ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

روکش دندان پروتزي از جنس سراميک يا فلز است که شکلي شبيه کلاهک داشته و بر روي دندان قرار مي گيرد تا از دندان آسيب ديده محافظت کند. 

. اين پروتز ظاهري شبيه به دندان طبيعي دارد . روکش دندان براي دندانهايي که بر روي آنها عصب کشي شده است بسيار کاربرد دارد زيرا در اين شرايط قسمت وسيعي از دندان از بين رفته است به همين دليل براي جلوگيري از شکسته و خورد شدن دندان مي توان از روکش استفاده کرد . روکش دندان در دندانپزشکي زيبايي نيز کاربرد دارد مثلا زمانيکه دندان رنگ مناسبي ندارد با استفاده از روکش مي توان رنگ آن را تغيير داد .

دندانپزشک براي انجام روکش دندان ، ابتدا لايه ي نازکي از دندان را تراشيده  و از آن قالب تهيه کرده و به لابراتوآر ارسال مي کند ، سپس روکش هاي آماده شده بر روي دندان قرار مي گيرد .

نکاتي در رابطه با روکش دندان :

-قبل از انجام روکش دندانپزشک بايد با نکاتي مانند سلامت لثه ، ميزان بافت باقي مانده از دندان و ... مورد بررسي قرار دهد .

-بررسي ريشه دندان توسط دندانپزشک تا در صورت نياز به هرگونه درمان ،  قبل از انجام روکش بر روي آن انجام شود 

-تراش دندان بايد به درستي انجام شود تا روکش بر روي آن کاملا ثابت باشد . براي انجام روکش ، بايد از فک مقابل نيز قالب گيري شود تا درهنگام قرار گرفتن آن ، براي دندانهاي فک مقابل مشکل ايجاد نکند 

-در صورت راضي بودن بيمار از رنگ دندان بر روي دندان چسبيده مي شود  

-هنگامي که روکش بر روي دندانها قرار گرفت در صورت هر گونه اشکال يا بلند بودن آن به دندانپزشک مراجعه نماييد تا اصلاح شود 

آيا روکش دندان نياز به تعويض دارد ؟ 

در پاسخ به اين سوال بايد گفت بله ، درمواقعي نيازمي باشد تا روکش دندان تعويض شود.دلايل متعددي براي تعويض دندان وجود دارد که به تعدادي از آنها اشاره مي کنيم :

-شل يا جدا شدن روکش از روي دندان

-شکسته شدن روکش

-دندانهايي که در اطراف روکش قرار دارند به مرور زمان در اثر نوشيدن مواد رنگي يا استعمال دخانيات تغيير کرده به همين دليل روکش بيشتر ديده مي شود 

-تحليل و پس روي لثه

-ساييده شدن روکش 

-پوسيده شدن دنداني که روکش بر روي آن قرار گرفته 

-عفونت لثه درناحيه اي که روکش قرار دارد