تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

ذات انسان زیبا پسند است و همواره افراد به دنبال لبخندی زیبا و دندانهایی سفید هستند . 

داشتن لبخندی زیبا تاثیر بسیار مثبتی در ایجاد رابطه با افراد دارد .به مرور و در اثر استفاده از مواد غذایی و برخی نوشیدنیها رنگ دندانها تغییر پیدا می کند و این امری ناراحت کننده می باشد .عواملی که بر روی رنگ دندانها تاثیر زیادی دارد شامل :

1-استفاده از برخی روشهای درمانی ماننده شیمی درمانی یا  مصرف برخی از داروها باعث می شود رنگ دندانها تغییر پیدا کند 

2-استعمال دخانیات 

3-استفاده از نوشیدنی و مواد غذایی که دارای رنگ هستند به مرور بر روی دندانها تاثیر می گذارد 

4-با گذشت زمان و افزایش سن به مرور سطح مینای دندان ساییده می شود و رنگ دندان تغییر پیدا می کند 

دندانپزشکان به کمک بلیچینگ یا لمینیت می توانند دوباره رنگی مناسب به دندانهای شما بدهند و مشکل بد رنگی دندانهای شما را رفع کنند .

لمینیت دندان :

لمینیت دندان یکی از روشها برای دادن رنگی مناسب به دندانها می باشد . برای انجام لمینیت دندان ، دندانپزشک ابتدا بر روی دندان لایه ای بسیار نازک که رنگی همرنگ دندان دارد قرار می دهد . برای انجام لمینیت نیاز به تراشیدن زیاد دندان نمی باشد .لمینیت دندان که هم می توان در یک جلسه در مطب انجام شود ویا اینکه ابتدا دندانپزشک از دندان قالب گرفته به لابراتوار فرستاده و لمینت ساخته می شود و سپس بر روی دندانها قرار می گیرد .

لمینیت دندان در دندانپزشکی دارای کاربرد های متفاوتی می باشد مانند :

-برای ترمیم دندانهای شکسته 

-برای دادن نظم به دندانها 

-پر کردن فاصله بین دندانها 

-برای از بین بردن لکه های ایجاد شده بر روی دندان و یا دادن رنگ مناسب به دندانها 

-بلند کردن دندان 

بلیچینگ دندان :

بلیچینگ دندان به دو روش انجام می شود . فرد خود می تواند عمل بلیچینگ را انجام دهد یا به دندانپزشک مراجعه کند .  توصیه می شود برای بالا بردن دوام و ماندگاری بلیچینگ دو روش را انجام داد . برای انجام بلیچینگ از پراکسید هیدروژن استفاده می شود . این ماده که بر روی دندان تاثیر گذاشته و داخل مینای دندان نفوذ پیدا می کند . بلیچینگ فقط رنگ دندان را تغییر می دهد وتاثیری بر روی نافرمی و نامرتبی دندانها ندارد . بلیچینگ دندان درمان قطعی و ثابتی نمی باشد و باید تکرار شود تا رنگ دندانها ثابت شود . میزان تغییر رنگ در بلیچنگ مشخص نمی باشد و شاید رنگ دلخواه را به بیمار ندهد . برای افزایش ماندگاری بلیچینگ توصیه می شود از خوردن غذاها و نوشیدنیهای رنگ دار خودداری شود و شخص بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کند .

بلیچنگ و لمینیت دندان چه تفاوتی با یکدیگر دارند :

1-در روش بلیچینگ ، سفید کردن دندان با استفاده از موادی ماننده پراکسید هیدروژن انجام می شود اما برای انجام لمینیت بر روی دندان لایه ای نازک قرار می گیرد

2-بلیچنگ فقط به تغییر رنگ دندان کمک می کند و نمی توان برای ترمیم و نامنظمی دندان از آن استفاده کرد در صورتیکه با کمک لمینیت می توان ترمیم ، پر کردن فضای بین دندان و... را انجام داد.