تلفن: 02122383900

دندانپزشکی یوسف بالوی پور

از دست دادن یک دندان، به خصوص دندان‌ هایی که در هنگام صحبت کردن مشخص هستند، می‌ تواند تاثیر زیادی بر روی ظاهر افراد داشته باشد. برای همین معمولاً کسانی که یک یا چند دندان از دست می‌ دهند، احساس منفی راجع به این موضوع دارند. راه حل ‌های زیادی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته وجود دارد که یکی از آن بریج یا پل دندان است.

دندان‌ ها عضو بسیار حساسی هستند که با مراقبت دقیق و همیشگی می‌ توانیم عمر آن‌ها را افزایش دهیم. خوشبختانه با وجود پیشرفت در علم دندانپزشکی بسیاری از انسان‌ ها می‌ توانند دندان‌ های خود را تا پایان عمر حفظ کنند. در جهت نگهداری از دندان‌ ها ممکن است متوجه مشکلات متعددی شویم که یکی از این مشکلات رایج، مربوط به ترک‌ های دندان است. اگر در هنگام نوشیدن مایعات سرد یا گرم متوجه دندان درد شوید و دندان ظاهر سالمی دارد احتمالاً یک ترک کوچک اصطلاحاً یک ترک مویی روی آن ایجاد شده که در دندانپزشکی این مشکل را با نام کریز لاین می‌ شناسند.

دلایل زیادی می‌ توانند باعث از دست دادن دندان‌ های دائمی شوند. جای خالی دندان در عمل جویدن غذا مشکلاتی بوجود می‌ آورد و اگر این جای خالی بین دندان‌ های قدامی باشد، تاثیر منفی بر ظاهر لبخند خواهد داشت. خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنیک‌ های دندانپزشکی روش‌ های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارند. یکی از جدید‌ترین و موثر‌ترین این روش ها ایمپلنت است با این حساب با از دست دادن دندان‌ های دائمی لازم نیست نگران باشید، زیرا اگر یک دندانپزشک ماهر برای شما کاشت دندان انجام دهد مشکل به طور کامل برطرف شده و ایمپلنت حتی تا زمان سالمندی برای شما کارآمد خواهد بود.

هر انسان بالغ دارای ۳۲ دندان دائمی است که تعداد ۲۸ دندان از سن ۶ تا ۹ سالگی می‌ رویند و ۴ دندان عقل در بزرگسالی (بین ۱۷ تا ۲۳ سالگی) تعداد دندان‌ ها را کامل می‌ کنند. دندان‌ های شیری که از دوران خردسالی تا کودکی در دهان قرار دارند، با رویش دندان‌ های دائمی کم کم لق شده و می‌ افتند تا جای خود را به آنها بدهند. نقش والدین در حفظ بهداشت و زیبایی دندان‌ ها در کودکان اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا کودک خود قادر به مسواک زدن صحیح نیست و متوجه مشکلات خاص دهان و دندان نخواهد شد.

مینای دندان اولین دیوار دفاعی دندان است که از پوسیدگی جلوگیری می‌ کند. رنگ مینای دندان بستگی به عوامل ژنتیکی دارد به صورتی که برخی افراد حتی با رعایت  دقیق نکات بهداشتی همواره دندان‌ های زرد ولی سالمی دارند. البته منظور ما این نیست که زرد شدن رنگ دندان یک عامل ژنتیکی دارد، بلکه می‌ خواهیم بگوییم همه دارای دندان‌ های سفید صدفی نیستند و از نظر علم دندانپزشکی این موضوع مشکلی ندارد.

برخی افراد بین دندان‌ های قدامی شاهد فضای خالی هستند که گاهی این فضا تنها چند میلیمتر است، ولی زیبایی لبخند را تحت تاثیر قرار می‌ دهد. همچنین اگر یکی از دندان‌ های جلویی از دست رفته باشد، فضای خالی بزرگی قابل مشاهده است که تاثیر منفی بر اعتماد بنفس ظاهری فرد خواهد داشت. به فاصله‌ خالی که بین دندان‌ ها وجود دارد، دیاستم گفته می‌ شود. دقت داشته باشید که دیاستم تنها مختص دندان‌ های قدامی نیست و می‌ تواند بین دندان‌ های آسیا هم باشد.

تفکر رایجی که در بین بسیاری از والدین وجود دارد این است که تصور می‌کنند دندان‌ های شیری فرزندشان اهمیت چندانی ندارند زیرا به هرحال قرار است جای خود را به دندان‌ های دائمی بدهند. ولی در‌ واقع دندان‌ های شیری باید تا زمان مناسب در دهان حفظ شوند در غیر این صورت بر چیدمان دندان‌ های دائمی تاثیر می‌ گذارند. شکستگی دندان شیری و اثرات آن روی دندان‌ های دائمی یک مبحث حساس است، چرا که والدین باید در این باره آگاهی کسب کرده و در مواقع اورژانسی بهترین تصمیم را بگیرند. قصد داریم در این مطلب به انواع شکستگی دندان شیری بپردازیم و تأثیرات آن را بر دندان‌های دائمی و سلامت دهان و دندان ذکر کنیم.

