ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

درمان های مختلفی برای اصلاح طرح لبخند وجود دارد. درمان های زیبایی سبب می شوند انسان لبخندی زیبا داشته باشد. از سال های اخیر بسیاری از مراکز درمانی و زیبایی، به اصلاح طرح لبخند پرداخته اند. باید بدانید زیبایی دندان ها یک امر کاملا تخصصی است و باید توسط دندانپزشک متخصص انجام شود. 

یکی از روش هایی که می توان با استفاده از آن به چهره و دهان زیبایی بخشید، لامینیت یا ونیر دندان می باشد. این روش مورد رضایت اغلب مردم واقع شده است. با استفاده از لامینیت عیوب دندان ها در حداکثر زمان ممکن رفع می شوند. با آنکه هزینه این درمان زیبایی، کمی بالا می باشد اما انجام آن چهره فرد را تا چندین برابر زیبا تر می کند.

قبل از انجام لامینیت بیمار می تواند لبخند نهایی خود را با استفاده از روش های دیجیتالی مشاهده نماید، و در صورت رضایت دندان های خود را لامینیت کند. لامینیت انواع مختلفی دارد، دندانپزشک معمولا قبل از انجام لمینیت، انواع آن را به بیمار معرفی می کند. 

ونیر کامپوزیت: کامپوزیت که بسیاری از مردم با آن آشنا هستند، نوعی از لامینیت دندان می باشد. این نوع لمینیت در لابراتوار ساخته نمی شود و در یک جلسه روی دندان فرد قرار می گیرید. کامپوزیت نسبت به دیگر انواع لامینت ها استحکام کمتری دارد. اما با توجه به ضخامت آن، میزان تراش دندان به حداقل می رسد. 

باید بدانید لامینیت از جنس های مختلفی ساخته می شود، به همین دلیل کمی ضخامت دارد. این ضخامت اگر روی دندان قرار بگیرد باعث می شود دندان ها کمی جلو بیایند به همین دلیل قبل از چسباندن دندان کمی تراش می خود. البته این تراش در جهت منظم شدن دندان ها می باشد. در برخی از مواقع دندان ها به تراشیده شدن نیازی ندارند. 

همچنین در برخی از انواع لامینیت مانند کامپوزیت ها همانطور که گفته شد، میزان تراش دندان ها به حداقل می رسد. 

لامینیت های سرامیکی: به طور کلی لمینیت ها به دو دسته تقسیم می شوند، لامینیت های سرامیکی و ونیر کامپوزیت. 

لامینیت های سرامیکی نیز انواع مختلفی دارند که تماما در لابراتوار ساخته می شوند. در برخی از انواع ونیر های سرامیکی ( ای مکس) میزان تراش دندان ها به حداقل می رسد. این دسته از لامینیت ها قیمت بالاتری نسبت به انواع دیگر دارند.

اصلاح عیوب ظاهری دندان ها، شکستگی و ترک خوردگی ها، بدرنگی دندان ها، نامنظمی ها و ... همگی با ونیر ها قابل رفع هستند. 

دندانپزشک قبل از شروع به کار، وضعیت کلی دندان ها و لثه را بررسی می کند. تا به این صورت پوسیدگی ها و همچنین عفونت های احتمالی قبل از چسباندن لامینیت ها ترمیم و درمان شوند.

درمان با استفاده از کامپوزیت در یک جلسه انجام می شود و نیازی به مراجعه دوباره بیمار نیست. اما برای دیگر انواع لامینیت، ابتدا باید مقداری از مینای دندان برداشته شود. بعد از تراش دندان های انتخابی، از دو فک یک قالب برای ساخت ونیر تهیه می شود. در مدت ساخت لامینیت ها یک روکش موقت روی دندان های تراشیده شده قرار می گیرد.

قیمت انواع ونیر ها بر اساس نوع و تعداد واحد های دندانی محاسبه می گردد. قیمت انواع کامپوزیت و لامینیت در مطب دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور برای هر واحد دندانی بین 450 هزار تومان تا 1800000هزار تومان محاسبه می گردد.

برخی از افراد بر این باور هستند که ونیر ها باید کاملا صاف و هم اندازه هم روی دندان ها قرار بگیرند. به همین دلیل بعد از انجام لامینیت به دندانپزشک خود اعتراض می کنند. باید بدانید هدف این درمان زیبایی بخشیدن به دندان ها می باشد به طوری که کارکرد آنها تحت شعاع قرار نگیرد. اگر به دندان های خود در آینه نگاه بی اندازید، خواهید دید هیچ کدام از آنها هم اندازه هم نیستند. حتی آن دسته از افرادی که دندانی منظم دارند، دندان هایشان در یک راستا و هم اندازه با هم نیست.

مراقبت از لامینیت ها بسیار مهم می باشد. با توجه به قیمت بالایی که هر واحد دارد باید در حفظ و نگهداری آنها کوشید. دندان قروچه، شکستن خشکبار، جویدن اجسام سخت و ... باعث آسیب لامینیت ها می شود. با اینکه ونیر ها قابل ترمیم هستند، اما باید در نگهداری آنها دقت لازم را داشت.

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان نباید فراموش شود، در صورت عدم رعایت بهداشت، امکان پوسیدگی دندان های زیر ونیر ها وجود دارد. 

شما عزیزان می توانید برای انجام انواع لامینیت و کامپوزیت و همچنین درمان های عمومی به کلینیک شبانه روزی و مطب دکتر یوسف بالوی پور واقع در سعادت آباد مراجعه نمایید.