ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

در برخی از مواقع یک یا چند دندان بر اثر عوامل مختلف از دست می روند. از دست رفتن دندان هم بر زیبایی تاثیر می گذارد و هم عمل خوردن و جویدن را تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از روش های مرسوم جایگزینی دندان های از دست رفته که در یک دهه اخیر بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. ایمپلنت می باشد. ایمپلنت پر کاربرد ترین روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد.

ایمپلنت یک پایه از جنس تیتانیوم می باشد که به صورت پیچ در استخوان فک جایگزین می شود. جنس ایمپلنت به صورتی است که با بافت استخوان فک سازگار می باشد. این پایه تیتانیومی به وسیله جراحی در داخل استخوان و زیر لثه جایگذاری می شود. بعد از چند هفته که پایه ایمپلنت به استخوان فک متصل شد، پروتز نیز به پایه ایمپلنت متصل می شود. پروتز هایی که بر پایه ایمپلنت متصل می شوند انواع مختلفی دارند.

مزایای جایگزینی دندان بر پایه ایمپلنت

طبیعی بودن دندان جایگزین: پروتز هایی که بر پایه ایمپلنت متصل می شوند بسیار شبیه به دندان طبیعی می باشند. دندانپزشک در انتخاب پروتز سعی می کند از نظر رنگ و شکل تمامی نکات را رعایت نماید. 

خوردن و صحبت کردن بدون مشکل: قبل از استفاده از روش ایمپلنت در گذشته برای جایگزینی دندان های از دست رفته معمولا از دندان مصنوعی استفاده می کردند. استفاده از دندان مصنوعی گاهی مواقع در صحبت کردن و خوردن غذا اختلال ایجاد می کند. اما در استفاده از ایمپلنت این قبیل مشکلات معمولا به وجود نمی آید زیرا ایمپلنت ثابت است و مانند دندان طبیعی ساخته شده 

ثابت بودن: پروتز بر پایه ایمپلنت ثابت بوده و هیچ تحرکی ندارد. در صورتی که در پروتز های متحرک لغزش و تحرک دندان مصنوعی برای بیمار آزار دهنده خواهد بود. 

عمر طولانی ایمپلنت: ایمپلنت ها وقتی در استخوان فک متصل می شوند برای همیشه ثابت می شوند (مگر آنکه بنا به دلایلی دندانپزشک مجبور باشد پایه را خارج کند) به همین دلیل بر اثر تغییرات فک نیازی به تغییری پایه نیست. 

عدم تغییر شکل صورت: درمان جایگزینی با استفاده از ایمپلنت تغییر در شکل صورت ایجاد نخواهد کرد و همانطور که گفته شد ظاهر ایمپلنت تفاوتی با دندان دائمی ندارد. 

چه مواقعی از روش جایگزینی دندان با ایمپلنت استفاده می شود؟ 

زمانی که بیمار یک دندان خود را به دلیل مختلف از دست داده باشد.( در اثر ضربه و شکستن کامل دندان، پوسیده شده کامل دندان و ...)

زمانی که دو یا سه دندان مجاور هم از دست رفته باشد می توان با استفاده از ایمپلنت و بریج و پل دندان جایگزین قرار داد. در این صورت در اغلب مواقع پروتز ثابت خواهد بود.

گاهی مواقع نیز که تمامی دندان ها از دست رفته باشد می توان از چند پایه ایمپلنت برای جایگذاری پروتز متحرک استفاده نمود.

همیشه استفاده از ایمپلنت با موفقیت همراه نخواهد بود به همین دلیل دندانپزشک باید موارد زیادی را در بیمار بررسی کند تا درمان با استفاده از ایمپلنت با موفقیت همراه باشد. استحکام استخوان های فک بسیار مهم است. همچنین زمانی که دندان از دست رفته است باید به سرعت به دندانپزشک مراجعه شود تا درمان احتمالی با استفاده از ایمپلنت شروع گردد زیرا اگر دیر به دندانپزشکی مراجعه کنید ممکن است استخوان آن قسمت از فک تحلیل برود در این صورت درمان با استفاده از ایمپلنت یا غیر ممکن می شود یا به سختی انجام می گیرد.

مراحل انجام ایمپلنت کمی طولانی می باشد به همین دلیل باید صبور باشید. ابتدا پایه ایمپلنت باید در استخوان فک جایگذاری شود این مرحله خود به چند مرحله تقسیم می شود، بعد از اتصال پایه ایمپلنت باید به مدت 12 تا 24 هفته صبر کرد تا پایه تیتانیومی به استخوان فک متصل شود. پس از آن باقی مراحل قرار دادن پروتز آغاز می شود. برای این کار باید بعد از نصب کامل ایمپلنت از آن قالب گیری شود تا بر اساس آن دندان ساخته شود. با استفاده از قالب تهیه شده، تاج و روکش دندان ساخته می شود.

همانطور که گفته شد برای آنکه درمان ایمپلنت با موفقیت صورت بگیرد باید لثه ها و استخوان فک بیمار سالم باشد و مدت زمان زیادی از افتادن دندان نگذشته باشد. 

مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از انجام ایمپلنت بسیار مهم می باشد. بعد از جایگذاری ایمپلنت در دهان باید آن را مانند دندان دائمی دانست و بهداشت دهان و دندان را بیشتر از قبل رعایت نمود. 

قیمت ایمپلنت نسبت به دیگر روش های کاشت دندان گران تر می باشد اما می توان به یقین گفت روشی مناسبی برای جایگزین دندان های از دست رفته است.