ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

 

مواد غذایی اگر به خوبی از روی دندان ها زدوده نشوند در اثر انباشته شده روی دندان ها و مابین آنها تبدیل به پلاک می شوند. پلاک باکتری خطرناکی است که در مدت زمان کوتاهی می تواند به دندان ها و لثه آسیب وارد نماید. پلاک با گذشت زمان تبدیل به تاتار می شود. پلاک و تاتار باعث پوسیدگی دندان ها و التهاب لثه ها می شود.

به همین دلیل است که دندانپزشکان توصیه می کنند هر 6 ماه یک بار افراد به دندانپزشکی مراجعه کنند.

دندانپزشک به راحتی می تواند پلاک دندان را با استفاده از جرم گیری از بین ببرد. پلاک اگر از روی دندان از بین نرود به مینا و تاج دندان و زیر لثه نفوذ می کند. پلاک و تاتار باعث بدرنگی دندان ها و بوی بد دهان می شود. جرم گیری معمولا هر 6 ماه یکبار انجام می شود.

جرم گیری به دو روش توسط دندانپزشک قابل انجام است: جرم گیری با ابزار دستی یا قلم ، جرم گیری با قلم اولتراسونیک 

جرم گیری با قلم یا ابزار دستی: در این نوع جرم گیری دندانپزشک از یک قلم ساده برای جرم گیری استفاده می کند و به طور دستی پلاک ها را از روی دندان ها پاک می کند. این روش برای جرم های سطحی مناسب است و تمامی پلاک ها را از بین نمی برد.

جرم گیری با قلم اولتراسونیک: قلم اولتراسونیک یک ابزار کوچک است که با سر فلزی که دارد پلاک ها را از روی دندان ها پاک می کند.

بسیاری از افراد بر این باورند که با جرم گیری سطح رویی دندان از بین می رود اما این باور کاملا اشتباه است با جرم گیری فقط پلاک ها و جرم های روی دندان از بین می رود و قلم جرم گیری دندان ها را تراش نمی دهد. 

با جرم گیری دندان ها رنگ دندان ها روشن نمی شود اما می توان با استفاده از روش بروساژ رنگ اولیه دندان ها را به آنها باز گرداند. بروساژ همراه با جرم گیری انجام می شود. در این روش دندانپزشک مایع خمیری شکل را روی دندان ها می زند سپس با نصب یک برس کوچک بر روی قلم دندان ها را کاملا با مایع خمیری جرم گیری می کند. در نتیجه سطح دندان صیقلی و براق می شود و تا حد چشمگیری رنگ دندان ها روشن می شود.

در هر دو صورت نباید انتظار داشت که رنگ دندان ها سفید صدفی شوند. روش دیگری در دندانپزشکی وجود دارد که دندان ها کاملا سفید می شوند. بلیچینگ روشی برای سفید کردن دندان ها است. بلیچینگ روش درمانی نیست بلکه برای زیبایی استفاده می شود. در بلیچینگ هیدروژن پراکسید به سطح داخلی دندان ها نفوذ می کند در نتیجه رنگدانه های دندان اکسید می شوند. با اکسید شدن رنگدانه ها دندان سفید می شود.

هزینه های مربوط به دندانپزشکی متفاوت و تقریبا بالا هستند به همین دلیل برای پیشگیری از پرداخت این هزینه ها بهتر است بهداشت دهان و دندان را رعایت نمود. با رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه به دندانپزشکی حداقل سالی یک بار می توان از پرداخت هزینه های زیاد دندانپزشکی جلوگیری نمود.