 مینا و عاج دندان بخش‌ های مهمی هستند که آخرین لایه دندان‌ های ما محسوب می‌ شوند و وظیفه تامین استحکام و جلوگیری از پوسیدگی آنها را برعهده دارند. ماده‌ ای که مینا و عاج دندان از آن ساخته شده‌ است، سخت ترین ماده معدنی موجود در بدن انسان محسوب می‌ شود. این بخش از دندان‌ ها علاوه بر این که از نظر استحکام و سلامت دندان اهمیت بسیار زیادی دارد، روی ظاهر افراد نیز تاثیر به سزایی دارد و بیشتر از بقیه قسمت‌ ها به چشم می‌ آید. این بخش‌ها از قسمت‌ های داخلی دندان در برابر پلاک ها، مواد اسیدی، نوشیدنی‌ ها یا غذاهای بسیار سرد و گرم محافظت می‌ کنند. بنابراین مینا و عاج دندان بیشتر از بقیه قسمت‌ ها در معرض فرسایش و خراب شدن هستند. بعد از این که مینای دندان شما آسیب دید، فرسایش و آسیب دیدگی می‌ تواند به بخش‌ های داخلی دندان برسد و مشکلات زیادی را بوجود بیاورد. در ادامه این مطلب با عارضه‌ های مینا و عاج دندان و راه‌ های پیشگیری و درمان آنها آشنا خواهیم شد.

با پیشرفت علم دندانپزشکی انسان‌ها امیدوار هستند تا سنین کهنسالی دندان‌ های طبیعی خود را حفظ کنند همچنین زیبایی دندان تبدیل به یکی از ترند‌های مطرح در صنعت مد شده و محصولات زیادی در این زمینه به بازار عرض می‌ گردد. اگر فارغ از پوسیدگی دندان و بیماری‌ های دیگر دهان، دچار مشکلاتی مانند تغییر رنگ دندان، نامنظم بودن چینش دندان‌ ها و … هستید، می‌ توانید در دندانپزشکی شبانه روزی یا کلینیک‌ های تخصصی، این مشکلات را برطرف کنید.

نوزاد انسان برای ارتباط با دنیای اطراف از روش‌ های مختلفی استفاده می‌ کند که تقریباً تمام این روش‌ ها و رفتار برگرفته از غریزه طبیعی است. وقتی نوزاد به دنیا می‌ آید، از بدو تولد می‌ تواند عمل مکیدن را انجام دهد و با سینه مادر به آرامش می‌ رسد. در سن ۶ ماهگی نوزاد درک صحیح‌ تری از خود و دیگران پیدا می‌ کند و متوجه می‌ شود سینه مادر علاوه بر سیر کردن او، مایه آرامش نیز می‌ باشد. حالا اگر بنا بر دلایلی نوزاد نیاز به آرامش بیشتری داشته باشد، انگشت خود را می‌ مکد تا حس مشابه سینه مادر را ایجاد کند.

 

همواره یکی از مشخصات سالمندی کم شدن تعداد دندان‌ ها است. البته با وجود پیشرفت علم پزشکی و بالا رفتن سطح بهداشت جامعه می‌ توانیم به حفظ دندان‌ های طبیعی خود امیدوار باشیم. اگر حفظ بهداشت دهان و دندان در زندگی شخص جز اولویت‌ های مهم سلامتی باشد، قطعا همه دندان‌ ها یا تعداد بیشتری از آنها حتی بعد از ۷۵ سالگی در دهان به شکل سالم باقی می‌ مانند. علاوه بر مسواک زدن باید فاکتور‌های دیگری را نیز برای حفظ دندان در نظر گرفت، برای مثال رژیم غذایی مناسب در استحکام دندان‌ ها اهمیت دارد که متاسفانه غالباً جدی گرفته نمی‌ شود. برای اینکه بدانیم چگونه عمر دندان‌ ها را افزایش دهیم، بهتر است مراقبت‌ های ویژه دهان و دندان را بر اساس سن انسان دسته بندی کنیم.

رعایت بهداشت دهان و دندان باعث افزایش عمر دندان‌ ها شده و از پوسیدگی آن‌ جلوگیری می‌ کند. البته حتماً شما به اندازه کافی در این باره اطلاعات دارید و می‌ دانید بهترین روش برای پیشگیری از مشکلات دندان و لثه، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان است. پوسیدگی دندان‌ یکی از رایج‌ ترین بیماری‌ هایی است که انسان‌ در طول زمان به آن مبتلا می‌ شوند. این مشکل علاوه بر اینکه همراه با درد است، ظاهر زیبای دندان را نیز از بین می‌ برد.  از سوی دیگر بسیاری اوقات پوسیدگی دندان یا عفونت لثه باعث بروز مشکلاتی در قلب و عروق می‌ شوند. از آنجایی که قلب عضو بسیاری حساسی است می‌ خواهیم با بررسی ارتباط ناراحتی‌ های قلبی و دندان، اطلاعات جامعی به شما ارائه دهیم تا با جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ ها سلامت قلب خود را نیز حفظ کنید.