر حال روشی مطمئن و کارآمد برای جایگزین کردن دندان از دست رفته می باشد.