ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

یکی از قسمت های مهم دندان پالپ می باشد. داخل هر دندان پالپ وجود دارد ، پالپ به وسیله عاج و مینای دندان محافظت می شود. پالپ عصب و رگ های خونی دندان را شامل می شود به همین دلیل می توان گفت یک عضو زنده است. مینای دندان که از پالپ محافظت می کند جز سخت ترین قسمت های بدن می باشد وقتی مینا و عاج دندان از بین برود پالپ آسیب می بیند.

پالپ آسیب دیده دچار عفونت و التهاب می گردد که در نتیجه فرد دچار دندان درد می شود. پوسیدگی دندان نیز بر این اساس به وجود می آید ابتدا مینا دندان آسیب می بیند سپس عاج ، در مرحله ای که پالپ آسیب ببیند دندان نیاز به درمان ریشه N2 یا عصب کشی دارد. 

پالپکتومی درمانی مشابه اندو (عصب کشی ) است. پالپکتومی و درمان ریشه برای جلوگیری از کشیدن دندان انجام می شود. یکی از مراحل  کانال تراپی دندان مربوط به پالپکتومی است. 

در مرحله پالپکتومی قسمت های عفونی پالپ از دندان خارج می گردد  سپس به وسیله موادی مخصوص پر می گردد . 

موادی که در پر کردن پالپکتومی استفاده می شود معمولا با مواد عصب کشی متفاوت می باشد. این درمان اغلب برای کوکانی که دندان شیری دارند استفاده می شود. دندان های شیری نیز مانند دندان های دائمی پوسیده و خالی می شود و نیازمند درمان است. دندان های شیری باید به صورت طبیعی بیفتند و زمانی این اتفاق رخ می دهد که ریشه دندانهای شیری توسط بدن جذب شود (ریشه دندان های شیری کوتاه است) در این زمان فضا برای رویش دندان دائمی باز می شود. اگر دندان شیری زودتر از سن افتادن دندان ها کشیده شود ، فضای رویش دندان های دائمی باز می گردد و باعث می شود دندان ها به صورت کج و نامنظم رشد کنند. 

کودکان نیز باید مانند بزرگسالان بهداشت دندان را رعایت کنند. بسیاری از والدین بر این باور هستند که دندانهای شیری دائمی نیستند و نیاز به بهداشت ندارد . دندان شیری نیز مانند دندان معمولی پوسیده می شود با اینکه ریشه آنها کوتاه است اما باعث درد شدیدی می شود این درد برای کودکان غیر قابل تحمل خواهد بود. دار این مواقع اغلب والدین ترجیح می دهند دندان شیری پوسیده کشیده شود. اما این کار کج شدن دندان ها و دیگر مشکلات را به همراه خواهد داشت. در این مواقع دندانپزشکان با پالپکتومی قسمت های عفونی دندان را خارج می کنند و دندان را با استفاده از موادی خاص که مانند ریشه دندان شیری جذب بدن می شود پر می کنند. بدین ترتیب دندان شیری ترمیم می شود و بعد ها از سن 6 سالگی مانند دندان های شیری دیگر میفتد. 

اما گاهی اوقات دندانپزشک ترجیح می دهد دندان شیری را بکشد . در این تشخیص معمولا با تصویر برداری جایگاه دندان دائمی مشخص می شود. اگر رویش آن با کشیدن دندان فرا نرسیده باشد، دندان شیری اسیب دیده کشیده می شود. 

همانطور که گفته شد، پالپکتومی اغلب برای کودکان انجام می شود، برای جلوگیری از این اتفاق باید رعایت بهداشت دهان و دندان را از کودکی رعایت نمود. کودکان نیز مانند بزرگسالان باید از زمان رویش دندان های شیری حداقل روزی دو مرتبه مسواک بزنند