ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

اینلی و انلی که به اصطلاح به آنها اینله و انله می گویند نوعی ترمیم دندان هستند که بیشتر برای دندان های عقب به کار می روند. این دو نوع ترمیم برای ترمیم پوسیدگی به کار می روند. در برخی از مواقع دندانپزشک ترجیح می دهد بجای استفاده از روکش برای ترمیم پوسیدگی از اینله و آنله استفاده کند.

اینله و آنله برای ترمیم پوسیدگی دندان ها از روکش، مستحکم تر و با دوام تر هستند. وقتی دندان پوسیدگی دارد اما آنقدر جدی نیست که از روکش استفاده شود، از اینله و آنله استفاده می کنند. حتی در مواقعی که دندان دچار آسیب هایی مانند شکستگی یا ترک خوردگی شده است می توان برای ترمیم آن از اینله و یا آنله استفاده نمود. این دو ترمیم عملکرد و زیبایی بالایی دارند. اگر آسیب های دندانی آنقدر جدی نباشند که نیاز به روکش باشد دندانپزشک ترجیحا از این ترمیم ها استفاده می کند.

اگر ساختار دندان بیمار سالم باشد اما آنقدر پوسیدگی داشته باشد که نتوان آن را پر نمود از اینله و آنله برای ترمیم آن استفاده می کنند. بدین ترتیب ساختار دندان به طور کامل حفظ می شود. معمولا اغلب دندانپزشکان با توجه به نظر بیمار از اینله و آنله برای پر کردن دندان ها استفاده می کنند.

تفاوت اینله و آنله با پر کردن معمولی در چیست و چه مزایای نسبت به آن دارد؟

 • در پر کردن معمولی دندانپزشک با استفاده از مواد مخصوص مستقیم داخل دندان را پر می کند. اما اینله و انله ابتدا باید در لابراتوار برای دندان بیمار بر اساس قالب تهیه شده از دندان او ساخته شوند سپس در جای خالی دندان ها چسبانده می شوند.
 • اینله و انله از مواد محکم و بادوامی ساخته می شوند از این رو بسیار ماندگار هستند.
 • معمولا بعد از پر کردن دندان با مواد معمولی، مقاومت دندان تا حد قابل توجهی کاهش می یابد اما اگر دندان به وسیله آنله و یا اینله ترمیم شود درصد کاهش مقاومت دندان بسیار ناچیز خواهد بود.
 • اینله و انله بسیار محکم بوده و می توانند در برابر پوسیدگی مقاومت کنند. از این رو اگر دندانی با استفاده از این مواد ترمیم شود، عمر طولانی خواهد داشت.
 • ظاهر دندانی که به استفاده از اینله یا انله ترمیم شده است نسبت به دندانی که با آلیاژ های فلزی پر شده است بسیار بهتر می باشد. حتی دندان هایی که با استفاده از پرسلین پر شده اند در دراز مدت تغییر رنگ می دهند. ظاهر اینله و انله بسیار طبیعی است.
 • جالب است بدانید پلاک های دندانی نمی توانند روی دندانی که با استفاده از اینله یا انله ترمیم شده است تجمع کنند.

تفاوت اینله و آنله چیست؟ 

اینله و انله هر دو از یک مواد ساخته می شوند. و تفاوت آنها تنها در محل قرار گیری روی دندان ها می باشد. از اینله برای ترمیم سطح مرکزی دندان یعنی لبه ها و شیار های روی دندان استفاده می شود. از انله نیز برای ترمیم طرفین دندان ها استفاده می شود. همچنین به انله روکش تکه ای نیز گفته می شود.

اغلب وقتی پرکردگی دندان قدیمی شده و نیاز به تعویض داشته باشد، از اینله و انله برای ترمیم آن استفاده می شود.

مراحل ترمیم با استفاده از اینله و انله 

از آنجایی که اینله و انله در لابراتوار ساخته می شوند مراحل درمان با استفاده از آنها کمی طولانی تر از پرکردن معمولی می باشد. دندانپزشک بعد از آنکه پوسیدگی دندان را بررسی نمود آن را از دندان خارج می کند و به اصطلاح دندان را خالی می کند. سپس از دندان قالبی برای ساخته اینله یا انله تهیه می کند سپس آن را به لابراتوار برده و می سازد. جنس اینله و انله معمولا از پورسلین و رزین و یا طلا است. 

مراحل ترمیم با استفاده از اینله و انله معمولا دو جلسه به طول می انجامد. در مدت خالی کردن دندان تا ساختن اینله یا انله، برای دندان ترمیم موقت می گذارند تا دندان در این مدت آسیب نبیند.

دندانپزشک بسته به نظر بیمار معمولا برای دندان های عقب از مواد طلا که با دوام تر هستند استفاده می کند و برای دندان های جلویی از رزین که هم رنگ دندان می باشد استفاده می کند.

با توجه به اینکه اینله و انله در لابراتوار ساخته می شوند قیمت بیشتری نسبت به پرکردن و ترمیم معمولی دارند.

 • معایب ترمیم با استفاده از اینله و انله
 • از مراحل بیشتری را شامل می شود
 • قیمت آن نسبتا بیشتر می باشد
 • با اینکه مقاوم و با دوام هستند امکان فرسایش مینای دندان وجود دارد
 • گاهی اوقات ممکن است در اثر جویدن مواد غذایی سفت از روی دندان جدا شوند که علت اصلی آن می تواند درست قرار نگرفتن روی دندان باشد.

با توجه به مطالب گفته شده، بهتر است انتخاب روش درمان و ترمیم دندان را بر عهده دندانپزشک خود بگذارید. تا بهترین و مناسب ترین روش را برای دندان شما انتخاب نماید.