ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از موارد مهم در زندگی می باشد زیرا عدم رعایت این بهداشت می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری های دیگر شود. برای رعایت بهداشت دهان و دندان هر فرد باید در روز حداقل دو بار یا بعد از هر وعده غذایی به دندان های خود مسواک بزند. علاوه بر مسواک استفاده از نخ دندان و دهانشویه نیز ضروری است.

عدم بهداشت دهان و دندان نه تنها باعث به وجود آمدن مشکلات مختلف در بدن بخصوص در دهان می شود بلکه ظاهر دندان ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. تغییر رنگ دندان ها شایع ترین مشکلی است که در افراد مختلف به وجود می آید البته تغییر رنگ دندان ها علل مختلفی دارد که می توانید در مقاله زیر آنها را مطالعه کنید. 

انواع لکه های روی دندان

اما اصلی ترین علت تغییر رنگ دندان ها عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. وقتی بعد از هر وعده غذایی مسواک زده نشود رنگدانه های موجود در غذا ها و مواد خوراکی روی دندان ها تاثیر خواهد گذشت. 

برای جلوگیری از زرد شدن و تغییر رنگ دندان ها بهترین کار مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی می باشد. اما گاهی این کار هم تاثیری نخواهد گذاشت. جنس دندان های افراد با یکدیگر متفاوت می باشد و در اثر موارد مختلف ممکن است تغییر رنگ بدهند. اگر در روز حداقل 2 بار مسواک می زنید اما همچنان دندان های زرد رنگی دارد دو علت می تواند داشته باشد؛ یا تغییر رنگ دندانها علتی به غیر از رعایت بهداشت دارد که باید توسط دندانپزشک بررسی شود، یا اینکه از خمیر دندان مناسب استفاده نمی کنید. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

انتخاب خمیر دندان مناسب با دندان ها 

فلوراید: یکی از مواد اصلی در تهیه خمیر دندان ها فلوراید می باشد. درصد وجود فلوراید در خمیر دندان های متفاوت متغییر می باشد. فلوراید یک ماده معدنی است که از مینای دندان محافظت می کند و همچنین از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند. برخی از خمیر دندان ها حاوی این ماده مهم نیستند. و بعضی از مردم ترجیح می دهند از خمیر دندان های فاقد فلوراید استفاده کنند. اما توجه کنید وجود حتی درصد کمی از فلوراید در خمیر دندان مهم و ضروری است. اگر دندان های شما مدام دچار پوسیدگی می شوند بهتر است از خمیر دندان هایی استفاده کنید که درصد فلوراید آنها زیاد است اما در استفاده از آنها زیاده روی نکنید و در کنار آنها از خمیر دندان های معمولی نیز استفاده نمایید.

خمیر دندان های سفید کننده: برخی از افراد برای آنکه از شر لکه های زرد رنگ یا تیره روی دندان ها به سرعت خلاص شوند، از خمیر دندان های سفید کننده استفاده می کنند. اما باید گفت بهتر است قبل از آنکه از خمیر دندان های سفیدکننده استفاده کنید، به دندانپزشکی مراجعه نمایید تا دندانپزشک علت تغییر رنگ دندان ها را بررسی کند.

استفاده روزانه از خمیر دندان ها سفید کننده نه تنها باعث سفیدی دندان ها نمی شود بلکه به آنها آسیب می زند. اگر علت تغییر رنگ دندان ها طبیعی باشد یعنی برای عدم رعایت بهداشت باشد می توانید از خمیر دندان های سفید کننده حداکثر یک روز در میان استفاده کنید. از خمیر دندان های سفید کننده باید در کنار خمیر دندان های معمولی استفاده نمود. در اثر استفاده روزانه از خمیر دندان های سفید کننده مینای دندان تخریب و ساییده می شود. 

خمیر دندان مخصوص کودکان: در این دسته از خمیر دندان ها مواد خوراکی وجود دارد زیرا امکان دارد کودکان در حین استفاده از خمیر دندان و مسواک مقداری از خمیر دندان را قورت دهند. برای کودکان حتما از خمیر دندان های مخصوص آنها استفاده کنید. همچنین توصیه می شود از خمیر دندان های دیگر بخصوص از خمیر دندان های سفید کننده برای کودکان استفاده نکنید.

درصد وجود RDA در خمیر دندان ها: اگر دندان های حساسی دارید و در مقابل خورد مواد خوراکی خیلی سرد یا داغ دچار دندان درد می شوید باید از خمیر دندان هایی استفاده کنید که شاخص RDA در آنها کم باشد. معمولا بین 40 تا 60 درصد برای تمامی افراد مناسب است. RDA: Relative Dentin Abrasivity شاخص مواد سایش دندان ها می باشد که در خمیر دندان های سفید کننده وجود دارد. 

خمیر دندان های ضدعفونی کننده: در مواقعی که دهان دچار عفونت های مختلف شده است بهتر می باشد از خمیر دندان های حاوی مواد ضد عفونی کننده نظیر کلر هگزیدین یا هگزتدین  استفاده کنید. زمانی که لثه ها ملتهب شده یا ورم کرده اند نشانه عفونت است. معمولا در این مواقع دندانپزشک به فرد توصیه می کند که از این دسته از خمیر دندان ها استفاده کند. توجه داشته باشید استفاده بی رویه از این خمیر دندان ها نیز مانند خمیر دندان های سفید کننده موجب آسیب رسیدن به دندان ها می شود. حداکثر استفاده از این نوع خمیر دندان ها برای بهبود التهاب و ورم لثه دو هفته می باشد که در کنار آن باید از خمیر دندان های معمولی نیز استفاده نمود.

برای آنکه بهتر بتوانید خمیر دندان مناسب دندان هایتان را انتخاب کنید بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید. به عنوان مثال برای دندان های لامینیت شده باید از خمیر دندان های بخصوصی استفاده نمود که بسته به نوع آن دندانپزشک شما را راهنمایی خواهد کرد.