ایمیل: info [ at ] yousefdentistry.com   |   تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

لیزر ( Laser ) :

لیزر که به صورت نور می باشد و دارای طول موج های متفاوتی است . امروزه از لیزر در دندانپزشکی نیز استفاده می شود . طول موج های قرمز و مادون قرمز در دندانپزشکی کاربرد دارد و برای بیماران خطری ایجاد نمی کند .

از لیزر در دندانپزشکی چه استفاده هایی می شود :

1-برخی از دندان ها حساسیت بالایی دارند و افراد از این موضوع رنج می برند . روشهای مختلفی برای کاهش حساسیت وجود دارد مانند ژل های حاوی فلوراید ، خمیر دندانهای ضد حساسیت و ....

امروزه دندانپزشکان از لیزر برای این امر استفاده می کنند و توانسته اند از این طریق حساسیت عاج دندان را کاهش دهند .

2-کاربرد لیزر فلورسانس برای بررسی پوسیدگی و جرم دندان است . نحوه عمل این دستگاه بدین صورت است که با تاباندن لیزر به بافت لثه و بازتاب آن و تبدیل آن به عدد می توانند میزان پوسیدگی را تشخیص دهند .

3-دندانپزشکان از لیزر برای بلیچینگ استفاده می کنند . بدین صورت که ژل بلیچینگ بر روی دندان قرار می گیرد و دندانپزشک با تاباندن لیزر با طول موج خاص این ژل را فعال می کند 

4-دندانپزشکان به کمک لیزر می توانند پوسیدگی های دندان را بتراشند . در این روش دیگر صدایی از مته های گوش خراش دندانپزشکی که بیشتر مردم را دچار وحشت می کند وجود ندارد .

5-به کمک لیزر می توان بافت های نرم را برش داد . در این روش لیزر علاوه بر برش دادن بافتها ، رگ های خونی که در این میان قرار گرفته اند را مسدود می کند و از خونریزی جلوگیری می کند . 

6-جراحی لثه و بهبود ریشه 

7-برگرداندن رنگ صورتی به لثه ها در شرایطی که لثه های بیمار به رنگ قهوه ای شده است 

کاربرد لیزر در ایمپلنت :

به کمک لیزر در حین انجام ایمپلنت به بافته های نرم و سخت آسیب کمتری وارد می شود . در این روش دندانپزشک فقط بافتهای آسیب دیده را برداشته و به بافتهای سالم حداقل آسیب وارد می شود . زمانیکه از لیزر برای ایمپلنت استفاده می شود در حین انجام کار بیمار خونریزی نخواهد داشت . زخم های ایجاد شده در ایمپلنت به سرعت خوب می شود و التهای کمی دارند . لیزر خود خاصیت میکروب زدایی داشته و محل انجام ایمپلنت را ضدعفونی کرده و از عفونت آن ناحیه جلوگیری می کند .

دندانپزشکان برای استفاده از لیزر باید مهارت کافی داشته باشند زیرا در صورت نداشتن مهارت کافی امکان آسیب رساندن به قرنیه و شبکیه بیمار وجود دارد به همین منظور در حین انجام کار با لیزر باید برای بیماران از عینک های مخصوص استفاده کند تا به چشم آنها آسیب وارد نشود . 

استفاده از لیزر در دندانپزشکی چه مزایایی دارد ؟

-طول دوره درمان کوتاه می شود

-به دلیل اینکه در این روش خونریزی وجود ندارد افرادی که دارای مشکل انعقاد خون هستند می توانند از این روش استفاده کنند 

-لیزر باعث می شود بیمار درد و التهاب کمی داشته باشد

-ترمیم بافت با سرعت بیشتری انجام می شود

-بالا بودن دقت در این روش

معایب استفاده از لیزر :

-استفاده از لیزر هزینه ی زیادی دارد 

-در صورت عدم استفاده از عینک های مخصوص برای بیماران به چشم آنها آسیب وارد می شود