ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

برای هر کسی داشتن لبخندی زیبا و توام با دندان های منظم و مرتب آرزو است. بسیاری از افراد به دلیل نا مرتبی دندان ها از خندیدن هراس دارند. و این می تواند دلیلی برای از دست دادن اعتماد به نفس افراد باشد.

اما خوشبختانه با پیشرفت علم دندانپزشکی روش های متنوعی برای اصلاح عیوب ظاهری دندان ها ابداع شده است. تقریبا می توان گفت هر مشکلی که دندان ها داشته باشند، دیگر امروزه قابل درمان است. اصلاح طرح لبخند مجموعه روش هایی می باشد که برای اصلاح عیوب دندان ها هستند. 

لبخند هالیوودی

منظور از لبخند هالیوودی که به تازگی همه مردم از آنها صحبت می کنند اصلاح طرح لبخند می باشد. برای این کار روش ها و متد های مختلفی وجود دارد. که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. اصلاح طرح لبخند جزء خدمات زیبایی دندانپزشکی است.

اما این اصطلاح از کجا آمده است. بازیگران و سلبریتی ها به زیبایی خود بسیار اهمیت می دهند. به همین دلیل اغلب آنها دارای دندان های زیبا و مرتب هستند. از این رو مردم سعی می کنند برای ظاهر و زیبایی خود از آنها الگو بگیرند. به همین دلیل به لبخند زیبا و بدون نقص، لبخند هالیوودی می گویند.

سلامت دندان ها و زیبایی ظاهری آنها برای بسیاری از مردم مهم است. حتی خرابی یا عیوب ظاهری در یک دندان هم می تواند زیبایی و سلامت دندان های دیگر را تحت شعاع قرار بدهد. 

اصلاح طرح لبخند

همیشه دندان ها نیستند که زیبایی لبخند و چهره را تحت تاثیر قرار می دهند. گاهی وجود عیب در دیگر اجزای صورت مانند لب ها، لثه، فک و ... نیز می تواند زیبایی را مختل کند. از این رو برای اصلاح طرح لبخند باید بررسی های متعددی انجام شود.

بررسی لب: لب ها یکی از مهمترین اجزای صورت هستند که در زیبایی شخص تاثیر به سزایی دارند.اندازه و سایز لب ها در دندانپزشکی کمک شایانی به دندانپزشک می کند. به عنوان مثال اگر لب ها بزرگ و ضخیم باشند، دندانپزشک می تواند از سانترال های بزرگتری استفاده کند. هنگامی که اصلاح طرح لبخند انجام می شود، حرکات لب و نحوه دیده شدن قسمت کرونالی دندان ها مورد اهمیت است. به همین دلیل دندانپزشکان حرفه ای قبل انجام هر کاری از لب ها در زوایای مختلف عکس سه بعدی یا دو بعدی تهیه می کنند. 

رنگ دندان ها 

مهمترین بخش زیبایی دندان ها مربوط به رنگ آنها است. دندان ها اگر مرتب و منظم باشند اما رنگ آنها تیره، زرد یا بد رنگ باشد، نظم آنها دیده نمی شود. به همین دلیل سفید بودن طبیعی دندان ها اهمیت زیادی دارد. دندانپزشک برای این مورد معمولا هیو، کروما، ترانسلوسنسی، والیو و بافت سطح دندان ها را بررسی می کند. ظاهر دندان ها مستقیم به این عوامل بستگی دارد.

بررسی ظاهر دندان ها 

برای طراحی لبخند زیبا و هالیوودی ظاهر دندان ها بسیار مهم می باشد. رنگ، شکل، طرز قرار گیری، وضعیت عمومی دندان ها و ... باید بررسی شود. در برخی اشخاص با اصلاح چند دندان، طرح لبخند نیز اصلاح می گردد. یکی از درمان های زیبایی که پر طرفدار و بسیار کار آمد می باشد، لامینیت دندان می باشد. برای انجام انواع لامینیت، وضعیت کلی دندان ها باید بررسی شود. 

