ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

لامینیت دندان یکی از درمان های زیبایی دندان ها می باشد که در یک دهه اخیر طرفداران بسیاری جذب نموده است. لامینیت روشی می باشد که نواقص دندان تا حد قابل توجهی پوشیده می شود البته قبل از لامینیت معمولا دندانپزشکان بیماری های عمومی دندان ها را نظیر پوسیدگی و ... را درمان می کنند.

لامینیت دندان انواع مختلفی دارد که هر کدام بسته به نوع قیمت متفاوتی دارد. بسیاری از افراد بعد از انجام این روش زیبایی دیگر به بهداشت دهان و دندان رسیدگی نمی کنند و بر این باور هستند که لامینیت دندان ها همیشه سالم و به زیبایی روز اول باقی می ماند. 

لامینت ها یا کامپوزیتی هستند یا سرامیکی هر دو مورد نیاز به رسیدگی و مراقبت دارند. از آنجایی که در هر دو روش لامینیت، دندان ها مقداری تراشیده می شوند به همین دلیل مراقبت از دندان های لمینیت شده بسیار مهم می باشد. 

بعد از انجام لامینیت دندان ها

بعد از انجام هر نوع لامینیتی با توجه به اینکه دندان ها به طور قابل توجهی بخصوص در لامینیت سرامیکی تراشیده شده اند به همین دلیل حساس می شوند. این حساسیت معمولا در زمان خوردن مواد غذایی خیلی سرد یا خیلی داغ بروز پیدا می کند. این نوع حساسیت ها بعد از مدتی به طور کامل از بین می روند و نگران کننده نیستند. به همین دلیل بهتر است تا مدتی معمولا حداکثر تا یک ماه از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی های خیلی سرد و یا خیلی داغ پرهیز شود. 

از آنجایی که دندان ها تراش داده شده اند به همین دلیل در معرض پوسیدگی می باشند. رعایت بهداشت بعد از لامینیت دندان ها بسیار مورد اهمیت است. بعد از خوردن هر وعده غذایی دندان ها باید به دقت و به درستی مسواک زده شوند. در صورت نیاز از نخ دندان نیز استفاده شود. در مورد استفاده از خمیر دندان بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید معمولا دندانپزشکان خمیر دندان های مخصوص دندان های لمینیتی را تجویز می کنند. همچنین در مورد استفاده از دهانشویه نیز بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید. 

برخی از مواد خوراکی حاوی رنگدانه هایی هستند که بر روی رنگ دندان تاثیر می گذارند و در طولانی مدت باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند. از این دسته از مواد خوراکی می توان به قهوه، چای، آبمیوه های غیر طبیعی و ... . این مواد علاوه بر اینکه رنگ دندان ها را تغییر می دهند می توانند باعث تغییر رنگ لامینت ها نیز بشوند. پس توصیه می شود استفاده از این مواد خوراکی را به حداقل برسانید.

خوردن مواد غذایی سخت می تواند باعث آسیب رسیدن به لامینیت ها بشود. شکستن پسته، فندوق و از این قبیل خوراکی ها می تواند باعث لب پر شدن یا شکستن لامینیت ها بشود حتی در برخی مواد دیده شده علاوه بر لمینیت، دندان نیز می شکند. دندان ها با تراشیده شدن در برابر ضربه ضعیف می شوند به همین دلیل باید در خوردن مواد غذایی به خوبی دقت نمود تا باعث آسیب رسیدن به دندان و لامینت نشود. 

استفاده از دخانیات نظیر سیگار نیز می تواند باعث تغییر رنگ لامینیت ها بشود.

برخی از افراد عادت به دندان قروچه دارند. این عادت به شدت می تواند به لامینیت ها آسیب وارد کند توصیه می شود قبل اقدام به لمینیت دندان ها این عادت را ترک کنید.

مراجعه به دندانپزشکی هر شش ماه یکبار توصیه می شود. دندان های لامینیت شده در معرض پوسیدگی می باشند بنابراین بهتر است هر 6 ماه وضعیت کلی دندان ها بررسی شود.

معمولا بعد از لمینیت دندان ها، دندانپزشک توصیه هایی را به بیمار می کند، به این توصیه ها باید عمل کنید. عمر لامینیت ها معمولا 10 سال می باشد اما در صورت عدم مراقبت عمر مفید آنها کاهش می یابد اما در صورت مراقبت صحیح نیز ممکن است بیشتر از 10 سال بتوان از آنها استفاده نمود.

مراقبت های شدید از دندان های لامینیت شده اغلب به این دلیل می باشد که میزان زیادی از دندان زیر روکش ها تراشیده شده است. البته با پیدایش نسل جدید لامینیت های بدون تراش دندان، این مراقبت ها به حداقل می رسد. به همین دلیل توصیه می شود قبل از اقدام به لامینیت دندان ها به خوبی تحقیق کنید و روشی را انتخاب کنید که در آن تراش دندان به حداقل برسد زیرا باید بدانید لامینیت دندان همیشگی است حتی اگر عمر آنها تمام شد باید لامینیت ها را ترمیم نمود.