ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

دندان ها از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند، که تاج قسمتی از دندان می باشد. در این مقاله ما سعی نداریم تا در ارتباط با قسمتی از دندان به نام تاج صحبت کنیم . در این بحث منظور از تاج روکشی است که روی دندان قرار می گیرد. از تاج برای پوشش دندان استفاده می شود. تاج روی قسمت بیرونی دندان که دیده می شود، قرار می گیرد. 

اما چه زمانی از این روکش برای پوشش دادن به دندان استفاده می شود؟ دندانپزشک از تاج دندان برای موارد مختلفی استفاده می کند:  

• برای محافظت از دندان ایمپلنت شده

• برای حفظ پل دندان در جای خود

• ترمیم دندان شکسته

• برای جلوگیری از شکستگی دندان ترک خورده

• برای پوشش دندان تغییر رنگ داده

• برای محافظت از دادن ضعیف

روکش دندان برای کودکان نیز استفاده می گردد، زمانی که دندان کودکان خالی شده باشد و پر کردن آن امکانپذیر نباشد دندانپزشک ترجیح می دهد برای جلوگیری از شکستگی دندان مورد نظر از تاج دندان استفاده نماید. همچنین اگر دندان شیری دچار شکستگی یا ترک شود از تاج دندان استفاده می کنند. 

جنس تاج های دائمی معمولا از فولاد می باشد این فولاد ضد رنگ است. در گذشته نیز از تاج های جنس طلا یا آلیاژ های دیگر استفاده می شد.

وظیفه تاج محافظت از دندان می باشد. در کودکان نیز از تاج های ضد زنگ استفاده می کنند تا زمان رویش دندان های دائمی روی دندان ها قرار می گیرد. تاج های پوششی انواع مختلفی دارند. 

تاج فولادی و ضد زنگ : این نوع تاج ها از پیش ساخته شده می باشد.

تاج سفارشی  : این نوع تاج ها تا حد زیادی مشابه دندان معمولی هستند که اغلب برای دندان های جلویی استفاده می شوند و گران تر هستند. 

تاج فلزی : در ساخت تاج های فلزی از آلیاژهای مختلف استفاده میکنند مانند طلا و پلاتین . جنس این نوع تاج ها از انواع دیگر بهتر است. 

تاج رزین : می توان گفت ارزان ترین نوع تاج ، تاج رزین است که عمر کمی دارد.

تاج سرامیکی و چینی : از جنس سرامیک و چینی هستند.

تاج های موقت : از این نوع تاج ها برای درمان موقت استفاده می شود.

برای افزایش طول عمر تاج یا کلاه باید بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نمود. بعد از هر وعده غذایی دندان ها باید به خوبی مسواک شوند. بهتر است انتخاب نوع تاج دندان را بر عهده دندانپزشک بگذارید.