ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

لبخند زیبا آرزوی هر شخص است در روز ممکن است بار ها لبخند بزنید و به موضوعات مختلف بخندید. هنگام خندیدن در اغلب مواقع دندانها نمایان می شوند اما در برخی از اشخاص علاوه بر دندان ها لثه بالا و در افراد کمی لثه بالا نیز دیده می شود. لبخند لثه ای اصطلاحی است که به این نوع لبخند ها گفته می شود. بسیاری از افراد از این مشکل خود رنج می برند و در هنگام خندیدن مدام دچار نگرانی و استرس می شوند.

اصلاح لبخند در سال های اخیر نظر اغلب افراد را به خود جلب نموده است. اصلاح لبخند فقط به یک روش گفته نمی شود و روش های زیادی را در خود جا داده است که بسیاری از آنها درمان های زیبایی هستند و برخی از آنها نیز جزء درمان های عمومی محسوب می شوند. مانند موارد زیر:

  • لامینیت سرامیکی برای منظم نمودن و همچنین حذف فاصله میان دندان ها و اصلاح ظاهر آنها
  • ونیر کامپوزیت از این روش اغلب برای روکش استفاده می شود و یکی از انواع لامینیت می باشد اما قیمت کمتری نسبت به آن دارد.
  • بلیچینگ و سفید کردن دندان ها این روش فقط برای اصلاح بدرنگی دندان ها استفاده می شود.
  • ارتودنسی به منظور حذف فاصله های میان دندان ها و اصلاح بدفرمی دندان ها
  • ایمپلنت دندان های جلو به منظور جایگزینی دندان های از دست رفته
  • روکش دندان 
  • اصلاح لبخند لثه ای 
  • و ...

یکی از اصلاحات لبخند مربوط به لثه می شود. افرادی که دارای لثه های بزرگ هستند اغلب دارای خنده لثه ای می باشند. در این افراد هنگام خنده و لبخند درصد زیادی از لثه نمایان می شود که زیبایی زیادی به همراه نخواهد داشت. در سال های اخیر اصلاح لبخند لثه ای بسیار باب شده است.

البته خنده لثه ای فقط متعلق به افرادی که لثه های بزرگ دارند نیست بلکه برخی از افراد نیز به شیوه نادرست و بر حسب عادت خنده می کنند و باعث می شود که قسمت های زیادی از لثه های آنها هنگام خنده نمایان شود. اینکه دارای خنده لثه ای هستید یا خیر توسط دندانپزشک مشخص می شود. 

رشد بیش از حد عمودی فک بالا یا VME

یکی دیگر از دلایل خنده لثه ای مشکلات مربوط به فک می باشد. وقتی فک فوقانی نسبت به فک تحتانی و همچنین نسبت به صورت بزرگ باشد گاهی لبخند لثه ای صورت می گیرد. در این افراد برای اصلاح طرح لبخند مربوط به لثه ها تنها کار ممکن جراحی فک می باشد. VME یا رشد بیش از حد عمودی فک فوقانی اصطلاحی است که به این افراد گفته می شود. جراحی مربوط به این مشکل جراحی ارتوگناتیک است. این جراحی بسیار سخت می باشد اما تاثیر فوق العاده ای در چهره فرد را به همراه خواهد داشت.

اصلاح طرح لبخند لثه ای

برای اصلاح طرح لبخند لثه ای ابتدا باید علت آن مشخص شود اگر به دلیل عادت این اتفاق می افتد اصلاح طرح لبخند امکانپذیر نخواهد بود. در صورتی که به دلیل بزرگ بودن فک بالا لبخند لثه ای دارید تنها را جراحی فک بالا است. این کار برای اصلاح بد فرمی و آناتومی فک صورت می گیرد. اغلب بعد از جراحی فک ارتودنسی نیز انجام می شود. البته گاهی نیز برای جلوگیری از جراحی قبل از اقدام به آن ارتودنسی نیز انجام می گیرد.

اگر به دلیل بزرگ بودن لثه یا کوتاه بودن تاج دندان لبخند لثه ای داشته باشید راه های مختلفی برای اصلاح طرح لبخند شما وجود دارد. با استفاده از لیزر یا الکتروسرجری می توان طول دندان را افزایش داد و قسمت اضافه لثه را حذف نمود. 

گاهی نیز به دلیل بالا بودن لب ها یا کوچک بودن آنها لبخند لثه ای ایجاد می شود که تنها راه برای درمان و اصلاح بوتاکس یا تزریق چربی به لب می باشد که این کار اغلب توسط جراحان زیبایی انجام می گیرد.

توجه داشته باشید، جراحی فک فوقانی در موارد نادری صورت می گیرد و برای تمامی افراد توصیه نمی شود. گاهی راه های گفته شده نیز می توان لبخند فرد را اصلاح نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می توانید به کلینیک دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور مراجعه نمایید.