ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

داشتن ظاهری زیبا آرزوی هر شخصی است . قسمت اصلی زیبایی ظاهر به دندان ها مربوط می شود ، دندان های ردیف و سفید خواسته بسیاری از مردم است . با درمان های خانگی فقط می توان رنگ دندان را به میزان کمی روشن نمود . برای صاف و منظم شدن دندان ها نیاز به درمان های دندانپزشکی است . یکی از روش های درمانی که به زیبایی دندان ها مربوط می شود ، لمینیت دندان است . 

لمینیت دندان روشی است که با استفاده از آن یک لایه مواد روی دندان ها قرار می گیرد . در نتیجه دندان ها منظم ، ردیف و سفید می شوند . لمینیت به چند روش انجام می شود ؛ لمینیت سرامیکی و لمینیت کامپوزیتی 

در هر دو روش دندان بیمار نیازمند تراشیده شدن است . بسته به دندان ها گاهی پیش می یاد دندان ها تا حد زیادی تراشیده شوند و این امر در طولانی مدت باعث افزایش پوسیدگی دندان ها می شود . در روش لمینیت سرامیکی نسبت به لمینیت کامپوزیتی میزان تراش بیشتر است . نگهداری از دندان های لمینیت شده به دلیل تراش هایی که روی آنها شده است ، مهم می باشد زیرا امکان شکستگی دندان و پوسیدگی وجود دارد .

خوشبختانه برخی از دندانپزشکان حرفه ای می توانند لمینیت دندان را بدون تراش یا با حداقل تراش ممکن انجام دهند . انجام لمینیت بدون تراش مزیت بسیاری از پزشکان است.

 با اینکه لمینیت کمک بزرگی به زیبایی کرده است اما باعث تخریب غیر قابل جبران دندان ها می شود . به همین دلیل اغلب دندانپزشکان سعی می کنند لمینیت را با حداقل تراشیدن انجام دهند .

سال ها از ابداع این روش زیبایی دندان ها می گذرد ، با پیشرفت علم و تکنولوژی در هر صنعتی تحولاتی به وجود آمده است . کانتکت لنز نیز یکی از جدید ترین لمینیت ها در دنیای دندانپزشکی است . در این نسل جدید از لمینیت ها ، دندان ها بدون تراش زیبا می شوند . لمینیت های سرامیکی به وسیله دستگاه مخصوصی با استحکام بالا تولید شده اند با اینکه از استحکام بالایی برخوردار هستند اما ضخامت آنها همچون لنز چشم است .

 ویژگی لمینیت های سرامیکی بدون تراش :

•مستحکم است و درصد شکستن آن بسیار کم می باشد .

•نیاز به تراشیدن دندان به حداقل رسیده است .

•ظاهر آن طبیعی و مانند دندان است .

•برجستگی ندارد .

•در طولانی مدت تغییر رنگ به سمت زردی نمی دهد .

هدف از انجام لمینیت زیبایی ظاهری دندان ها است اما بسیاری از افراد که از این روش استفاده کرده اند دندان های غیر طبیعی دارند . استفاده از تکنولوژی نانو سرامیک باعث شده است که لمینیت ها ظاهری طبیعی داشته باشند . همانطور که گفته شد لمینیت های سرامیکی نیاز به مراقبت دارند . لمینیت های نانو دارای استحکام بالایی هستند و امکان شکستگی آنها بسیار کم است .