ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

همانطور که می دانید یکی از درمان های زیبایی دندانپزشکی لامینیت دندان می باشد. در قسمت مقالات این سایت در ارتباط با لامینیت مقالات زیادی نوشته شده است. شما عزیزان می توانید با جستجو کلمات "لامینیت دندان" و یا "لمینیت دندان" مقالات این  روش درمان زیبایی را مطالعه کنید. 

بسیاری از افرادی که متقاضی انجام این روش زیبایی هستند سوالات زیادی در ارتباط با آن دارند. در این مقاله سعی شده است به اغلب سوالاتی که مراجعه کنندگان می پرسند، جواب داده شود. 

لامینیت دندان چیست؟

 لمینیت دندان روشی نوین در دندانپزشکی است و برای اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. لمینیت ها از هر نوع و جنسی که باشند، لایه ای از مواد مخصوص و همرنگ دندان هستند که برای اصلاح نواقص و عیوب دندان با مواد مخصوصی روی دندان ها قرار می گیرند.

 لامینیت دندان از دو نوع کلی تشکیل شده است:

  • لامینیت سرامیکی
  • لامینیت کامپوزیتی یا ونیر کامپوزیت

این دو دسته بندی، دسته بندی کلی لمینیت است که هر کدام از لمینیت های سرامیکی یا ونیر کامپوزیت از انواع مختلفی تشکیل شده اند. 

هزینه لامینیت دندان و ونیر کامپوزیت در مطب دندانپزشکی دکتر یوسف بالوی پور چه مقدار می باشد؟

هزینه انجام لمینیت سرامیکی در سال 1397 توسط دکتر یوسف بالوی پور بین 900هزار تومان تا 1 میلیون و 500 هزار تومان برای هر واحد است. که قیمت گذاری بستگی به نوع لامینیت و عوامل دیگر دارد. 

همچنین هزینه انجام ونیر کامپوزیت در مطب دکتر یوسف بالوی پور در سال 1397 برای هر واحد بسته به نوع کامپوزیت، بین 400 هزار تومان تا 900 هزار تومان می باشد.

تفاوت لامینیت و کامپوزیت در چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد کامپوزیت یکی از روش های لمینیت دندان می باشد. و وقتی شخصی فرق این دو را می پرسد در واقع فرق میان لمینیت سرامیکی و ونیر کامپوزیت را می پرسد. 

لامینیت سرامیکی چون از جنس سرامیک تهیه شده است و در لابراتوار پزشکی بر اساس قالب تهیه شده از دندان درست می شود کمی ضخیم تر از ونیر کامپوزیت است. اما ونیر کامپوزیت از مواد ساخته می شود و برای قرار دادن آن روی دندان ها، نیازی به تهیه قالب از دندان بیمار نیست و مراحل کمتری را دارد. 

برای قرار دادن لامینیت سرامیکی دندان باید به مقدار قابل توجهی تراشیده شود که البته در نسل جدید لامینت های ای مکس این تراش به حداقل رسیده است. اما برای قرار دادن ونیر کامپوزیت تراش دندان بسیار کم است. 

با توجه به مطالب گفته شده، جنس لامینت سرامیکی بسیار بهتر از ونیر کامپوزیت می باشد و طول عمر بالاتری دارد همچنین قیمت آن نسبت به کامپوزیت بیشتر است.

طول عمر انواع لمینیت دندان چقدر است؟

همانطور که در بالا گفته شد، طول عمر لمینیت های سرامیکی بیشتر از ونیر کامپوزیت می باشد. عمر لمینیت ها به طور کلی به جنس آنها و همچنین نحوه مراقبت از دندان ها بستگی دارد. 

عدم مسواک زدن صحیح، استعمال دخانیات، دندان قروچه، خوردن و نوشیدن مواد غذایی حاوی رنگدانه نظیر چای و قهوه، ضربه وارد شدن و ... باعث آسیب دیدن انواع لمینیت و کاهش عمر آنها می شود.

همچنین در صورتی که به لامینیت ها آسیب وارد شود قابل ترمیم خواهند بود به شرط آنکه به دندان آسیبی نرسیده باشد.

لمینیت به چه افرادی توصیه می شود؟ به طور کلی اگر دندان های سالم و مرتبی دارید نیازی به لامینیت نیست. اما اگر هر یکی از مشکلات زیرا دارید لمینیت دندان می تواند درمان خوبی برای زیبایی دندان های شما باشد:

  • دندان های بد رنگ
  • فاصله زیاد میان دندان ها 
  • نا مرتبی و نا منظمی دندان ها 
  • دندان های ترک خورده 
  • دندان های لب پر و یا شکسته 

به طور کلی لمینیت برای اصلاح طرح لبخند به کار می رود. 

انجام لامینیت دندان چه مدت طول می کشد؟

اگر لامینیت سرامیکی برای دندان های شما انتخاب شود مراحل بیشتری دارد. ابتدا دندانپزشک از دندان ها عکس رادیوگرافی تهیه می کند تا اگر مشکل پوسیدگی یا مشکلات دیگری دارید بر طرف شود. سپس چند مرحله از دندان قالب گیری می شود. تا شکل کلی آنها بررسی شود. در مرحله بعد دندانپزشک با بی حس کردن، قسمتی از دندانهایی که قصد دارید لمینیت شود تراشیده می شوند. در این مرحله نیز از دندان ها قالب گیری می شود. این قالب به لابراتوار می رود تا بر اساس آن لمینیت سرامیکی را بسازند. همچنین تا زمان ساخت لمینیت ها برای جلوگیری از شکستن دندان های تراشیده شده، برای آنها محافظ در نظر گرفته می شود. بعد از آماده شدن لمینیت ها در صورتی که مشکلی نداشته باشند به روی دندان متصل می شوند. 

در ارتباط با ونیر کامپوزیت، فقط مرحله اول انجام داده می شود در صورتی که دندان ها مشکلی نداشته باشند در همان جلسه اول مواد کامپوزیت روی دندان ها قرار می گیرد البته قسمت کمی از دندان ها باید تراشیده شود.