ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

زیبایی دندان ها برای بسیاری از افراد مهم است. تغییر رنگ دندان ها ، لب پر شدن ، شکستگی و ترک ، نامنظمی و فاصله میان دندان ها می تواند به زیبایی ظاهری لطمه بزند. خوشبختانه با پیشرفت علم روش های درمانی فراوانی برای زیبایی دندان ها ابداع شده است. 

لبخند زیبا برای هر فرد ضروری است اغلب افرادی که دندان های نامنظمی دارند سعی می کنند تا حد امکان لبخند نزنند. اصلاح طرح لبخند از مجموعه روش هایی است که بر اساس آنها دندان ها و لثه فرد اصلاح می شوند. یکی از این روش ها باندینگ دندان می باشد. نسبت به سایر خدمات زیبایی دندانپزشکی باندینگ از قیمت کمتری برخوردار است. 

این درمان ترمیمی و زیبایی در اصلاح طرح لبخند بسیار پر کاربرد می باشد. باندینگ کامپوزیت روشی است که رزین کامپوزیت هم رنگ دندان به دندان ها متصل می گردد. هدف از این کار ترمیم ظاهر دندان ها است. 

جنس کامپوزیت دندان معمولا از کوارتز یا سیلیکون دی اکسید است که با استفاده از رزین روی سطح دندان ها متصل می شود. باندینگ کامپوزیت برای رفع مشکلات ظاهری دندان ها به کار می رود. وقتی مواد رزین کامپوزیت را به دندان می چسبد اصطلاحا به آن باندینگ می گویند.

باندینگ کامپوزیت معمولا در یک جلسه قابل انجام است. باندینگ کامپوزیت برای دندان هایی که سفیدی خود را از دست داده اند بسیار مناسب می باشد. به طور کلی از باندینگ کامپوزیت در موارد زیر استفاده می شود :

دندان های لب پر و شکسته 

تغییر رنگ محسوس دندان ها که بیا بلیچینگ رفع نمی شود

ترمیم شکستگی دندان ها 

رفع فاصله میان دندان ها به شرط آنکه فاصله زیاد نباشد 

درمان کوتاه و بلندی دندان ها 

رفع نامنظمی دندان ها 

باندینگ کامپوزیت درست هم رنگ دندان ها می باشد و دندانپزشک با بررسی دندان ها رنگ آنها را انتخاب می کنند. در درمان زیبایی باندینگ کامپوزیت ابتدا سطح رویی دندان به مقدار اندکی تراش داده می شود، سپس موارد رزین بر سطح دندان قرار می گیرد، بعد از این مرحله با تاباندن لیزر مواد رزین روی دندان محکم و سخت می شود سپس باید به شکل دندان تراشیده شوند. باندینگ هر دندان معمولا در مدت زمان نیم ساعت انجام می شود و نیاز به قالب گیری ندارد. 

باندینگ کامپوزیت نیز مانند دندان نیازمند نگهداری و رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. لذا زدن مسواک حداقل 2 بار در روز و استفاده مداوم از نخ دندان پیشنهاد می شود. برای استفاده از دهانشویه بهتر است با دندانپزشک خود مشورت نمایید. 

باندینگ کامپوزیت در اثر استفاده زیاد از کافئین ، سیگار و رنگ های غذایی در دراز مدت تغییر رنگ می دهد، همچنین دندان قروچه سبب اسیب رسیدن به کامپوزیت می شود.