ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

یکی از سوالات متداول مراجعه کنندگان به دندانپزشکی ها تفاوت لامینیت و کامپوزیت می باشد. بسیاری از افرادی که قصد اصلاح طرح لبخند را دارند در انتخاب هر کدام از این درمان های زیبایی سوالات زیادی دارند. در این مقاله قصد داریم تا به تفاوت های میان کامپوزیت و لامینیت بپردازیم. 

لامینیت دندان 

روش جدیدی است برای اصلاح عیوب ظاهری دندان ها. در این روش تمامی مشکلات ظاهری دندان ها از قبیل بد رنگی، نا منظم بودن، ترک دندان ها و ... اصلاح می گردد. لامینیت به طور کلی از دو نوع مختلف می باشد. که این انواع خود از جنس های مختلفی تشکیل شده اند. لامینیت سرامیکی و ونیر کامپوزیت از انواع لمینیت دندان هستند. پس کامپوزیت نوعی لامینیت است و از آن جدا نیست. 

لامینیت سرامیکی در لابراتوار و بر اساس قالبی که از دندان ها تهیه شده است، ساخته می شود. این نوع از روکش های دندان، عمر و استحکام بیشتری نسبت به کامپوزیت ها دارد. قطر پرسلین لامینیت، حدود 5 الی 6 میلی متر می باشد. که در انواع جدید آن این ضخامت به حداقل رسیده اما همچنان استحکام آن بالا می باشد. به دلیل این ضخامت دندانپزشک باید دندان را تراش دهد. که یکی از عیوب این روش همین تراشیدن دندان می باشد. 

دندانی که تراشیده می شود دوباره به حالت قبلی خود باز نمی گردد به همین دلیل، کسانی که لامینیت را به عنوان روکش انتخاب می کنند باید همیشه روی دندان خود لامینیت داشته باشند. با توجه به اینکه انواع لامینیت های سرامیکی در لابراتوار ساخته می شوند به همین دلیل هزینه آنها بالا می باشد. جدا از این دلیل، مواد ساخت لامینیت ها از استحکام بالایی برخوردار است و عمر آنها در مقابل کامپوزیت ها بسیار بیشتر می باشد.

انواع مختلف پرسلین لامینیت عبارتند از:

فلدسپاتیک پرسلین: این نوع به شکل پودر است و توسط تکنسین روی قالب تهیه شده از دندان قرار می گیرد.

 : High pressed ceramicنوع دیگر لامینیت سرامیکی به صورت پرسی است. که آن را روی قالب در کوره قرار می دهند.

در نوع دیگر ونیر سرامیکی با استفاده از سیستم های CAD-CAM قالب را بر اساس بلوک های سرامیکی و به صورت ماشینی تراش داده می شود. 

برای انجام لامینیت سرامیکی، ابتدا دندانپزشک، وضعیت کلی دندان ها را بررسی می کند. در صورت وجود پوسیدگی در دندان ها، آن را ترمیم کرده و سپس دندان ها را بر اساس نظم و مشکلات آنها تراش می دهد. قالب گیری برای ساخت لامینیت باید از دندان های تراش داده شده گرفته شود. برای محافظت از دندان های تراش خورده تا آماده شده لامینیت ها، یک روکش موقتی برای آنها گذاشته می شود. ساخت لامینیت زمان می خواهد. به همین دلیل باید در جلسه اول فقط قالب گیری و تراش دندان انجام می شود و در جلسه دوم لامینیت ساخته شده روی دندان ها قرار می گیرد. لامینیت ها با استفاده از چسب سمان روی دندان چسبانده می شوند.

قیمت هر واحد لامینیت سرامیکی بر اساس انواع آن در دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور، برای هر واحد 900 هزار تومان تا 1800000 هزار تومان محاسبه می گردد.

کامپوزیت دندان

یکی از پر طرفدار ترین روکش ها، کامپوزیت دندان می باشد. کامپوزیت یکی از انواع لامینیت است. این درمان به دلیل عدم تراش دندان ها و همچنین قیمت کمتری که نسبت به کامپوزیت دارد، بیشتر انتخاب می شود. 

برای انجام کامپوزیت تنها یک جلسه لازم است و دندانپزشک در همان جلسه اول مواد کامپوزیت را روی دندان ها قرار می دهد. برای انجام کامپوزیت نیازی به قالب گیری از دندان ها نیست و همانطور که گفته شد اصلاح لبخند در همان جلسه نخست قابل انجام می باشد.

کامپوزیت دندان نسبت به لامینیت های سرامیکی، استحکام و عمر کمتری دارد. ضخامت کامپوزیت در مقابل لامینیت های پرسلین بسیار کم است به همین دلیل برای چسباندن آنها روی دندان ها نیازی به تراش دندان نیست. به همین دلیل مردم ترجیح می دهند برای اصلاح طرح لبخند از کامپوزیت استفاده کنند. البته تشخیص اینکه کدام روش درمان زیبایی برای شما مناسب است بر عهده دندانپزشک می باشد. 

از کامپوزیت بیشتر برای رفع بد رنگی دندان ها، نا منظمی یک یا دو دندان استفاده می شود. 

هزینه انجام کامپوزیت در مطب دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور برای هر واحد بسته به نوع کامپوزیت بین 450 هزار تومان تا 800 هزار تومان محاسبه می گردد.