ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

زیبایی دندان ها برای بسیاری از افراد مهم است. برخی از افراد هزینه های مختلفی را برای لبخندی زیبا پرداخت می کنند. لامینیت، کامپوزیت، ارتودنسی و ... از درمان ها و روش های زیبایی دندان ها هستند.

همانطور که می دانید در سال های گذشته لامینیت دندان یکی از روش های پر طرفدار برای زیبایی بخشیدن به دندان ها بوده است.

لامینیت دندان: لمینیت دندان روشی است که در آن ظاهر دندان ها زیبا می شود. ترک خوردگی، شکستگی، بد رنگی و زردی دندان، نا منظمی و ... با استفاده از روش لامینیت پوشیده می شود. لامینیت دندان انواع مختلفی دارد و بسته به جنس آن قیمت های نسبتا بالایی را شامل می شود.

 • انواع لمینیت با توجه به جنس:
 • لامینیت سرامیکی: همانطور که از نام آن پیداست، جنس این نوع لامینیت سرامیکی می باشد و طول عمر بالایی دارد. در این نوع لامینیت دندان باید مقداری بیشتر تراشیده شود. قیمت لمینیت سرامیکی نیز نسبت به جنس های دیگر بیشتر می باشد. همچنین لامینیت سرامیکی در مقابل مواد غذایی ثبات رنگ و مقاومت بیشتری دارد. این نوع لمینیت در لابراتور ساخته می شود و باید از دندان بیمار قالب تهیه شود.
 • لامینیت کامپوزیتی: ونیر کامپوزیت یا لمینیت کامپوزیتی نسبت به لامینیت سرامیکی مقاومت کمتری دارد و در مقابل مواد غذایی ممکن است در کوتاه مدت دچار تغییر رنگ شود. عمر این نوع لامینیت نسبت به سرامیکی کمتر است با این حال در ونیر کامپوزیت تراش دندان کمتر است و در مطب دندانپزشک ساخته می شود همچنین قیمت کمتری دارد.

لامینیت برای چه درمان هایی توصیه می شود؟ 

 • ترمیم بدرنگی و زردی دندان ها 
 • کاهش فاصله میان دندان ها 
 • منظم نمودن دندان های نا منظم 
 • ترمیم دندان های شکسته و ترک خورده 
 • اصلاح طرح لبخند

 

همانطور که گفته شد، لامینیت از جنس سرامیک یا کامپوزیت است در هر دو صورت لامینیت از یک لایه نازک ساخته شده است که روی دندان ها قرار می گیرد حال بسته به جنس مقاومت آن متفاوت می باشد. کامپوزیت ها بعد از چند سال تغییر رنگ پیدا می کنند که البته در صورت مراقبت صحیح از آنها این زمان می توان طولانی تر باشد وقتی کامپوزیت زرد می شود یا ترک می خورد باید آنها را تعویض نمود. این اتفاق ممکن است در زمان طولانی تری برای لامینیت های سرامیکی نیز رخ دهد. اما گاهی پیش می اید که ظاهر لامینیت های سرامیکی و کامپوزیتی سالم می باشند و به معنایی دیگر به تازگی روی دندان چسبانده شده اند اما در اثر اتفاقات مختلف دچار آسیب شده اند، در این صورت باید لامینیت آن دندان را تعویض یا ترمیم نمود. معمولا آسیب های زیر برای لامینیت ها ممکن است رخ دهد:

 • شکستگی: در اثر خوردن مواد سخت امکان دارد دندان به طور کامل یا از قسمتی شکسته شود. وقتی ونیر شکسته شود معمولا قسمتی از آن روی دندان باقی می مانده به دلیل تیز بود امکان دارد موجب آسیب زبان شود
 • لب پر شدن: گاهی پیش می آید گوشه دندان به همراه ونیر لپ می شود در این حالت امکان دارد گوشه ای از دندان نمایان شود. 
 • ترک خوردن: در این مواقع روی ونیر یک ترک قابل رویت دید می شود. 
 • جدا شدن از سطح دندان: در این صورت ونیر معمولا سالم می باشد و دندانپزشک بدون تعویض و ترمیم آن می تواند دوباره بر روی سطح دندان بچسباند.

اگر هر یک از اتفاقات بالا برای ونیر پیش آمد برای جلوگیری از شکستگی های بعدی باید هر چه سریع به دندانپزشکی مراجعه کنید تا دندان آسیب دیده ترمیم شود.

ترمیم لامینیت های آسیب دید:

اگر لامینیت سالم باشد و فقط از دندان جدا شده باشد، دندانپزشک آن را دوباره با استفاده از مواد خاص روی دندان می چسباند. اگر چسب روی دندان چسبیده باشد باید آن را بتراشد تا لامینیت جای به خوبی جای خود بنشیند. اگر لامینیت دوباره روی دندان قرار بگیرد باید از آن مراقبت نمود زیرا نسبت به دندان های دیگر حساس تر شده است و عمر کوتاه تری دارد.

در مواقعی که ونیر شکسته یا لب پر شده باشد. معمولا دندانپزشک با استفاده از مواد کامپوزیت آن را ترمیم می کند. در این صورت اگر جنس ونیر از سرامیک باشد ممکن است در آینده آن دندان دچار تغییر رنگ محسوس شود یا دوباره آسیب ببیند. حتی ممکن است مواد کامپوزیت از ونیر قبلی روی دندان جدا شود. اگر شکستگی کوچک باشد یا به معنایی دیگر لب پر شده باشد می توان آن را پولیش داد تا شکستی ترمیم شود. در هر صورت بهتر است ونیر شکسته از دندان جدا شود و دوباره برای آن دندان لامینیت جدید متصل شود.

ترک خوردگی لامینیت قابل ترمیم نیست و باید لامینیت دندان تعویض شود. زیرا وقتی ونیر ترک بخورد دندانپزشک نمی تواند تشخیص دهد عمق آن چه مقدار است و اگر تعویض نباشد به زودی تغییر رنگ قسمت های ترک خورده نمایان می شود پس بهتر است لامینیت ترک خورده تعویض شود.

عوامل مختلفی سبب آسیب رسیدن به لامینیت می شود که در صورت تکرار آنها امکان آسیب رسیدن دوباره وجود دارد. اگر دندان های شما لامینیت شده اند باید به موارد زیر توجه کنید:

 • اگر عادت به دندان قروچه و فشار دادن دندان ها روی هم دارید باید قبل از اقدام به درمان زیبایی عادت خود را ترک کنید. دندان قروچه و فشار دادن دندان ها روی هم باعث آسیب رسیدن به ونیر سرامیکی و کامپوزیتی می شود.
 • از زمانی که ونیر روی دندان ها قرار می گیرد باید مراقبت های خود از دندان ها بیشتر کنید. بسیاری از ما عادت به این داریم که از دندان های خود برای شکستن یا بریدن اجسام خارجی استفاده کنیم این کار نه تنها به دندان ها آسیب وارد می کند بلکه باعث شکستن لامینیت ها نیز می شود.
 • از خوردن مواد غذایی سخت ، خیلی داغ و خیلی سرد پرهیز کنید
 • بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید از دندانپزشک خود بخواهید مسواک، خمیر دندان، نخ دندان و دهانشویه مناسب برای دندان های لامینیت شده را به شما معرفی کند.
 • جنس لامینیتی که انتخاب می کنید بسیار مهم می باشد. ارزانی برخی از لامینیت ها بی دلیل نیست استفاده از این ونیر ها در آینده مخارج بیشتری برای شما خواهد داشت.