دندانپزشک قبل از هر عمل زیبایی ویژگی دندان ها را بررسی می کند. دندان هایی که مستعد پوسیدگی هستند برای انجام ونیر یا همان لامینیت و روکش مناسب نیستند. به همین دلیل قبل از انجام لامینیت وضعیت پوسیدگی دندان ها نیز باید بررسی گردد.

عکسبرداری از دندان ها 

برای بررسی وضعیت عمومی و ظاهری دندان ها باید از آنها عکس رنگی و رادیوگرافی تهیه شود. عکس ها بخوبی می توانند جزئیات دندان ها را نمایان کنند. در برخی از دندانپزشکی ها برای بررسی دقیق تر دندان ها، از آنها تصویر سه بعدی تهیه می شود. در تصویر سه بعدی با ابزار های موجود می توان به طور دقیق عیوب دندان را اصلاح نمود، قبل از آنکه روی دندان ها کاری انجام شود. این کار می تواند به دندانپزشک کمک شایانی کند.

قبل از انجام هر کاری دندانپزشک باید نظر بیمار را نسبت به وضعیت دندان ها بداند. به دلیل هزینه های بالای طراحی لبخند، بسیاری از افراد فقط مایل هستند ظاهر دندان های جلویی اصلاح شود. معمولا برای اصلاح طرح لبخند متد های مختلفی با قیمت های متنوعی وجود دارد. به همین دلیل دندانپزشک باید تمامی روش های درمانی و زیبایی را به بیمار ذکر کند تا در آخر خود بیمار روش مورد نظرش را انتخاب نماید.

به عنوان مثال کامپوزیت دندان و لامینیت سرامیکی تقریبا درمان های مشابه هستند که البته ظاهر آنها با هم مشابه است. اما بنا به دلایلی قیمت آنها با یکدیگر متفاوت می باشد. قیمت کامپوزیت کمتر از انجام لامینیت سرامیکی است. به همین دلیل اغلب بیماران با توجه به بودجه ای که دارند روش درمانی مناسب را انتخاب می کنند. 

گرچه بهتر است انتخاب روش مناسب را بر عهده دندانپزشک خود بگذارید. به هر حال دندانپزشکان بر اساس علم و تجربه ای که دارند بهترین روش را به بیماران خود معرفی می کنند.

بررسی وضعیت لثه ها 

در برخی از اشخاص این لثه ها هستند که زیبایی را مختل نموده اند. بزرگ بودن لثه ها نسبت به دندان ها و فرا گرفتن سطح روی دندان ها، در زیبایی تاثیر می گذارد. شاید شما هم افرادی که در هنگام خندیدن لثه هایشان مشخص می شود را دیده باشید. در حالت عادی و هنگام لبخند و خنده لثه نباید مشخص شود. اگر لثه ها پایین یا بزرگ باشند، لیفت لثه بهترین درمان برای اصلاح لبخند می باشد.

بررسی وضعیت فک 

جلو یا عقب بودن فک ها نسبت به هم مشکلات زیادی به همراه دارد. سابیده شدن دندان ها، نا منظمی، مشکل در صحبت کردن و خوردن غذا، خروپف و ... از مشکلاتی است که به دلیل طرز نادرست قرار گیری فک ها نسبت هم پیش می آید. در برخی از افراد، اصلاح این مشکل تمامی مشکلات ظاهری را حل می کند.

شما عزیزان می توانید با مراجعه به مطب دکتر یوسف بالوی پور و مشاوره رایگان از مشکلات ظاهری دهان و دندان های خود با خبر شوید.

لامينيت دندان در کلينيک دندانپزشکي دکتر يوسف بالوي پور واقع در 

تهران- سعادت آباد-بين چهارراه سرو و ميدان کتاب .پلاک 104.بالاي بانک اقتصاد نوين .ساختمان نگار .طبقه اول .واحد 53 

تلفن : 02122383900