تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم می باشد. متاسفانه این امر هنوز هم برای بسیاری از مردم مهم واقع نشده است. منشاء بسیاری از مشکلاتی که برای دهان و دندان ها پیش می آید از رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان می باشد.

هر انسان باید روزانه سه بار مسواک بزند. یعنی بعد از هر وعده غذایی باشد مسواک زده شود. علاوه بر مسواک، استفاده از نخ دندان و دهانشویه نیز توسط دندانپزشکان توصیه شده است. اما متاسفانه مردم فقط به مسواک زند آن هم در روز یکبار اکتفا می کنند. 

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و مشکلات متعدد ناشی از آن 

چرا بعد از هر وعده غذایی مسواک زدن اهمیت دارد؟ وقتی غذا می خوریم، مواد غذایی در میان دندان ها باقی می ماند، این بقایای غذا فقط با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن زدوده می شوند. در غیر این صورت در میان دندان ها باقی می مانند. باکتری های تولید شده توسط این مواد غذایی رفته رفته در میان همه دندان ها نفوذ می کنند. باکتری ها با تجمع خود تبدیل به پلاک دندانی می شوند. پلاک های دندانی اصلی ترین علت پوسیدگی دندان ها، عفونت لثه، افتادن دندان و دیگر مشکلات دندانی هستند.

پلاک ها در ابتدای کار به مینا و تاج دندان حمله ور می شوند و با از بین بردن آنها خود را به ریشه و قسمت زنده دندان یعنی پالپ می رسانند. پلاک ها فقط با جرم گیری از روی دندان ها زدوده می شوند در غیر این صورت تبدیل به تاتار می شوند. تاتار ها باکتری های بسیار قوی و خطرناکی هستند که سبب پوسیدگی و عفونت حاد می شوند.

باکتری ها با از بین بردن پالپ دندان به ریشه دندان صدمه می زنند. اگر در این مرحله هم به پوسیدگی دندان رسیدگی نشود، امکان از دست دادن دندان وجود دارد. 

مسواک زدن علاوه بر اینکه از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند، از بوی بد دهان نیز جلوگیری می کند. 

مسواک زدن زبان 

بسیاری از ما به نظافت زبان توجهی نمی کنیم. در صورتی که زبان نیز همانند دندان ها در معرض رشد باکتری ها است. باکتری ها با رشد روی پرز های زبان باعث ایجاد بوی بد در دهان می شوند. باکتری ها با پوشش دادن زبان انسان باعث می شوند قدرت چشایی کاهش بیاید. اگر به درستی روی زبان خود را مسواک بزنید، حس چشایی دوباره تقویت می شود.

همچنین باکتری هایی که روی زبان رشد می کنند می توانند به قسمت های دیگر دهان نیز نفوذ کنند که این امر باعث بیماری های پریودنتال و پوسیدگی دندان ها می شود.

انتخاب مسواک مناسب برای زبان

برای مسواک زدن بهتر است از مسواک های مخصوص استفاده کنید. برخی از مسواک هایی که برای دندان ها ساخته شده اند برای زبان نیز قابل استفاده هستند. حاشیه این مسواک ها از متریالی ساخته شده است که می توان با آنها زبان را مسواک زد. 

همچنین پشت و انتهای برخی از مسواک ها، مسواک زبان نیز وجود دارد که می توان با آنها زبان را تمیز نمود. علاوه بر این در داروخانه ها مسواک های مخصوص زبان به فروش می رسد که شما می توانید با تهیه آنها زبان خود را مسواک بزنید.

طریقه صحیح مسواک زدن زبان

لازم است در روز یک یا دوبار زبان خود را مسواک بزنید. این لزوما نباید با خمیر دندان باشد. شما می توانید بعد از مسواک زدن بر دندانها، زبان خود را نیز مسواک بزنید.

برای مسواک زدن زبان، مسواک را از انتهای زبان به نوک زبان بکشید. این کار را چندین بار انجام دهید. خواهید دید که رنگ سفید یا زرد روی زبان به رنگ قرمز تبدیل می شود. برای آنکه حالت تهوع نگیرید بهتر است مسواک را به صورت عمودی روی زبان بکشید.

لازم نیست مسواک را به حلق نزدیک کنید، زیرا این کار باعث ایجاد حالت تهوع می شود. بعد از مسواک زدن می توانید برای اطمینان بیشتر از دهانشویه های آنتی باکتریال یا محلول آب ولرم و نمک استفاده نمایید.

مراجعه به دندانپزشکی

برخی از افراد مستعد پوسیدگی دندان و عفونت های رایج لثه هستند. هر فرد باید به طور مستمر به دندانپزشکی مراجعه نماید. دندانپزشکان توصیه می کنند مردم هر 6 ماه یکبار حتما برای بررسی وضعیت سلامت دندان ها و لثه به دندانپزشکی مراجعه نمایند.

در این چکاپ سالانه معمولا از دندان ها عکس رادیوگرافی تهیه می شود. دندانپزشک از روی این تصویر می تواند پوسیدگی و عفونت دندان و دیگر مشکلات را بررسی نماید.

سخن آخر

توصیه ما به شما این است، اگر در طول روز فرصت کافی برای رعایت بهداشت دهان و دندان ها ندارید، حداقل بعد از هر وعده غذایی از محلول آب و نمک استفاده نمایید. و در انتهای شب قبل از خواب یک ربع برای رسیدگی به نظافت دندان ها وقت بگذارید.

مسواک زدن دندان ها و زبان، استفاده از نخ دندان و دهانشویه کارهایی است که باید قبل از خواب برای زدودن مواد غذایی که در طول روز مصرف کرده اید، انجام دهید.

مطمئن باشید با انجام این چند راهکار ساده، میزان پوسیدگی دندان ها و عفونت لثه به حداقل می رسد.